Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikroreaktor atomowy w Grupie Azoty Police. Zyska chemiczny gigant i studenci ZUT

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Porozumienie podpisali przedstawicie Grupy Azoty Police, amerykańskiej spółki Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
Porozumienie podpisali przedstawicie Grupy Azoty Police, amerykańskiej spółki Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Marek Jaszczyński
W Policach zostanie wybudowany niewielki reaktor, który będzie podłączony do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police. To początek wykorzystania energii jądrowej przez chemicznego potentata.

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podpisały wczoraj porozumienie o wybudowaniu w Policach badawczego reaktora modułowego MMR (Micro-Modular Reactor) czwartej generacji.

- Rozpoczynamy drogę transformacji energetycznej w praktyce. Grupa Azoty jest jednym z naszych narodowych czempionów. Jako rząd wspieramy wszystkie pomysły na pozyskanie nowych mocy, nowej energii, bo bez taniej, nowej, stabilnej energii nie będzie rozwoju gospodarczego - mówił Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

Zgodnie z założeniami w pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora MMR o mocy 30 megawatów. Reaktor będzie służyć jako obiekt szkoleniowy, badawczy i testowy, a przede wszystkim będzie zasilał ZCh Police w energię.

- Dzisiejsze trójstronne porozumienie otwiera Grupie Azoty drogę do skutecznego wdrożenia technologii MMR IV generacji na terenie naszych zakładów, co planujemy zrobić do 2030 roku. Dążymy do jak najszybszej transformacji klimatyczno-energetycznej i dywersyfikacji naszych źródeł energii, dlatego chcemy, by szczegóły naszej współpracy zostały doprecyzowane już w najbliższym półroczu - mówi Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty SA.

Technologia, która będzie wykorzystana w Policach, gwarantuje bezpieczeństwo.

Porozumienie zakłada również możliwość organizacji szkoleń dla studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, w tym umożliwienie przeprowadzenia praktycznych badań stosowanych związanych z produkcją czystej energii z MMR.

- Do budowy badawczego reaktora modułowego MMR IV generacji potrzebni są ludzie - nowe, silne kadry, które będą specjalizowały się w energetyce atomowej. Przygotujemy je do pracy, zapoznamy z tą dziedziną, ponieważ mamy ku temu ogromne możliwości - powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Co to za urządzenie?

Ultra bezpieczny reaktor jądrowy MMR firmy USNC to wysokotemperaturowe urządzenie chłodzone gazem - reaktor IV generacji.

- Wdrożenie naszych wysokotemperaturowych baterii jądrowych wraz z Grupą Azoty i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym otwiera drogę do dekarbonizacji oraz budowy nowoczesnej infrastruktury jądrowej oraz rozwoju kadr energetyki jądrowej w Polsce. Projekt jest przykładem wsparcia USA w obszarze niezależności energetycznej Polski. Wraz z naszym partnerem, Hyundai Engineering Corporation, w pełni popieramy plany Grupy Azoty dotyczące redukcji śladu węglowego i mamy przyjemność zaoferować ZUT-owi możliwości badań przemysłowych naszego mikroreaktora wysokotemperaturowego - powiedział Francesco Venneri, dyrektor generalny i założyciel USNC.

Paliwem reaktora są kulki uranu pokryte wielowarstwową osłoną ceramiczną (kapsułki). Warstwy te zawierają produkty rozszczepienia i zapewniają stabilność mechaniczną i chemiczną podczas napromieniowania i zmian temperatury. Do transportu ciepła wykorzystywany jest obojętny chemicznie hel, który przechodząc przez rdzeń jądrowy, jest rozgrzewany w procesie kontrolowanego rozszczepienia jądrowego. Ciepło jest przekazywane do przyległej instalacji, w której można je od razu wykorzystać lub magazynować. System energetyczny reaktora jest podzielony na dwie części: moduł jądrowy i instalację sąsiadującą (np. elektorwnię).

Jak to się buduje?

Moduły reaktora trafiają we wskazane miejsce i są montowane. USNC przekonuje, że budowa instalacji jest szybka i prosta, a w zależności od potrzeb wiele MMR można ze sobą łączyć.

Paliwa dla reaktora nie da się ponownie przetworzyć - można go używać tylko w konkretnym egzemplarzu. Reaktor jest zamknięty, dostęp do paliwa jest niemożliwy. Firma twierdzi, że nie istnieje ryzyka jego rozlania, a gdyby doszło do wypadku, to nie istnieje ryzyko skażenia środowiska, bo produkty pochodzące z rozszczepienia jądrowego są trwale zamknięte w cząstkach paliwa - to wyróżnia tę technologię. Paliwo wytrzymuje temperatury, które mocno przekraczają każde przewidywane warunki, jakie mogą zaistnieć podczas wypadków, skutecznie zapobiegając rozprzestrzenianiu się substancji promieniotwórczych. Bezpieczeństwo polega też na tym, że nie ma nagłego wzrostu temperatury - reaktor kontroluje się i wyłącza we wszystkich warunkach awaryjnych. Rdzeń reaktora składa się z bloków grafitowych, które zawierają około dwóch ton paliwa. Reaktor może działać przez 20 lat. Potem można zainstalować nową kasetę z rdzeniem. Stąd mowa o „baterii jądrowej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mikroreaktor atomowy w Grupie Azoty Police. Zyska chemiczny gigant i studenci ZUT - Głos Szczeciński