MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie za remont – gminy mają pomysł na deficyt lokali. Poznaj zasady mało znanego programu. To szansa na własne M w dobrej cenie

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mieszkanie za remont 2024 to szansa dla osób, które nie mogą kupić mieszkania na kredyt, a chcą cieszyć się własnym kątem. Dzięki temu programowi mogą dostać od miasta lub gminy lokal do zamieszkania, ale pod jednym warunkiem. Wyjaśniamy, na jakich zasadach działa program Mieszkanie za remont i kto może z niego skorzystać!

Spis treści

Mieszkanie za remont 2024 – co to za program?

Program Mieszkanie za remont pozwala na wynajęcie od gminy lokalu na bardzo dobrych warunkach finansowych. Jest tylko jeden warunek – trzeba na własny koszt wykonać remont tego mieszkania bez prawa do zwrotu poniesionych nakładów. W zamian nie musimy płacić czynszu w trakcie, kiedy trwa remont oraz jesteśmy zwolnieni z wpłaty kaucji mieszkaniowej. Ponadto, po 5 latach od zamieszkania, możemy starać się o wykup lokalu na preferencyjnych warunkach. Należy mieć jednak świadomość, że mieszkania te przeznaczone są do remontu generalnego, czyli nasz wkład finansowy w doprowadzenie lokalu do stanu użyteczności, może być naprawdę duży. Niemniej, zainteresowanie programem jest bardzo duże, a lokale do remontu znikają bardzo szybko.

remont mieszkania
Jednym z miast, które bierze udział w tegorocznej edycji Mieszkania za remont, jest Kraków. Miasto może zaoferować np. dożywotnią umowę najmu, niższy czynsz lub okresowe zwolnienie z obowiązku jego regulowania. Polska Press

Mieszkanie za remont – jakie warunki trzeba spełnić?

Program Mieszkanie za remont prowadzony jest na terenie różnych gmin i to one decydują, które osoby kwalifikują się do wzięcia udziału w programie. Z założenia kierowany jest on do osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na wzięcie kredytu na mieszkanie lub wynajem po stawkach rynkowych. Aby dostać mieszkanie komunalne do remontu trzeba jednak spełnić określone warunki:

 • nie można być właścicielem innego lokalu,
 • należy spełnić określone kryterium dochodowe,
 • nie można zalegać z czynszem z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

W ramach programu można liczyć od gminy lub miasta na mieszkania komunalne lub socjalne. Uczestnicy programu Mieszkanie za remont mają wyznaczony czas na przeprowadzenie prac renowacyjnych – do 6 do 12 miesięcy. Każda gmina ma własne kryteria uczestnictwa w programie Mieszkanie do remontu, dlatego szczegółowych informacji należy szukać na stronie internetowej swojego urzędu lub w stosownym urzędzie na terenie zamieszkiwanej gminy.

remont mieszkania
Mieszkania oferowane w ramach programu Mieszkanie za remont wymagają gruntowanych napraw. Wojciech Wojtkielewicz

Gdzie złożyć wniosek do programu?

Każdy, kto chce dołączyć do programu Mieszkanie za remont 2024, musi udać się do Urzędu Gminy, na terenie której mieszka, a następnie złożyć wniosek o przyznanie lokalu w ramach programu wraz z wszystkimi dokumentami potwierdzającymi dochód oraz obecną sytuację mieszkaniową. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy o wykonanie remontu lokalu z jego zarządcą, a następnie podpisanie umowy na czas remontu. Zawarta umowa jest zgodą na przeprowadzenie remontu za własne środki finansowe oraz zaakceptowaniem przez obie strony warunków przeprowadzenia prac wykonawczych.

Mieszkanie za remont 2024 – Kraków i inne miasta już zbierają wnioski

W kilku miastach Polski trwa nabór wniosków do kolejnej edycji programu Mieszkania za remont. Sprawdźmy, gdzie aktualnie można składać niezbędne dokumenty.

Kraków – wnioski można składać od 1 do 29.03. br. w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa UMK przy Rynku Podgórskim 1. Do programu mogą przystąpić osoby, które osiągnęły średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, który wynosi:

 • 150–350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego,
 • 125–300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego,
 • 100–250 proc. najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym.

Jak podaje strona krakow.pl w poprzednim roku złożono 972 wnioski, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych.

Zgierz – nabór wniosków trwa od 12.02 br. Do tegorocznej edycji programu wytypowano 21 lokali w różnych lokalizacjach miasta Zgierza, o powierzchni użytkowej od 17,28 m kw. do 70,09 m kw. Więcej informacji w sprawie programu Mieszkanie za remont można uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Zgierza.

Pyskowice – kwalifikacja na listę osób chętnych do udziału w programie odbywa się raz na kwartał. Wnioski należy składać osobiście w Urzędzie Miejskim w Pyskowicach, Wydział Gospodarki Lokalami lub w Biurze Obsługi Interesanta. Osoby zainteresowane programem Mieszkanie za remont muszą spełniać kryterium dochodowe:

 • gospodarstwo jednoosobowe: od 2 221,15 zł do 6 028,84 zł
 • gospodarstwo wieloosobowe: od 1 586,53 zł do 4 759,61 zł

Kołobrzeg – wnioski można składać do 15.03 br. Miasto w ty roku wyznaczyło 9 mieszkań przeznaczonych do remontu. Lokale można obejrzeć po uprzednim umówieniu się administratorem – Kołobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

Chorzów – wnioski będą przyjmowane od 15 do 29.02 br. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami można złożyć w Wydziale Zasobów Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów. Obowiązują kryteria dochodowe:

 • gospodarstwo jednoosobowe – wysokość dochodu nie może być niższa niż 200 proc. najniższej emerytury i nie wyższa niż 400 proc. najniższej emerytury; 3176,88 zł - 6353,76 zł
 • gospodarstwo jednoosobowe (w przypadku niepełnosprawności) – wysokość dochodu nie może być niższa niż 200 proc. najniższej emerytury i nie wyższa niż 450 proc. najniższej emerytury; 3176,88 zł - 7147,98 zł
 • gospodarstwo wieloosobowe (na jedną osobę) – wysokość dochodu nie może być niższa niż 150 proc. najniższej emerytury i nie wyższa niż 300 proc. najniższej emerytury; 2382,66 zł - 4765,32 zł
 • gospodarstwo wieloosobowe (na jedną osobę w przypadku niepełnosprawności) – wysokość dochodu nie może być niższa niż 150 proc. najniższej emerytury i nie wyższa niż 370 proc. najniższej emerytury; 2382,66 zł - 5877,23 zł
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkanie za remont – gminy mają pomysł na deficyt lokali. Poznaj zasady mało znanego programu. To szansa na własne M w dobrej cenie - RegioDom.pl