Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi naukowcy podbijają świat! Ich innowacyjne pomysły mogą zmienić naszą przyszłość. Program Explory im w tym pomaga

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Młodzież obserwuje eksperyment chemiczny // Czym jest program Explory? Młodzi naukowcy zmieniają świat
Młodzież obserwuje eksperyment chemiczny // Czym jest program Explory? Młodzi naukowcy zmieniają świat materiały prasowe Fundacji Zaawansowanych Technologii
Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży przypada właśnie dzisiaj, 15 lipca. W Polsce jest wiele młodych ludzi, którzy są ambitni, pomysłowi i chętni do działania. Program Explory wspiera te osoby, dając im możliwości i narzędzia do realizacji innowacyjnych projektów naukowych. Historie uczestników tej inicjatywy, pokazują, że młodzi naprawdę mogą zmieniać świat!

Młodzi naukowy pokazują, że się da. Na czym polega program Explory?

Program Explory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujące autorytety ze świata biznesu i nauki oraz realnie kształtować przyszłość dla siebie i swoich bliskich. Przez 11 lat Program zgromadził społeczność 3000 młodych talentów, autorów ponad 1800 innowacyjnych projektów badawczych, a żadna osoba, dołączając do Explory, miała nie więcej niż 20 lat.

– Jest to program, który odkrywa, wspiera w rozwoju i sieciuje utalentowane młode osoby. Chcemy, by młodzi czuli sprawczość, pielęgnowali w sobie kreatywność i rozwijali przedsiębiorczość. Dlatego organizujemy regionalne i szkolne festiwale nauki, prowadzimy najważniejszy konkurs dla innowatorów i badaczy, a także uruchomiliśmy programy wsparcia -grantowy i mentorski, które precyzyjnie odpowiadają na potrzeby młodych talentów – mówi Dorota Braziewicz, dyrektor Programu Explory.

W całym przedsięwzięciu istotny jest także aspekt międzynarodowy. Młodzi ludzie przygotowywani są na globalne wyzwania i tworzą projekty w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju. Warto podkreślić, że program Explory jest jedyną w Polsce furtką do REGENERON International Science and Engineering Fair w USA, czyli najważniejszego na świecie konkursu dla innowatorów. To właśnie tam swoją karierę naukową rozpoczęło aż 27 noblistów.

Młodzież i ich kreatywne pomysły. Kim są młodzi innowatorzy z Polski?

Kim są młodzi ludzie, którzy wzięli udział w programie Explory? Jeden z uczestników – Piotr Lazarek – jest obecnie studentem Uniwersytetu w Pensylwanii. Do konkursu zgłosił projekt automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych. Tak zaczęła się jego przygoda z nauką.

– Po finale Konkursu rozpocząłem pracę nad rozwijaniem urządzenia. Wtedy bardzo dużo mediów pisało o moim odkryciu, dzięki czemu miałem okazję spotkać się z wieloma znanymi naukowcami. Wynikiem jednego ze spotkań było powstanie w mojej głowie nowej inicjatywy – samolotu na panele słoneczne. Dzięki udziałowi w Explory doszedłem tu, gdzie teraz jestem i rozwijam projekt, o którym zawsze marzyłem – opowiada Piotr.

Obecnie założył firmę i rozpoczął współpracę z międzynarodową korporacją, która udzieliła mu licencji na jeden ze swoich patentów, aby mógł prowadzić dalsze badania naukowe i stworzyć samolot napędzany energią słoneczną.

Anna Skierska, pochodząca ze Szczecina, w 2019 roku opracowała nanokrystaliczne ogniowo słoneczne. Ania startowała w konkursie cztery razy. Przez cały ten czas dopracowywała swój projekt i rozwijała badania naukowe, skupiając się na ogniwach słonecznych.

– Obejrzałam kiedyś program w telewizji, w którym prezentowane były panele słoneczne. Pomyślałam, że ja też mogłabym sobie jeden zbudować. Wtedy zaczęła się cała moja przygoda z modyfikacją ogniw nanokrystalicznych, efektywnym i tanim wytwarzaniem energii słonecznej. Trzeba walczyć i nie wolno się poddawać – mówię to wszystkim młodym naukowcom, których przygoda dopiero się rozpoczyna. Uwierzcie w siebie i zgłoście swoje pomysły do Explory – mówi uczestniczka programu.

Anna w 2022 roku znalazła się na liście Forbes 25under25, brała udział w konferencjach TEDx, dalej prowadzi swoje badania.

Kolejna edycja programu Explory. Oto projekty młodych

W tegorocznej edycji programu Explory zostało zgłoszonych ponad 250 projektów. Do finału dotarły 34 drużyny. Młodzież kolejny już raz zachwyciła swoimi pomysłami. Wśród projektów jest kilka społecznie zaangażowanych. Są to m.in. pierwsza na świecie klawiatura dla osób z niepełnosprawnością kończyn, rękawica synchronicznie tłumacząca język migowy na język pisany czy urządzenie, które ostrzega przed nadmiernym opalaniem skóry.

Są też projekty oparte na badaniach biologicznych i chemicznych, które mogą zrewolucjonizować zarówno uprawy, jak i świat farmacji, np. połączenie resweratolu i kamptiotetycy jako nowy kierunek w terapii onkologicznej czy utworzenie innowacyjnego filtra do wód z użyciem pancerzy krewetek. Te projekty mogą wkrótce wejść na rynek i zmienić naszą przyszłość.

Więcej na temat programu i tegorocznej edycji przeczytacie na stronie Explory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzi naukowcy podbijają świat! Ich innowacyjne pomysły mogą zmienić naszą przyszłość. Program Explory im w tym pomaga - Strefa Edukacji