Miksologia. Poznaj branżę, która nigdy nie śpi

Akcja specjalna Mistrzowie Smaku 2023
Podjęcie zawodu barmana to wejście do świata z nieograniczoną liczbą ścieżek rozwoju – mówi Piotr Sajdak, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów i przekonuje, że opanowując sztukę barmańską cały świat stoi przed nami otworem.

Dynamiczny rozwój barmaństwa w Polsce rozpoczął się w latach 60. XX wieku. To wtedy Zdzisław T. Nowicki, przez wielu nazywany twórcą polskiej miksologii, zaczął prowadzić specjalistyczne kursy dla barmanów. Wszyscy uczniowie do dziś darzą Go wielkim szacunkiem i ogromną sympatią, nazywając "ojcem polskich barmanów".

W 1990 r. z Jego inicjatywy powstało w Gdańsku Stowarzyszenie Polskich Barmanów. To pozarządowa organizacja prowadzona przez barmanów dla barmanów, której podstawową funkcją jest integracja tego środowiska w Polsce, podnoszenie kwalifikacji i kreatywności barmanów oraz promocja najwyższych standardów pracy w tym zawodzie. W czasach, gdy barmanem może zostać niemal każdy, to oni dbają o odpowiedni poziom wyszkolenia. - Żeby tworzyć trzeba posiadać solidne podstawy - bez tego każda budowla się zawali, instrument zacznie fałszować, a koktajl nie będzie smakował – podkreśla Piotr Sajdak, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów.

Miksologia jest dziedziną, w której każdego dnia, w różnych zakątkach świata wynajdywane są coraz to nowsze połączenia smakowe, przyrządy do wyposażenia barów, sposoby serwisu, programy operacyjne, dekoracje drinków…- Zdecydowanie jest to branża, która nigdy nie śpi, a co za tym idzie jest w fazie ciągłego rozwoju i zmian – dodaje Piotr Sajdak.
Zmiany zachodzą także w świadomości konsumentów, którzy coraz częściej rezygnują z klasycznych koktajli i decydują się na ich bezalkoholowe wersje – moktajle. Także do tych zmian miksologia szybko się dostosowała. - Nadal barmaństwo pozostaje branżą zajmującą się łączeniem smaków. Czy są one dobierane w oparciu o alkohol, czy też nie - nie ma to większego znaczenia. Prywatnie, zdecydowanie jestem wielkim zwolennikiem koktajlowych trendów low ABV oraz koktajli typu Virgin. Poza samym smakiem, zbliżają nas także jeszcze bardziej do odpowiedzialnego stylu picia – zaznacza Piotr Sajdak.
Ciągły rozwój, brak rutyny i oczywiście niezłe zarobki to tylko niektóre z zalet pracy barmana. - Podjęcie zawodu barmana to wejście do świata z nieograniczoną liczbą ścieżek rozwoju. Będąc prawnikiem, księgowym czy inżynierem musimy pamiętać, że nasze uprawnienia często obligują nas do obszaru jednego kraju. Opanowując sztukę barmańską, na dobrą sprawę cały świat stoi przed nami otworem. Myślę, że to daje ogromną przewagę naszej profesji i często wygrywa z kwestiami czysto finansowymi – zaznacza wiceprezes SPB.

Stowarzyszenie Polskich Barmanów to partner naszej akcji Mistrzowie Smaku, w której to czytelnicy wybierają najlepszych członków branży gastronomicznej w regionie, województwie i całej Polsce. Dla najlepszych barmanów SPB ufundowało atrakcyjne nagrody:

  • roczne członkostwo w Stowarzyszeniu Polskich Barmanów
  • jednodniowa wizyta w Jonston Distillery wraz z poznaniem tajników tworzenia polskiego ginu
  • możliwość wzięcia udziału w szkoleniu towaroznawczym prowadzonym pod patronatem Stowarzyszenia Polskich Barmanów

Masz pytania dotyczące pracy w zawodzie barmana? Zajrzyj na Instagram @piotrsajdak_btc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miksologia. Poznaj branżę, która nigdy nie śpi - Kurier Poranny