Festiwal „Młodzi i Film” odbędzie się w Koszalinie w dniach 1-5 września. Tegoroczna edycja będzie skromniejsza, dostosowana do realiów i wymogów bezpieczeństwa. - Nie będzie miała swojej tradycyjnej muzycznej odsłony. Z różnych względów – także logistycznych i zapobiegawczych – będzie inaczej. Zagramy raz, a dobrze! – zapowiada Anna Serdiukow, rzeczniczka imprezy.
I tak na zakończenie festiwalu zaplanowano kameralny koncert Mary Komasy. Mary wystąpi wraz z akompaniującym jej Antonim Komasą-Łazarkiewiczem.
Mary Komasa to wokalistka, autorka tekstów i piosenek. Jej debiutancka płyta „Mary Komasa” ukazała się 5 lat temu. Artystka nagrała ją w berlińskim studio LowSwing. Krążek cieszył się entuzjastycznymi reakcjami krytyki. Drugi album artystki, „Disarm", ukazał się w październiku 2019 roku nakładem Warner Music jednocześnie w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Mary postawiła w nim na połączenie awangardowych brzmień orkiestrowych z progresywną elektroniką. Dotychczas ukazały się cztery wideoklipy promujące „Disarm": „Palermo", „Degenerate Love" „Be a Boy" oraz „Sauvages".
Festiwalowi towarzyszyć też będą dwie wystawy – prezentowane będą prace Henryka Sawki oraz prace studentów warszawskiej ASP. Rysownik, satyryk i ilustrator Henryk Sawka o kolekcji, która zostanie zaprezentowana w Koszalinie, mówi: - Już Lenin powiedział, że kino to najważniejsza ze sztuk. Podzielam to zdanie. Na kinie zna się każdy, podobnie jak na piłce nożnej. Kino kocham, lubię i szanuję. Jestem nie tylko kinomanem, ale dane mi było tu i ówdzie, między innymi w Koszalinie być jurorem. Rysunki prezentowane na tej wystawie to zbiór starych oraz najnowszych prac dotyczących branży filmowej szeroko pojętej. Pamiętajmy, dzień bez filmu i dzień bez śmiechu to dzień stracony!
Druga wystawa to przegląd prac studentów warszawskiej ASP z dyplomów wykonanych w Pracowni Fotografii, prowadzonej przez dr hab. Mariusza Gajewskiego na Wydziale Scenografii. Na całą ekspozycję składają się trzy projekty: każda z autorek – Anna Józefik, Martyna Malenta i Oliwia Waligóra – prezentuje swój odrębny, intymny sposób postrzegania i przełożenia swojej wrażliwości na fotografię.
Jedną z festiwalowych nowości będą trzy seanse w ramach Kina Samochodowego. Będą się rozpoczynać o godz. 21. Na 2 września zaplanowano film „Ema” w reż. Pablo Larraína, dzień później film „Lato” w reż. Kiriłła Sieriebriennikowa, a na 4 września - film „Midsommar. W biały dzień” w reż. Ari Astera.
W programie znalazły się również przeglądy tematyczne z zagranicy, debaty, spotkania Szczerość za szczerość. W tym roku dyskusje z twórcami poprowadzą dziennikarze i krytycy filmowi: Magda Felis, Max Cegielski i Błażej Hrapkowicz.
A co w sekcji konkursowej? Na razie wiadomo, że do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych przyjęto 37 fabuł, 19 filmów dokumentalnych i 15 animacji.
Wkrótce poznamy wyniki naboru do drugiej najważniejszej sekcji MiF: Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i składy jurorskie, które wyłonią laureatów w poszczególnych kategoriach w obydwu konkursach.
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Zobacz także: Gala 38. festiwalu Młodzi i Film 2019
Koszaliński festiwal Młodzi i Film z lat 70-tych - 80-tych n...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?