MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Koszalina pytają o kwarantannę poza miejscem zamieszkania

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
archiwum polskapress
Od naszych Czytelników i Internautów otrzymujemy pytania o możliwość skorzystania z kwarantanny poza miejscem zamieszkania w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że dana osoba może być zarażona koronawirusem.

Otrzymaliśmy maila na [email protected] m. in. od mieszkańca Koszalina, który planuje powrót z Niemiec. - W poniedziałek wieczorem będę wracał z Niemiec do Polski przez przejście w Kołbaskowie. Jestem mieszkańcem Koszalina. Niestety, nie mogę sobie zorganizować kwarantanny domowej. Dowiedziałem się w Urzędzie Miejskim w Koszalinie, że miasto NIE MA ŻADNYCH miejsc do odbywania kwarantanny !!! To SKANDAL!!! - napisał zdenerwowany Czytelnik.

- Najbliższe miejsca to Stargard lub Szczecin. Jak to jest, że w kraju dużo mniejsze miejscowości potrafiły zorganizować miejsca dla takich przypadków, a 100- tysięczne miasto nic nie zrobiło? Czy moja rodzina musi jechać np. z bielizną itp., w jedną stronę 160km?! To jakaś farsa.

Z prośbą o wyjaśnienie zwróciliśmy się do Eugeniusza Rybakowskiego, szefa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w koszalińskim ratuszu. Z wyjaśnień wynika, że miasto/ dany samorząd zgłasza/ wskazuje wojewodzie miejsca gotowe do kwarantanny zbiorowej. Ale to wojewoda decyduje o tym, gdzie takie miejsca faktycznie będą funkcjonować. Informacje te potwierdziła też rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu Małgorzata Kapłan.

Czy na pewno wiesz, jak chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2? Mycie i dezynfekcja dłoni, niedotykanie twarzy, unikanie osób z objawami infekcji, dużych skupisk ludzi i podróży w określone rejony świata mogą nie wystarczyć!Sprawdź, jakie źródła zakażenia można łatwo przeoczyć – w tych 10 sytuacjach proponujemy zmianę zachowania na takie, które zwiększa bezpieczeństwo.

Jak nie zarazić się koronawirusem? Sprawdź, kiedy możesz nie...

W naszym województwie jak na razie wskazano 5 miejsc do kwarantanny zbiorowej, które są na terenie przygranicznym, m.in. Szczecin, Stargard, Świnoujście.

Koszaliński samorząd - co potwierdza Eugeniusz Rybakowski - wskazał w Koszalinie odpowiednie miejsca, jak internat, czy bursa i zgłosił stan gotowości, ale nie ma wpływu na decyzję wojewody.

Dlatego np. mieszkańcy Koszalina mają ok. 200 km do działających obecnie miejsc zbiorowej kwarantanny. Co ważne - w tych miejscach nie ma mowy o odwiedzinach i kontakcie z rodziną, panuje tam duży reżim; człowiek dostaje na 14 dni pusty pokój, z tapczanem, bez TV, bez radia, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, ma tam tylko dostarczane posiłki; o woli odbycia kwarantanny poza miejscem zamieszkania należy poinformować służby podczas przekraczania granicy.

Te z kolei powinny wskazać odpowiednie ośrodki. Jednak - co też jest ważne dla zainteresowanych - gdy dana osoba nie ma objawów zakażenia koronawirusem, a jedynie podejrzenia - wówczas miejscem jego kwarantanny powinien być jego dom/ mieszkanie, gdzie powinien przebywać w osobnym pokoju i w miarę możliwości - izolować się od pozostałych członków rodziny. Ośrodek kwarantanny zbiorowej to - jak słyszymy - ostateczność.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Zobacz także Prezydent Koszalina Piotr Jedliński i jego zastępca Przemysław Krzyżanowski o sytuacji w mieście w związku z zagrożeniem koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo