Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Zacięte mecze o medale. Złoto dla Szwecji, srebro dla Hiszpanii, brąz dla Danii

Paweł Kotwica
Tak cieszyli się Szwedzi po rzucie karnym, który dał im mistrzostwo Europy.
Tak cieszyli się Szwedzi po rzucie karnym, który dał im mistrzostwo Europy. AP/Associated Press/East News/Polska Press
Reprezentacji Hiszpanii piłkarzy ręcznych nie udało się trzeci raz z rzędu wygrać mistrzostw Europy, a tym samym powtórzyć wyczynu Szwecji z przełomu wieków. W niedzielnym finale turnieju rozgrywanego na Węgrzech i Słowacji, w Budapeszcie pokonali ich Szwedzi. W ten sposób zawodnik Łomży Vive Kielce, Miguel Sanchez-Migallon, zdobył srebrny medal. Brązowych nie udało się wywalczyć jego klubowym kolegom, Dylanowi Nahiemu i Nicolasowi Tournatowi, bo Francja w meczu o brązowy medal przegrała z Danią.

O 1. miejsce. Szwecja - Hiszpania 27:26 (12:13)
Szwecja: Palicka (11/35 = 31 %, 1 gol), Thulin (0/2 = 0 %) - Carlsbogard 2, Darj 1, Ekberg 5 (4), D. Pettersson 2, Wanne 4, Claar 2, Pellas, Lagergren 1, Gottfridsson 3, Persson, Bergendahl 5, Wallinius, Chrintz 1. Trener: Glenn Solberg.
Hiszpania: Corrales (5/23 = 22 %), Perez de Vargas (3/11 = 27 %) - Gurbindo, Pecina, Maqueda 1, Fernandez 4, Sarmiento, Figueras 6, Canellas 1, Casado 1, Gomez 6, Arino, G. Guardiola 2, Tarrafeta 5, Sanchez-Migallon. Trener: Jordi Ribera.

Karne. Szwecja: 4/7. Hiszpania: 4/4.

Kary. Szwecja: 6 minut (Carlsbogard, Darj, Claar po 2). Hiszpania: 8 minut (Tarrafeta 4, Pecina, Sanchez-Migallon po 2).

Sędziowali: Robert Schulze, Tobias Tonnies (Niemcy).

Przebieg: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 6:4, 6:6, 8:6, 8:7, 9:7, 9:8, 10:8, 10:9, 11:9 (‘24), 11:12 (‘30), 12:12, 12:13 - 12:14, 13:14, 13:15, 14:15, 14:16, 15:16, 15:17, 17:17, 17:18, 18:18, 18:19 (‘40), 20:19 (‘43), 20:20, 21:20, 21:21, 22:21, 22:22, 23:22, 23:23, 25:23 (‘54), 25:24, 26:24 (‘55), 26:26 (‘59), 27:26.

Oba zespoły spotkały się w pierwszej fazie grupowej i wtedy 32:28 triumfowała ekipa z Półwyspu Iberyjskiego. Tym razem lepiej mecz zaczęła drużyna „Trzech Koron”, która wyszła na prowadzenie i utrzymywała je do ostatniej minuty pierwszej połowy. Duża w tym zasługa jej bramkarza, Andreasa Palicki. Hiszpanie załatali przeciekającą nieco obronę, rozegrali kilka pomysłowych akcji i nie dawali rywalom odskoczyć na więcej niż dwie bramki różnicy. A w końcówce tej części gry wyszli na prowadzenie.

Po zmianie stron to najpierw „Los Hispanos” wychodzili na prowadzenie, a do remisów doprowadzała drużyna ze Skandynawii, tak było do 40 minuty, potem role się zamieniły. W 54 minucie Szwedzi odskoczyli na dwie bramki (25:23), ale na początku 59 minuty gry był już remis 26:26.

Minutę przed końcem szwedzki rozgrywający, MVP turnieju, Jim Gottfridsson trafił w blok i piłkę miała drużyna trenera Jordiego Ribery. Na 35 sekund przed końcem Hiszpan Joan Canellas oddał łatwy do obrony rzut i piłkę mieli Szwedzi. Wzięli czas i trzy sekundy przed końcem sędziowie podyktowali dla nich rzut karny, który na gola, wartego złoty medal mistrzostw Europy, zamienił Niclas Ekberg. Szwedzi zdobyli mistrzostwo pierwszy raz po 20 latach.

O 3. miejsce. Dania - Francja 35:32 po dogrywce (29:29, 13:14)
Dania: N. Landin (18/49 = 37 %), Moeller (0/1 = 0 %) - Kirkelokke 5, M. Landin 2, Jakobsen 1, Lauge Schmidt 4, Saugstrup 3, Svan 3, Mollgaard, Mensah Larsen 2, J. Hansen, Andersson, Mensing 3, Holm 10, Gidsel, Hald Jensen 2. Trenr: Nikolaj Jacobsen.
Francja: Gerard (18/50 = 36 %), Desbonnet (0/2 = 0 %) - Lenne 5, Minne, Richardson 1, Mem 3, Tournat 4, N. Karabatic, Mahe 8, Fabregas 1, Descat 7 (3), Porte, Kounkoud 3, Nahi, Konan, Briet. Trener: Guillaume Gille.

Karne. Dania: 0/1. Francja: 3/3.

Kary. Dania: 4 minuty (Kirkelokke, Hald Jensen po 2). Francja: 8 minut (Gerard, N. Karabatic, Porte, Konan po 2).

Sędziowali: Vaclav Horacek, Jiri Novotny (Czechy). Widzów: 10.021.

Przebieg: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5, 5:5, 5:9 (‘13), 7:9, 7:10, 8:10, 8:11, 9:11, 9:12, 11:12, 11:13, 13:13, 13:14 - 13:15, 14:15, 14:16, 15:16, 15:17, 17:17, 17:18 (‘38), 21:18 (‘41), 21:19, 22:19, 22:23 (‘45), 23:23, 23:24, 24:24, 24:26 (‘50), 26:26, 26:27, 27:27, 27:28, 29:28, 29:29 - 32:29 (’64), 32:30, 33:30, 33:31, 35:31, 35:32.

Bez medalu mistrzostw Europy pozostali mistrzowie olimpijscy, Francuzi, którzy w spotkaniu o brązowy krążek rywalizowali z Duńczykami. W ostatnim meczu fazy zasadniczej Trójkolorowi wygrali z Danią jednym golem, dzięki czemu awansowali do półfinałów.

W duńskim zespole nie zagrał jego lider, Mikkel Hansen, ale, podobnie jak w pierwszym meczu z Francuzami, znakomicie zastąpił go Jacob Holm, który zdobył 10 bramek.

Mecz lepiej zaczęła drużyna trenera Guilleaume’a Gille’a, jej mocnym punktem był bramkarz, Vincent Gerard, a większość bramek dla niej zdobywali skrzydłowi. W 13 minucie francuska ekipa prowadziła 9:5. Wtedy zaczęli się budzić Duńczycy, włączył się ich bramkarz, Niklas Landin, a znakomite zawody rozgrywali gracze drugiej linii - Holm, Rasmus Lauge Schmidt i Niclas Kirkelokke. Ich drużyna zaczęła odrabiać straty i do przerwy przegrywała tylko jednym golem.

Po przerwie prowadziła początkowo Francja, ale jej rywale od stanu 17:18 w 38 minucie mieli serię czterech trafień i uzyskali trzybramkową przewagę.

Dwie minuty później był remis i już do końca podstawowego czasu gry żadna z drużyn nie umiała wypracować przeważającej przewagi.

Doszło do dogrywki i już na jej początku praktycznie rozstrzygnęły się losy brązowego medalu. Francuzi byli nieskuteczni, Dania zdobyła pierwsze trzy gole i już do końca kontrolowała przebieg wydarzeń. Dwaj zawodnicy Łomży Vive, Nicolas Tournat i Dylan Nahi, pozostali bez medali.

O 5. miejsce. Islandia - Norwegia 33;34 (27:27, 12:16)

Półfinał. Hiszpania - Dania 29:25 (13:14)
Półfinał. Francja - Szwecja 33:34 (14:17)

• Obrońca: Oscar Bergendahl (Szwecja)
  • Bramka: Viktor Hallgrímsson (Islandia)
  • Lewe skrzydło: Milos Vujović (Czarnogóra)
  • Lewe rozegranie: Mikkel Hansen (Dania)
  • Środek rozegrania: Luc Steins (Holandia)
  • Prawe rozegranie: Mads Gidsel (Dania)
  • Prawe skrzydło: Aleix Gomez (Hiszpania)
  • Koło: Johannes Golla (Niemcy)

GDZIE SĄ CHŁOPCY Z TAMTYCH LAT, CZYLI CO DZIŚ ROBIĄ BYŁE GWIAZDY VIVE KIELCE [ZDJĘCIA]

POLECAMY RÓWNIEŻ:

IGOR KARACIĆ SIĘ ZARĘCZYŁ. ZOBACZ JEGO PIĘKNĄ WYBRANKĘ

PIĘKNOŚĆ Z UKRAINY. ZOBACZ PARTNERKĘ ARTIOMA KARALIOKA

BYŁY ZAWODNIK VIVE KIELCE JEST CZOŁOWYM POKERZYSTĄ ŚWIATA. WYGRYWA MILIONY DOLARÓW

RESTAURACJE, STRZELNICA, SKLEP, DEVELOPERKA, CAMPY DLA MŁODZIEŻY– ZOBACZ BIZNESY PIŁKARZY RĘCZNYCH [ZDJĘCIA]

POLUB NAS NA FACEBOOKU. NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIEJ PIŁCE RĘCZNEJ NA: