Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy są dumni z biblioteki we wsi Łabędzie

Krzysztof Bednarek
W ciągu ostatnich dni Laura, uczennica IV klasy, i Hania z trzeciej klasy, w świetlicy spędzały po kilka godzin.– Lubimy posiedzieć przy komputerze. Chętnie uczestniczymy w zajęciach plastycznych – powiedziały "Głosowi” dziewczynki.
W ciągu ostatnich dni Laura, uczennica IV klasy, i Hania z trzeciej klasy, w świetlicy spędzały po kilka godzin.– Lubimy posiedzieć przy komputerze. Chętnie uczestniczymy w zajęciach plastycznych – powiedziały "Głosowi” dziewczynki. Krzysztof Bednarek
Mieszkańcy wsi Łabędzie w gminie Drawsko Pomorskie są dumni z biblioteki, która po remoncie stała się wiejskim centrum kultury. Wcześniej była tu szkoła.

Gdy kilkanaście lat temu w Łabędziach zlikwidowano szkołę, mieszkańcy odczuli to bardzo boleśnie. Wprawdzie po likwidacji szkoły w budynku sali gimnastycznej, w którym wcześniej mieścił się magazyn zboża, zorganizowano filię biblioteki w Drawsku Pomorskim, ale stan techniczny obiektu pozostawiał wiele do życzenia.

Jednak w ubiegłym roku budynek został gruntownie wyremontowany w ramach projektu pn. "Biblioteka w Łabędziach - naszym wiejskim centrum kultury". Prace remontowo - budowlane, wymiana wszystkich instalacji oraz przebudowa pomieszczeń, wymiana podłóg, montaż instalacji antywłamaniowej zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze na zakup wyposażenia przekazała gmina, władze wojewódzkie i Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim. Siedem komputerów kupiono w ramach Programu Rozwoju Bibliotek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Modernizacja biblioteki kosztowała 284 tys. zł. Uroczyste otwarcie obiektu po remoncie odbyło się przed świętami.

- W prezencie dostaliśmy 103 książki, a łącznie mamy ich ponad dwa tysiące - powiedziała nam bibliotekarka Ewa Lewińska. - W czytelni, pełniącej również funkcje wiejskiej świetlicy, jest 20 dużych składanych stołów,100 krzeseł, siedem biurek komputerowych z miękkimi krzesłami obrotowymi. Mamy Internet, telewizor 3D i kino domowe oraz zestaw nagłośnieniowy. Toaleta dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mamy też dobrze wyposażoną kuchnię.

W czasie przerwy świątecznej codziennie ze świetlicy korzystało około 30 uczniów. Coraz chętniej zaglądają tu dorośli. Wkrótce działalność wznowi Koło Gospodyń Wiejskich. W tym roku zaplanowano wiele zajęć artystycznych dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!