Mistrzostwa świata piłkarek ręcznych. Polska wysoko przegrała z Francją. Nie ma już szans na ćwierćfinał

Materiał partnera PGNiG
W meczu pierwszej kolejki rundy zasadniczej rozgrywanych w Hiszpanii mistrzostw świata piłkarek ręcznych, Polska przegrała w Granollers z Francją 16:26 i straciła szanse na awans do ćwierćfinału.

Polska - Francja 16:26 (9:14)
Polska: Płaczek (15/39 = 38 %), Zima (1/2 = 50 %) - Zimny 2, Płomińska 1, Kobylińska 1, Balsam 3, Gęga, Matuszczyk, Górna, Rosiak 1, Nosek, Szarawaga, Achruk 2, Roszak 3 (1), Nocuń 3.

Francja: Glauser (7/16 = 44 %), Darleux (5/12 = 42 %) - Nocandy 2, Toublanc 4, Valentini, Pineau 3 (1), Lassource, Zaadi Deuna 3, Niakate 2, Ahanda 1, Sercien Ugolin 3, Horacek 1 (1), Edwige, Foppa 5, Nze Minko 1, Granier 1.

Karne. Polska: 1/2 (Roszak trafiła w poprzeczkę). Francja: 2/3 (Zima obroniła rzut Horacek).

Kary. Polska: 8 minut (Roszak 4, Rosiak, Achruk po 2). Francja: 2 minuty (Nocandy 2).

Sędziowali: D. Loncar, Z. Loncar (Chorwacja).

Widzów: 884.

Przebieg: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:6, 5:6, 5:9, 6:9, 6:12 ('18), 8:12, 8:14, 9:14 – 9:15, 11:15, 11:18, 12:18, 12:21 ('45), 13:21, 13:22, 14:22, 14:23, 15:23, 15:24, 16:24, 16:26 .

Mistrzynie olimpijskie dość szybko pozbawiły naszą drużynę nadziei na jakąś zdobycz w tym meczu. W pierwszych minutach Polki zagrał nieźle i nawet wychodziły na minimalne prowadzenie, ale proste błędy w ataku kończyły się kontrami Trójkolorowych, które pozwoliły im zbudować kilkubramkową przewagę. Nasze zawodniczki całkiem nieźle broniły, dobrze w naszej bramce spisywała się Adrianna Płaczek, ale przebiły ją swoimi statystykami obie francuskie bramkarki, które broniły ze skutecznością ponad 40 procent każda.

Po przerwie przewaga rywalek była jeszcze wyraźniejsza. Francuzki potwierdziły to, co prezentowały w pierwszej fazie grupowej: że bardzo dobrze prezentują się w defensywie. Biało-Czerwone miały potężne problemy z dojściem do pozycji rzutowych, a gdy się to udawało, nadziewały się na świetne interwencje golkiperek. W pierwszym kwadransie po zmianie stron drużyna trenera Arne Senstada zdobyła tylko trzy gole, a w całej drugiej połowie tylko siedem.

Polki nadal mają zerowe konto punktowe (do drugiej rundy zaliczono im porażki z Serbią i Rosyjską Federacją Piłki Ręcznej), co oznacza, że straciły już szanse na awans do ćwierćfinału - z sześciozespołowej grupy awansują dwie drużyny. Do rozegrania pozostały im mecze ze Słowenią (sobota) i Czarnogórą (poniedziałek). Mistrzostwa świata piłkarek ręcznych można oglądać na antenach Polsatu Sport, mecze Polek na Super Polsacie.

Wyniki grupy I
Rosyjska Federacja Piłki Ręcznej - Słowenia 26:26 (14:15)

Kadra Polski na mistrzostwa świata

• Bramkarki: Monika Maliczkiewicz (ur. 1988, Zagłębie Lubin), Adrianna Płaczek (1993, Nantes Loire Atlantique HB – Francja), Barbara Zima (2000, KPR Gminy Kobierzyce).
  • Rozgrywające: Kinga Achruk (1989, FunFloor Perła Lublin), Marta Gęga (1986, FunFloor Perła Lublin), Monika Kobylińska (1995, Brest Bretagne Handball – Francja), Natalia Nosek (1998, ESBF Besancon – Francja), Aleksandra Rosiak (1997, ESBF Besancon – Francja), Romana Roszak (1994, FunFloor Perła Lublin), Julia Niewiadomska (2002, Bensheim-Auerbach – Niemcy), Aleksandra Zimny (1996, Eurobud JKS Jarosław).
  • Skrzydłowe: Magda Balsam (1996, Eurobud JKS Jarosław), Adrianna Górna (1996, Zagłębie Lubin), Dagmara Nocuń (1996, TuS Metzingen – Niemcy), Oktawia Płomińska (1998, FunFloor Perła Lublin).
  • Obrotowe: Sylwia Matuszczyk (1992, Eurobud JKS Jarosław), Joanna Szarawaga (1994, FunFloor Perła Lublin).