Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy są wściekli i protestują. Nie chcą za oknami stacji LCNG

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Mieszkańcy ul. Krańcowej, Szyprów, Kresowian i Franciszkańskiej nie chcą stacji LCNG za oknami - tu po lewej stronie ul. Krańcowej są domy, a po prawej stronie ulicy ma stanąć stacja
Mieszkańcy ul. Krańcowej, Szyprów, Kresowian i Franciszkańskiej nie chcą stacji LCNG za oknami - tu po lewej stronie ul. Krańcowej są domy, a po prawej stronie ulicy ma stanąć stacja Radek Koleśnik
Polska Spółka Gazownictwa chce budować na miejskiej działce w Koszalinie przy ul. Krańcowej stację tankowania sprężonego gazu ziemnego - LCNG. Mieszkańcy z sąsiedztwa nawet nie chcą o tym słyszeć.

Już skierowali do prezydenta miasta petycję w tej sprawie, pod którą zebrali 200 podpisów poparcia. Lokalizacja, o której mowa, jest usytuowana na osiedlu Morskim, blisko wyjazdu na Mielno i Kołobrzeg, niedaleko węzła drogowego S6 i S11, w sąsiedztwie stacji paliw przy ul. Morskiej.

- Z tym, że ta nowa stacja ma być zbudowana z myślą o ciężkim transporcie, dla samochodów ciężarowych, ciągników, śmieciarek, autobusów - wyliczają zdenerwowani mieszkańcy.

- Aż strach pomyśleć, co tu się będzie działo i jak bardzo wzrośnie natężenie ruchu na naszym osiedlu i na naszych wąskich ulicach. A pamiętajmy, że w naszym sąsiedztwie buduje się duże osiedle domów wielorodzinnych - ciekawe, czy ci nowi lokatorzy ucieszą się, jak się dowiedzą, co miasto i gazownia szykuje na tym terenie. Do tego dochodzi najważniejszy aspekt - zagrożenie naszego bezpieczeństwa. Czy w urzędzie pomyśleli o zagrożeniu, jakie to ze sobą niesie, czy ktoś z władz miasta słyszał albo czytał o przypadkach wybuchów na takich stacjach, czy poparzenia ludzi? - pytają nasi rozmówcy, z którymi spotkaliśmy się w piątek.

- Poza tym nie chcemy takiego widoku z okien naszych domów, z naszych ogrodów - wielkie instalacje, cysterny, do tego hałas i spaliny. Zanosi się na koszmar! Miasto powinno zadziałać w naszym interesie! - podkreślają mieszkańcy.

Do tej pory, w bardzo krótkim czasie, zdołali zebrać 200 podpisów pod petycją, którą skierowali do prezydenta Koszalina. Domagają się uwzględnienia ich racji, włączenia ich do procesu decyzyjnego, a przede wszystkim zmiany lokalizacji.

- To teren idealny pod rekreację, plac zabaw dla dzieci, na alejki spacerowe, a nie stację, gdzie będzie się odbywał przeładunek gazu. Nie ma na to naszej zgody! - dodają.

Zdenerwowani całą sytuacją mieszkańcy wybierają się w najbliższy czwartek na sesję Rady Miejskiej. Tego dnia w ratuszu, podczas sesji, odbywa się także trybuna obywatelska, na której chcą zabrać głos.

- Chcemy, by o naszym problemie usłyszeli wszyscy radni, by stanęli w naszej obronie - mówią.

W ratuszu uspokajają, że rozmowy z gazownią trwają. Co więcej, już zapowiedziano spotkanie z mieszkańcami osiedla, w którym z ramienia ratusza ma wziąć udział wiceprezydent Koszalina Wojciech Kasprzyk. Spotkanie jest planowane za zamkniętymi drzwiami 3 lutego i ma w nim wziąć udział - jak nam powiedziano w urzędzie - pięciu przedstawicieli mieszkańców oraz przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa i oczywiście wspomniany już wcześniej wiceprezydent Koszalina.

W poniedziałkowy wieczór w Filharmonii Koszalińskiej odbyło się Spotkanie Noworoczne Prezydenta Koszalina, podczas którego wręczono Koszalińskie Orły.Wyróżnieni:KATEGORIA INNOWACJE - firma EkowodrolKATEGORIA GOSPODARKA - firma RomexKATEGORIA SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ - Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego MedisonKATEGORIA SPORT - Arkadiusz DemidowiczKATEGORIA KULTURA - Muzeum w Koszalinie oraz ks. Jarosław KrylikKATEGORIA EDUKACJA - koszalińskie przedszkola

Spotkanie Noworoczne Prezydenta Koszalina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zobacz także Podpisanie umowy na kolejne ścieżki rowerowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo