Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milion złotych dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Rektor PWSZ w Koszalinie dr Jan Kuriata, profesor PWSZ (w środku) oraz prorektor ds. nauczania i studentów dr Monika Pawłowska (z prawej) i kanclerz PWSZ Beata Koronkiewicz.
Rektor PWSZ w Koszalinie dr Jan Kuriata, profesor PWSZ (w środku) oraz prorektor ds. nauczania i studentów dr Monika Pawłowska (z prawej) i kanclerz PWSZ Beata Koronkiewicz. Krzysztof Marczyk
Dydaktyczna inicjatywa doskonałości pod egidą Ministerstwa Edukacji i Nauki to konkurs, w którym ponownie doceniono uczelnię wyższą z naszego regionu.

W piątej edycji ministerialnego programu PWSZ w Koszalinie została jego laureatem po raz piąty. Celem Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości jest wsparcie publicznych uczelni zawodowych w doskonaleniu jakości kształcenia na kierunkach studiów o profilu praktycznym. W 2023 roku 15 uczelni z całego kraju otrzymała łącznie 15 milionów złotych, w tym właśnie PWSZ.

Jakie kryteria należało spełnić, by zostać docenionym? Przede wszystkim brak negatywnych ocen jakości kształcenia oraz wynik monitoringu karier studentów i absolwentów. Tu chodzi głównie o zarobki po zakończeniu szkoły oraz o wskaźnik bezrobocia.

- Same uczelnie w tym konkursie nie startują, to jest ocena zewnętrzna ministerstwa w oparciu o dane ekonomicznych losów absolwenta za rok 2020, któremu podlegają wszystkie uczelnie w Polsce - powiedziała Beata Koronkiewicz, kanclerz PWSZ. - To dla nas wielkie wyróżnienie, bo oznacza, że faktycznie kształcimy na potrzeby rynku pracy, że nasi absolwenci znajdują zatrudnienie i osiągają wysokie zarobki. Najwyższe zarobki osiągają absolwenci dwóch naszych kierunków: ratownictwa medycznego (średnie wynagrodzenie zasadnicze według danych ZUS to 9300 złotych brutto) i pielęgniarstwa (4600-7500 złotych brutto). Nie tylko mamy 1. miejsce w kraju jeśli chodzi o państwowe uczelnie zawodowe, ale też 1. miejsce w województwie, jeśli chodzi o wszystkie 14 uczelni, bez względu na ich profil - podkreśliła pani kanclerz.

W tegorocznej edycji konkursu PWSZ zajęła 1. miejsce w Polsce wśród publicznych uczelni zawodowych w zakresie względnego wskaźnika zatrudnienia i 1. miejsce w zakresie względnego wskaźnika bezrobocia. Wśród uczelni województwa zachodniopomorskiego PWSZ zajęła 1. miejsce w zakresie względnego wskaźnika zatrudnienia oraz 2. miejsce w zakresie względnego wskaźnika bezrobocia.

- Dzięki pieniądzom z wcześniejszych edycji dostosowaliśmy pracownie do najnowszych trendów rynkowych - mówiła z kolei Monika Pawłowska, prorektor ds. nauczania i studentów. - Kupiliśmy urządzenia, czy symulatory. Chcemy tworzyć optymalne warunki dla nauki i rozwoju, by wejście naszych absolwentów na rynek pracy było płynne - dodała.

- Nasz budżet to około 12-13 milionów złotych, także pieniądze z tego konkursu będą dla nas ogromnym wsparciem - podkreślił rektor PWSZ w Koszalinie, dr Jan Kuriata, profesor PWSZ.

Co z tymi pieniędzmi zrobi szkoła? Przede wszystkim nie może kupić wszystkiego, co chce. Ramy, w jakich może się poruszać, określi Ministerstwo, ale ogółem chodzi w tych inwestycjach o szeroko rozumiane podniesienie jakości kształcenia. Pieniądze te będzie można wykorzystać na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych, książek, czy maszyn i urządzeń w pracowniach. Do tego możliwe będzie dzięki temu wsparciu dofinansowanie wyjazdów na kursy, konferencje, targi branżowe, warsztaty, czy szkolenia, zarówno dla samych studentów, jak i kadry dydaktycznej, celem podnoszenia kwalifikacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera