Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód dobry prawie na wszystko

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Archiwum
Pogoda - wcale nie zimowa - sprzyja przeziębieniom. W walce z nimi miód jest nieocenioną bronią. Miód działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, stymuluje produkcję białych krwinek, wspiera odporność.

Słodząc napoje czy potrawy mamy w gruncie rzeczy do wyboru trzy alternatywy: cukier (w kilku odmianach), słodziki albo miód. O ile te dwa pierwsze wymagają większego przetworzenia, to sam miód jest produktem naturalnym, występującym w wielu odmianach, gatunkach i smakach. Co ciekawe - odpowiedni przechowywany się nie psuje (archeologowie znaleźli starożytne miody podczas wykopalisk).

W miodzie naturalnym występuje przede wszystkim glukoza i fruktoza a także maltoza są to cukry proste, będące bardzo dobrym źródłem energii dla mózgu. Ich wadą jest niestety to, że są kaloryczne. Owe kalorie to jedyna z wad miodu. Nikt nam jednak nie każe jeść miodu w dużych ilościach. Już łyżeczka, dwie dziennie mogą zrobić wiele dobrego dla naszego zdrowia i... urody.
W miodzie oprócz cukrów występują również kwasy organiczne, olejki eteryczne (stąd charakterystyczny zapach miodu unikalny dla każdego gatunku), białka i barwniki. Znaleźć można również szeroki wachlarz witamin i mikroelementów witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy, biotyna, potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, kobalt i inne.

Z rozwagą do miodu podchodzić powinni alergicy. Ze względu na zawartość pyłków miody kwiatowe mogą uczulać. Mniej uczulające są miody spadziowe.

Miód to idealny kosmetyk

To idealny kosmetyk dla zmęczonej, szarej skóry. Miód działa na naszą skórę odżywczo, a także łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran. Działa korzystnie utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry, wzmacnia jej elastyczność. Zmiękcza i wygładza skórę, poprawia wygląd cery. Miód pszczeli to prawdziwy zbawienny balsam dla skóry szorstkiej, spierzchniętej i popękanej. Dodaje blasku i elastyczności. To sprawdzony ratunek dla spierzchniętych warg.

Uważaj na sztuczny miód

Na sklepowych półkach można natknąć się na miody sztuczne. Chociaż są równie słodkie, jednak nie posiadają podobnego aromatu ani właściwości. To po prostu cukier z odpowiednim aromatem!
Przede wszystkim sprawdzajmy informacje na opakowaniu! Producent jest zobowiązany do tego by produkt właściwie (czyli uczciwie) opisać.

Co jeśli kupimy (np. na wiejskim jarmarku), albo dostaniemy miód bez plakietki ze składem? Miód naturalny, lejący się na powierzchnię miodu zgromadzonego w słoiku utworzy charakterystyczną górkę, natomiast miód sztuczny najczęściej będzie zachowywał się jak woda i nie utworzy wzniesienia.
Ponadto miody sztuczne nie krystalizują oraz bardzo szybko rozpuszczają się w płynie.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!