Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania już tak szybko nie drożeją

Mariusz Rodziewicz [email protected]
Ceny nieruchomości już nie rasną w tak zastraszającym tempie, jak na przełomie poprzedniego i tego roku.
Ceny nieruchomości już nie rasną w tak zastraszającym tempie, jak na przełomie poprzedniego i tego roku. fot. Piotr Czapliński
To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy chcą kupić mieszkanie. Rynek nieruchomości ustabilizował się, co widać po cenach metra kwadratowego.

Ceny w regionie

Ceny w regionie

Koszalin
Mieszkanie 20 m kw. (blisko centrum) - 70 tys zł
Mieszkanie 29 m kw. - 105 tys. zł
Mieszkanie 46 m kw. - 190 tys. zł

Słupsk
Mieszkanie 20 m kw. - 67 tys. zł
Mieszkanie 47 m kw. - 210 tys. zł
Mieszkanie 54 m kw. - 227 tys. zł

Szczecin
Mieszkanie 13 m kw. (os. Słoneczne) - 82 tys. zł
Mieszkanie 38 m kw. (Bukowo) - 125 tys. zł
Mieszkanie 45 m kw. (centrum) - 208 tys. zł

Mieszkania - pomimo wcześniejszych założeń - nie drożeją one już w takim tempie jak na przełomie zeszłego i tego roku. - Stabilizacja jest wynikiem kilku elementów. Wpłynęły na nią z jednej strony przewartościowanie rynku i malejące zainteresowanie kupujących, z drugiej zaś działalność większości banków, które nie łagodzą już kryteriów udzielania kredytów hipotecznych - stwierdza Jacek Głazik, ekspert z firmy emFinanse - Doradcy Finansowi.

Standardowe ceny
Od połowy tego roku ceny nie rosną już tak gwałtownie. Mało tego. W niektórych miastach widoczny jest nawet nieznaczny spadek. W ostatnim czasie wzrosty zanotowano jedynie w Warszawie i Krakowie, gdzie za metr kwadratowy należy zapłacić średnio około 9-10 tysięcy złotych. Jednak w większości dużych polskich miast cena ta kształtuje się na średnim poziomie powyżej 7 tysięcy złotych. Tak jest między innymi w Poznaniu - gdzie od kilku miesięcy nie uległa zmianie oraz we Wrocławiu i Trójmieście, gdzie w ostatnim czasie zanotowano ich spadek.

Jest to wynik między innymi znacznego przewartościowania rynku. - W tym roku ceny osiągnęły już niezwykle wysoki poziom, a większość mieszkań sprzedawana była znacznie powyżej ich rzeczywistej wartości - tłumaczy Jacek Głazik, ekspert emFinanse, Doradcy Finansowi. Dotyczy to przede wszystkim lokali kilkunasto- i kilkudziesięcioletnich budowanych w tak zwanej "wielkiej płycie".

Mniejsze zainteresowanie
- Kupujący zaczęli zdawać sobie z tego sprawę. Wielu z nich zaczęło wstrzymywać się z decyzją kupna, wiedząc, że zakup małej kawalerki to nieopłacalna inwestycja - tłumaczy Jacek Głazik. - A to z kolei wpłynęło na sprzedających, którzy obniżają ceny wywoławcze sprzedawanych nieruchomości.

Nadal jednak są one zbyt wysokie i niewielu kupujących stać na taki wydatek. - Do tej pory wielu zainteresowanych decydowało się na ich sfinansowanie za pomocą kredytu. Jednak obecnie coraz mniej osób posiada wystarczająca zdolność kredytową na zaciągnięcie tak wysokiego zadłużenia - podkreśla ekspert emFinanse.

Rynek zahamowany
Wszystkie te elementy przyczyniają się do zahamowania wzrostu cen nieruchomości, a tendencja ta utrzymywać się będzie przez najbliższe miesiące. - Spadki będą widoczne przede wszystkim na rynku wtórnym zwłaszcza w przypadku znacznie przewartościowanych mieszkań w tzw. "wielkiej płycie" oraz w wiekowych kamienicach - podkreśla Jacek Głazik z emFinanse, Doradcy Finansowi.

Banki mniej elastyczne

Na sytuację na rynku nieruchomości wpływ mają same banki, które niechętnie łagodzą kryteria przyznawania kredytów hipotecznych.
Jeszcze na początku bieżącego roku banki obniżały oprocentowanie i marże oraz znacznie wydłużały okres spłaty zadłużenia, aby przyciągnąć jak największą liczbę potencjalnych klientów. Obecnie strategia zmieniła się.
- Banki wprowadzają promocje, nie zmieniając jednak na stałe podstawowych parametrów.
Co więcej niektóre z nich w ostatnim czasie nawet je zaostrzyły.
Te działania powodują, że coraz mniej osób ma możliwość zaciągnięcia kredytów hipotecznych - podsumowuje Jacek Głazik z firmy emFinanse. (mro)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty