Młodzi na rynku pracy

(maw)/www.pomorska.pl
sxc.hu
Absolwenci mogą ubiegać się o staż, praktykę albo dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

O staż można się starać w okresie do 12 miesięcy od określonego w dyplomie lub świadectwie dnia ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub wyższej.

Na staż kieruje urząd pracy lub absolwent samodzielnie znajduje pracodawcę. Staż musi trwać co najmniej 3 miesiące i nie może być dłuższy niż rok (średnio jest to pięć, sześć miesięcy).

Stosowną umowę stażową - na wniosek absolwenta - podpisuje z pracodawcą powiatowy urząd pracy. W dokumencie zapisuje się zadania, jakie w poszczególnych miesiącach, w ramach stażu, absolwent będzie musiał wykonywać.

Otrzyma za to stypendium stażowe w całości finansowane przez urząd pracy. Składki emerytalno-rentowe i wypadkowe również za stażystę opłaca "pośredniak".
Co istotne - stażysta pobiera stypendium przez cały okres trwania umowy o odbywaniu stażu, także w przypadku choroby.

Praktyka to nowość - wprowadziła ją ustawa z 17 lipca 2009 roku o praktykach absolwenckich.
Kto może się starać o taką praktykę? Każda osoba, która nie ukończyła 30. roku życia. Praktyka absolwencka może trwać maksymalnie trzy miesiące.

Pracodawca ma obowiązek podpisać z praktykantem stosowną umowę o praktykę. Powinien w niej zostać określony: czas trwania praktyki, zadania, jakie podczas niej musi wykonać praktykant, tygodniowy wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, jeśli pracodawca będzie je wypłacał

Niestety, pracodawca może zapłacić praktykantowi lub nie. Absolwent zachowa status osoby bezrobotnej, jeśli gratyfikacja, którą pracodawca mu zaoferuje, nie przekroczy miesięcznie dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 2.552 zł brutto, a od 1 stycznia 2010 roku- 2.634 zł.

Dotacja na rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

By starać się o pieniądze, należy najpierw zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Należy też spełnić inne wymogi, m.in.: ukończyć szkolenie i przedstawić biznesplan.

Obecnie dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosi do 600 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Każda osoba, która prowadzi własną firmę nie może podejmować zatrudnienia. Taki zakaz obowiązuje przez 12 miesięcy. Każdy, kto go złamie, będzie musiał natychmiast zwrócić całą dotację wraz z odsetkami ustawowymi.

Źródło:
Na jakie formy pomocy mogą liczyć osoby, które właśnie ukończyły szkołę lub studia - www.pomorska.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.