MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin 93 - 91

Grzegorz Surmacz (z piłką) zdobył w sobotę rekordowe w sezonie 26 punktów
Grzegorz Surmacz (z piłką) zdobył w sobotę rekordowe w sezonie 26 punktów Jacek Wójcik
Ostatni wyjazd w sezonie 2018/19 koszykarzy AZS zakończył się przegraną. Jednak już wychodząc na parkiet podopieczni trenera Marka Łukom-skiego byli pewni utrzymania w Energa Basket Lidze. Sprawiła to porażka Trefla Sopot z Kingiem Szczecin. Bez względu na wynik ostatniego spotkania z Treflem, Akademicy zajmą bezpieczną lokatę.

- Cel, jakim było utrzymanie, jest nasz. Cieszymy się z tego. Chcemy wygrać jeszcze ten ostatni mecz dla kibiców w Koszalinie - mówił po spotkaniu kapitan AZS, Grzegorz Surmacz. W Dąbrowie zagrał jeden z najlepszych meczów w sezonie, zdobywając rekordowe 26 pkt (w tym 6/7 za 3 pkt).

AZS źle wszedł w sobotnie spotkanie. Tylko na pierwsze akcje gospodarzy, zdołał skutecznie odpowiedzieć. Od 5. min na parkiecie panował MKS, w którym bardzo dobre zawody rozgrywał Deng Deng. Sudańczyk uzbierał aż 16 pkt, a jego zespół uciekł Akademikom na 13 pkt. Ofensywa MKS trwała w II kwarcie. W tym fragmencie największym zagrożeniem był Cleveland Melvin, który rzucił 14 oczek. Przewaga MKS sięgała 21 pkt, a skończyło się na 18.

Powrót AZS do meczu nastąpił po zmianie stron. Skutecznie grali Surmacz i Qyntel Woods, a w 28. min Marko Tejić doprowadził do remisu po 64. W ostatniej kwarcie MKS cały czas czuł na plecach oddech Akademików. Trójka Surmacza i jego punkty po przechwycie Woodsa, dały remis po 91 na 17 s przed końcem. Wygraną MKS zapewnił niemal równo z syreną Jakub Kobel, po indywidualnej akcji. AZS miał jeszcze 0,3 s. Po zagraniu Torey’a Thomasa do Woodsa piłka wpadła do kosza, ale punkty nie zostały zaliczone.

- Nie dojechaliśmy na pierwszą połowę. Później nasza wściekła pogoń w drugiej połowie i byliśmy dość blisko do tego, żeby doprowadzić do dogrywki - podsumował trener Łukomski.

Kwarty: 32:19, 26:21, 13:27, 22:24.

MKS: Melvin 22 (1x3, 11 zb., 3 as., 2 bl.), Deng 20 (2x3, 4 zb., 3 str.), Kobel 10 (1x3, 7 as., 3 prze.), Zębski 6 (2x3), Gabiński 3 (1x3) - Wojciechowski 11 (1x3, 4 zb., 4 prze., 2 bl.), Chorab 11 (3x3), Richardson 10 (2x3, 5 zb., 4 as.), Stryjewski 0, Dawdo 0.

AZS: Surmacz 26 (6x3, 6 zb., 3 as.), Woods 20 (4x3, 4 zb.), Jarecki 8 (2x3), Thomas 8 (1x3, 10 as., 3 str.), Fraser 7 (7 zb., 4 str.) - Czujkowski 12 (4x3, 5 zb., 5 as.), Tejić 6 (5 zb.), Brandon 4 (3 as., 3 zb.).