- Zacznij od peelingu - radzi Joanna Biernacka z koszalińskiego Instytutu Pięknego Ciała. - Złuszczenie martwych komórek, które zalegają na powierzchni skóry, to pierwszy krok w pielęgnacji. Najbardziej uniwersalnym i bezpiecznych dla każdego rodzaju skóry jest peeling enzymatyczny. Wystarczy zaaplikować go na suchą skórę, odczekać odpowiednią ilość czasu i delikatnie zmyć wodą. W przypadku skóry grubej, z widocznymi porami, z tendencją do przetłuszczania się, świetnym peelingiem będzie kosmetyk z substancją ścierną.
Często dodatkowo zawiera w składzie delikatne kwasy owocowe, które wspierają proces normalizacji skóry. Taki peeling należy nałożyć na wilgotna skórę, chwilę odczekać, delikatnie przemasować mokrymi palcami i dokładnie zmyć ze skóry. Peeling standardowo należy wykonać raz w tygodniu. Jeśli w ciągu tego okresu skóra stanie się szorstka, to można wykonać peeling częściej ale absolutnie nie powinien być codziennym rytuałem.
Złuszczenie martwego naskórka otwiera drogę dla składników aktywnych, które powinny trafić w głąb skóry. W kolejnym kroku należy zadbać o odżywienie skóry. Maski to bogactwo składników, dobroczynnie działających na każdy rodzaj skóry. Na rynku jest olbrzymi wybór najróżniejszych masek.
W wyborze warto kierować się przede wszystkim potrzebami swojej skóry. Jeśli skóra funkcjonuje normalnie i nie sprawia większych problemów, to świetnym rozwiązaniem będzie maska w płacie – najlepiej z zawartością kwasu hialuronowego i peptydów. Dla skóry suchej czy nadwrażliwej idealna będzie maska kremowa – o tłustej, odżywczej konsystencji, bogata w oleje naturalne, substancje kojące. Pod taka maskę warto nałożyć aktywne serum i pozostawić ją na skórze nawet na całą noc.
W przypadku skóry tłustej, także ze zmianami zapalnymi, świetnie sprawdzą się maski na bazie glinki, która dogłębnie oczyści skórę i zmniejszy łojotok. Dobrym rozwiązaniem są także wspomniane już nawilżające maski w płacie. Warto wspomnieć o skórze dojrzałej, która z wiekiem traci sprężystość i jędrność. W takim przypadku należy szukać masek z dodatkowymi składnikami przeciwstarzeniowymi. Najlepiej masek kremowych z dodatkiem retinolu, antyoksydantów czy peptydów.
Pielęgnacja codzienna, czyli jakie działania wykonujemy systematycznie jest kluczem do dobrego funkcjonowania skóry. Zacznijmy od wieczornego oczyszczania. Dokładany demakijaż, szczególnie jeśli nosisz makijaż, to podstawa zdrowia skóry. Bardzo dużo osób na tym etapie popełnia wiele błędów, które odbijają się na wyglądzie skóry. Jaki powinien więc być prawidłowy demakijaż? Najszybszym i najbardziej dokładnym rodzajem jest demakijaż dwuetapowy.
- W kroku pierwszym na suchą skórę aplikujemy mleczko lub olejek i mokrymi palcami masujemy skórę wytwarzając emulsje, która świetnie wyciąga z głębi porów makijaż i inne zanieczyszczenia. Zmywamy i domywamy skórę żelem czy pianką – pamiętaj tylko aby żel wcześniej spienić w mokrych dłoniach. Dokładnie zmywamy, osuszamy i tonizujemy skórę. Tonik, to najbardziej niedoceniany kosmetyk, a jest kluczowy, bo przywraca fizjologiczne pH skóry. Taki rodzaj oczyszczania jest skuteczny i bezpieczny dla każdego rodzaju skóry - radzi nasza rozmówczyni.
Dokładnie oczyszczona i stonizowana skóra jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych. W okresie zwiększonego stresu warto wybrać serum z antyoksydantami, czyli takimi składnikami, które
zwalczają wolne rodniki. Najbardziej znanym antyoksydantem jest witamina C. Inne to witamina A czy E – często obecne w kosmetykach. Takie składniki, w połączeniu z kwasem hialuronowym, będą wspaniale działać na skórę w każdym wieku. Po aplikacji serum należy chwilę odczekać na jego całkowite wniknięcie w skórę i nałożyć krem na noc. Warto pamiętać, iż rodzaj kosmetyków powinien być dobrany do aktualnych potrzeb skóry.
Rano wystarczy przetrzeć skórę tonikiem i nałożyć krem dzienny. Wyjątkiem jest skóra tłusta. W tym przypadku nalezy rano umyć ją pianką lub żelem i koniecznie tonizować. Warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, aby uniknąć przebarwień wywołanych wiosennym słońcem.
Jeśli pozostajesz w domu i nie musisz wychodzić do pracy – nie rób makijażu – daj skórze odpocząć. Wyjątkiem jest skóra nadreaktywna, która bez pokrycia choćby delikatnym kremem BB będzie się czerwienić. Tutaj wystarczy zaaplikować puder mineralny czy wspomniany krem BB, które stworzą rodzaj tarczy ochronnej pomiędzy środowiskiem a nadwrażliwą skórą.
Pamiętajmy o dłoniach. W dobie zwiększonej higieny, skóra dłoni narażona jest na działanie czynników, które mogą zniszczyć jej strukturę. Częste mycie dłoni a następnie ich dezynfekcja środkiem z dużą zawartością alkoholu są niezbędne ale jednocześnie pozbawiają skórę składników, które odpowiadają za jej zdrowie.
Ponieważ nie możemy zrezygnować z dezynfekcji warto przestrzegać paru zasad, które wspomogą funkcjonowanie skóry na dłoniach:
- myj dłonie mydłem z dodatkiem składników nawilżających
- dezynfekuj tylko całkowicie osuszone dłonie
- po każdym umyciu zaaplikuj krem na przykład z zawartością mocznika ale do 10%
- co noc nakładaj na dłonie tłuste, odżywcze preparaty na przykład z dużą zawartością witaminy A
- Zdrowa i piękna skóra jest wypadkową wielu działań. Najważniejsze z nich są te, które wykonujesz systematycznie w swoim domu - nie ma wątpliwości Joanna Biernacka.
Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?