Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister infrastruktury z wizytą w Koszalinie na placu budowy S6

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka zapytaliśmy dzisiaj o szczegóły realizacji drogi ekspresowej S6 na odcinku od Koszalina i Słupska w kierunku Trójmiasta.

Powiedział Pan na konferencji w Koszalinie, że odcinek S6 od Koszalina i dalej od Słupska w stronę Trójmiasta będzie realizowany w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego. Może Pan przybliżyć szczegóły? Czy ten odcinek, gdy już powstanie, będzie odpłatny dla kierowców?

Realizacja odbędzie się w oparciu o wykonawców wybranych w drodze przetargu na wyłonienie partnera prywatnego, który wejdzie w formułę PPP. I proszę to wyraźnie powiedzieć kierowcom: to nie będzie płatny odcinek, mimo PPP, tam nie będzie pobierane żadne myto. W ramach realizacji PPP będzie to użytkowane za dostępność.

To znaczy?

To znaczy, że partner prywatny - jak powiedziałem - wybrany w przetargu, realizuje to przedsięwzięcie , wykłada swoje środki finansowe, i później co roku wypłacana jest mu rata, w tym zwrot nakładów i opłata za utrzymanie przez niego tej drogi.

Przez jak długi okres?

To się zazwyczaj rozlicza przez 30 - 35 lat.

A co na to Komisja Europejska? Droga powstaje przy wsparciu funduszy unijnych.

To Komisja Europejska oczekuje od nas realizacji projektu.

Ale w związku z zamiarem realizacji inwestycji w formule PPP nie ma przeciwwskazań co do rozliczenia całości?

Nie ma, ale musimy to poddać ocenie Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny, czyli urząd Komisji Europejskiej - dop. red.), czy ten odcinek jest uzasadniony, czy jest potrzebny dla regionu, dla państwa, czy będzie pobudzał gospodarkę itd.

I to w żaden sposób nie zagrozi rozliczeniu funduszy unijnych?

Nie, absolutnie, nie ma tu żadnego zagrożenia, te projekty powinny tak funkcjonować, co do tego nie mam żadnych wątpliwości, nie zachwieje to rozliczeniem.

Jak wyglądają prace przy budowie drogi S6 w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego? Zobaczcie najnowsze zdjęcia z lotu ptaka na odcinkach: Goleniów-Nowogard, Nowogard-Płoty oraz Płoty-Kiełpino!<iframe src="https://www.google.com/maps/d/embed?mid=14kPKQ9vsKjiFEbP3q4iLbCLox4Rc0Qvn" width="640" height="480"></iframe>Zobacz także Rozmowa o budowie drogi S6 (archiwum)<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/e5a5da66-8798-d58f-84e0-9f56000e81b4,aa0721e1-8910-c471-bb8e-16ef8860c7d7,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Droga S6 w województwie zachodniopomorskim z lotu ptaka [NOWE ZDJĘCIA]

A zaryzykuje Pan i poda jakiś konkretny termin realizacji - kiedy S6 od Słupska w kierunku Trójmiasta będzie gotowa?

Nie zaryzykuję, gdyż trudno mi przewidzieć, jak długo potrwa chociażby przygotowanie opinii Eurostatu. Ale już wiemy, że dla obwodnicy metropolitarnej ogłaszamy przetarg już w czerwcu tego roku. Ten odcinek będzie realizowany właśnie w formule PPP. Ponadto w Słupsku podpisujemy (z ministrem rozmawialiśmy jeszcze przed jego popołudniową wizytą w Słupsku - dop. red.) program inwestycyjny na odcinek Koszalin - Słupsk, który także będzie realizowany w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego. Na początek za 128 mln zł, które mamy w rezerwie, zostanie przeprowadzony wykup gruntów - to jest niezbędne do dalszej realizacji drogi. Zostanie też przygotowany projekt techniczny, więc nasz partner wyłoniony w przetargu otrzyma już gotową dokumentację oraz grunty - zawsze my przekazujemy grunty. To nie jest tak, że koncesjonariusz, czy partner realizujący przedsięwzięcie wykupuje grunty, to państwo je wykupuje, a wyłoniona firma realizuje przedsięwzięcie na własny koszt i później odbiera sobie ratę roczną za udostępnianie drogi.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo