Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studnie na wszelki wypadek

Małgorzata PŁAZA <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

Dwie dodatkowe studnie głębinowe zostaną zbudowane na terenie ujęcia wody Romanówka. Na razie w Sandomierzu i w okolicach nie ma problemów z wodą, warto jednak zabezpieczyć się na przyszłość.

Z wody pochodzącej z ujęcia w Romanówce korzysta nie tylko Sandomierz, ale także miejscowości położone na terenie kilku sąsiednich gmin: Dwikozy, Wilczyce, Ożarów, Obrazów, Samborzec i Gorzyce. Studnie głębinowe, z których czerpana jest woda, zlokalizowane są na terenie wsi: Romanówka, Garbów, Prusy, Pisary, Wyspa, Wygoda i Józefków.

Pobór wody odbywa się przy pomocy pomp głębinowych, zamontowanych w studniach i sterowanych ze stacji wodociągowej położonej w Romanówce.

Na ujęciu jest obecnie jedenaście odwiertów sprawnych technicznie. Zwykle wykorzystuje się od trzech do pięciu studni, teraz jednak - w czasie zwiększonego zapotrzebowania na wodę - pracują niemal wszystkie.

Sandomierz nie ma problemów z wodą. Ujęcie, użytkowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Potwierdzają to dane: średni pobór wody w ciągu ostatnich czterech lat wynosił od 219 do 227 metrów sześciennych na godzinę, możliwości sięgają natomiast 480 metrów sześciennych.

Braku wody nie musimy się obawiać również teraz, w czasie suszy. - Kilka dni temu na ujęciu w Romanówce przeprowadzone zostały pomiary. Nie wykazały one obniżenia lustra wody - informuje Tadeusz Przyłucki, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu. - Mamy "zapas" w stosunku do zapotrzebowania. Nie wprowadzamy ograniczeń, nawet w poborze wody wykorzystywanej do podlewania działek.

Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości problemy się pojawią. Aby im zapobiec przedsiębiorstwo podjęło decyzję o wybudowaniu dwóch dodatkowych studni. Podobnie jak te istniejące, będą one sięgały około 100 metrów w głąb ziemi. Taka głębokość gwarantuje również lepszą jakość wody.

Obecnie trwają prace nad projektem inwestycji. Koszty będą na pewno bardzo duże. Wybudowanie studni to nie tylko kwestia odwiertów. - Ogromne są koszty uzbrojenia, założenia pomp głębinowych, silników czy budowy linii przesyłowej - mówi prezes Przyłucki.

Prezes Przyłucki ma nadzieję, że budowa ruszy w przyszłym roku. Istnieje możliwość pozyskania na ten cel dofinansowania z Unii Europejskiej.

Mineralna z kranu

W Romanówce wydobywana jest woda z poziomu trzeciorzędowo-jurajskiego. Ma znakomite właściwości fizykochemiczne i mikrobiologiczne. Wodzie z Romanówki certyfikat jakości wystawił w 2001 roku Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu, oceniając ją, jako dobrej jakości wodę mineralną, kwalifikującą się do sprzedawania w butelkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie