Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Polacy pierwszy raz pokonani. Do drugiej rundy idą bez punktów [ZDJĘCIA, VIDEO]

Paweł Kotwica
Polacy przegrali z Niemcami 23:30 i do drugiej rundy awansują bez punktów. Na zdjęciu Szymon Sićko.
Polacy przegrali z Niemcami 23:30 i do drugiej rundy awansują bez punktów. Na zdjęciu Szymon Sićko. Grzegorz Trzpil/Mistrzostwa Świata '23 Polska-Szwecja
W swoim ostatnim meczu pierwszej fazy grupowej na mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych, Polska przegrała w Bratysławie z Niemcami. Polacy zajęli drugie miejsce w grupie D. W drugiej fazie, która rozpocznie się w czwartek, 20 stycznia, rywalami Biało-Czerwonych będą Hiszpania, Szwecja, Rosja i Norwegia.

Polska - Niemcy 23:30 (12:15)
Polska: Zembrzycki (1-25 min, 2/12 = 17 %), Kornecki (25-60 min i na jednego karnego, 5/25 = 20 %) – Krajewski 1 – Sićko 6, Pietrasik 1, Beckman – Olejniczak 1, M. Pilitowski – Daszek 5, Przybylski – Moryto 7 (5) – Bis, Syprzak 2. Trener: Patryk Rombel.

Niemcy: Bitter (1-60 min, 6/28 = 21 %) – Dahmke 1 - Heymann, Koester 6, Drux – Weber 4 – Steinert 9 (6), M’Bengue - Zerbe 3 – Golla 6, Wiencek 1. Trener: Alfred Gislason.

Karne. Polska: 5/5. Niemcy: 6/6.

Kary. Polska: 10 minut (Bis, Pietrasik, Olejniczak, Przybylski, Sićko po 2). Niemcy: 10 minut (Wiencek 4, Heymann, Golla, M’Bengue po 2).

Sędziowali:Slave Nikołow, Gjorgi Naczewski (Macedonia Północna).

Nasi zachodni sąsiedzi nie pierwszy raz pokazali, że im gorzej, tym lepiej, im więcej mają kłopotów, tym bardziej są zmobilizowani. Rozegrali przeciwko nam najlepszy, jak na razie, mecz na tym Euro.

Obie drużyny miały przed meczem problemy z testami covidowymi i w obu nie mogło zagrać aż po dziewięciu graczy. Przy czym Patrykowi Romblowi tuż przed spotkaniem wypadł ze składu tylko Maciej Gębala, a Alfredowi Gislasonowi w ciągu 24 godzin aż ośmiu zawodników, w tym bramkarz Łomży Vive Kielce, Andreas Wolff. Niemcy mieli do dyspozycji jedynie czternastu graczy, wśród nich tylko jednego bramkarza, ściągniętego w ostatniej chwili z kraju 39-letniego Johannesa Bittera, wicemistrza świata z 2007 roku.

I Polacy, i Niemcy już wcześniej zapewnili sobie awans do drugiej fazy grupowej, ale mecz miał wyższą stawkę niż tylko prestiżową, bo jego wynik zaliczał się już do drugiej rundy.

ZOBACZ SKRÓT MECZU POLSKA - NIEMCY

Pod nieobecność Macieja Gębali szefem środka naszej obrony (z którego wcześniej wypadli Piotr Chrapkowski i Patryk Walczak), miał być Bartłomiej Bis, a jego prawą ręką miał być mało doświadczony Ariel Pietrasik. Niestety, w 11 minucie Bis doznał kontuzji kolana i musiał go zastąpić w defensywie równie mało rutynowany jak Pietrasik Melwin Beckman. W efekcie nasza defensywa nie spisywała się już tak dobrze, jak w meczu z Białorusią. Nękali ją głównie rozgrywający, w pierwszej fazie meczu prawy, Christoph Steinert, potem lewy, Lukas Koester. Nieco słabiej graliśmy też w ofensywie, choć w dużej mierze wynikało to z dobrej organizacji i agresywności obrony rywala, szczególnie w jej centralnej strefie, która akurat nie poniosła żadnych strat – grali w niej etatowi środkowi – Johannes Golla i Patrick Wiencek.

W pierwszej połowie ostatni remis, 5:5, notowano po kwadransie, potem niemiecki zespół wyszedł na prowadzenie, momentami powiększając je do trzech trafień.

Tuż po przerwie Polacy zmniejszyli straty do jednego gola, ale potem nastąpił okres ich bardzo słabej gry. Mnożyły się błędy w ataku - nieskuteczne rzuty i stracone piłki. Rywale natychmiast to wykorzystali i w 44 minucie przegrywaliśmy 15:21. Biało-Czerwoni jeszcze się poderwali, przeprowadzili kilka dobrych akcji obronnych, przeplatanych skutecznymi rzutami, kilka razy zmniejszali straty do czterech trafień. Ale w ostatnich minutach znów mieli serię rzutów, po których piłka nie trafiała do bramki i prowadzenie niemieckiego zespołu znów się odbudowało.

Pierwszym rywalem naszej drużyny w drugiej rundzie będzie w czwartek Norwegia.