Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister zapowiada: </br>zero tolerancji

(ak)
- Damy dyrektorom szkół prawo karania uczniów pracami społecznymi - mówił R. Giertych podczas spotkania z dyrektorami w Koszalinie. - Muszą być kary, jakiś straszak, który powstrzyma narastającą falę agresji. Pytany przez dziennikarzy, czy kar w tym programie nie ma zbyt dużo w porównaniu do nagród, odpowiedział: - Widocznie te kary są potrzebne.
- Damy dyrektorom szkół prawo karania uczniów pracami społecznymi - mówił R. Giertych podczas spotkania z dyrektorami w Koszalinie. - Muszą być kary, jakiś straszak, który powstrzyma narastającą falę agresji. Pytany przez dziennikarzy, czy kar w tym programie nie ma zbyt dużo w porównaniu do nagród, odpowiedział: - Widocznie te kary są potrzebne. Piotr Czapliński
Upomnienie, nagana, list do rodziców, publiczna nagana na apelu, skreślenie z listy uczniów i przeniesienie do innej szkoły - tak karani będą uczniowie, łamiący szkolne regulaminy. Dla najbardziej agresywnych - ośrodki wsparcia wychowawczego.

Do tego zakaz używania na lekcjach telefonów komórkowych, "godne stroje" w szkole, godzina policyjna dla dzieci... Wczoraj wicepremier, minister edukacji Roman Giertych ogłosił swój program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Potem ruszył propagować go na Pomorzu.
Minister zaprezentował program w Gimnazjum nr 2 w Gdańsku. To właśnie w tej szkole dwa tygodnie temu doszło do molestowania 14-letniej Ani. Następnego dnia dziewczyna popełniła samobójstwo. Minister skrytykował władze szkoły za to, że zbyt późno poinformowały kuratorium o samobójstwie uczennicy.
- Dyrektor szkoły będzie miał prawny obowiązek powiadamiania policji lub sądu o demoralizacji nieletniego, o naruszaniu zasad współżycia społecznego, popełnieniu czynu zabronionego, spożywaniu alkoholu - zapowiedział R. Giertych. - Policja i straż miejska zostaną zobowiązane do tego, by informować rodziców o wagarach uczniów. Radni będą mogli wprowadzić godzinę policyjną dla dzieci w nocy. Jeśli tak się stanie, dzieci bez opieki dorosłych nie będą mogły po godzinie policyjnej przebywać w miejscach publicznych.
W najbliższych miesiącach w do szkół zawitają wizytatorzy, być może w towarzystwie policjantów, by przeprowadzić kontrole. MEN zapowiada także pedagogiczne wsparcie dla rodziców: kursy i publikacje dotyczące wychowania. Założenia programu w ciągu 2 - 3 miesięcy mają wejść w życie. Podczas konferencji prasowej w Gdańsku minister Giertych ogłosił także, że ustanowi specjalną nagrodę "za solidarność" dla tych uczniów, którzy będą reagować na gnębienie kolegów.
Z Gdańska minister R. Giertych przyjechał do Koszalina. Spodziewany był jego pobyt w Słupsku, trwały już nawet przygotowania, jednak ministerialne auto tylko przemknęło przez Słupsk. Do Koszalina minister przyjechał z prawie dwugodzinnym opóźnieniem. W II LO W. Broniewskiego cierpliwie czekała na niego ponad setka dyrektorów szkół z regionu.
- W naszych szkołach uczniowie mają więcej praw, niż nauczyciele - mówił Roman Giertych. - A jajko nie może być mądrzejsze od kury. Trzeba mocno powiedzieć "stop" i dać nauczycielom instrumenty do walki z agresją i przemocą. Miłość do młodych ludzi wtedy jest prawdziwa, jeśli od nich wymagamy. Podnośmy ich do góry, nie pozwólmy taplać się w błocie. Jeśli tego dokonamy, to będzie nasz wspólny sukces - zakończył minister i udał się na nocleg "gdzieś pod Koszalinem", by rano wyruszyć dalej, do Szczecina.

Czy popierasz program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole"? - zapraszamy do udziału w naszym internetowym sondażu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!