MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi i Film. Odliczanie przed rozpoczęciem 43. edycji koszalińskiego festiwalu [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Za kilka dni rusza 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. O tym dlaczego warto znaleźć czas by wziąć udział w festiwalu rozmawiamy z Pawłem Strojkiem, jego dyrektorem.

- To od dziesięcioleci wielkie święto kina, jeden z trzech największych polskich festiwali filmowych - mówi Paweł Strojek, który od lat pełni funkcję dyrektora KFDF Młodzi i Film. Na koszalińskim festiwalu debiutowały legendy polskiej kinematografii. Do dziś to miejsce, gdzie młodzi twórcy, też ci, którzy jeszcze się nie przebili, mogą znaleźć przestrzeń do rozwoju podczas spotkań i warsztatów, mogą też nawiązać znajomości z ludźmi w branży, które z czasem zaowocują. - Ale nie zapominajmy, że festiwal jest nie tylko dla filmowców, ale i dla koszalinian, których serdecznie zapraszam na projekcje, dyskusje i inne wydarzenia - mówi dyrektor MiF.

Na tegoroczny Festiwal Debiutów Filmowych w Koszalinie zostały zgłoszone 283 filmy. Twórcy walczyć będą o Jantary i nagrody finansowe. Młodzi i Film to jednak więcej niż konkurs. Oprócz trzech konkursów: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych w programie festiwalu znajdą się teatroteki, czyli kręcone w studio produkcje inspirowane sztukami teatralnymi, debiuty zagraniczne, przegląd filmów Janusza Majewskiego (jak nam zdradził Paweł Strojek przed jednym z seansów pojawi się Marek Konrad, który grał w filmie mistrza) webinaria, warsztaty, debaty, panele dyskusyjne, wystawy, które wiążą się w taki sposób z tematami filmowymi, by festiwal jako całość harmonijnie łączył wiele rodzajów sztuki: kino, teatr, telewizję, sztuki plastyczne i audiowizualne.

Po latach przerwy wracają też koncerty. 13 czerwca odbędzie się koncert zespołu Zima Stulecia, a 14 czerwca wystąpi zespół Wczasy. Muzyka Zimy Stulecia jest trudna do gatunkowego szufladkowania. Oscyluje wokół melancholijnej muzyki elektronicznej. Dla jednych będzie to techno, inni usłyszą tu częściej elementy house’u, a to wszystko w towarzystwie muzyki improwizowanej na syntezatory i perkusje. Nagrania zostały zrealizowane pod koniec 2021 roku we Wrocławiu w studiu Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej (Tercet Egzotyczny). W tym samym miejscu, gdzie urodziły się “Kwasy i zasady” zespołu Błoto. Zespół Wczasy został uznany za ważne zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Muzycy poruszają  czułe dla millennialsów struny – lęk przed pracą, która jest zesłaniem, i przed porażką w niekończącym się wyścigu o dobra materialne, symboliczne i emocjonalne. Wstęp na koncerty jest wolny.

Festiwal zaczyna się 10 czerwca i potrwa do 15 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński