Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na cegłę

Opr. jsz
Po latach chowania się pod tynkiem, cegła wyszła z ukrycia. Dziś z powodzeniem znajduje zastosowanie nie tylko na elewacjach, ale także we wnętrzach.

Ten znany od wieków i popularny w budownictwie materiał w ostatnich latach przeszedł głęboką metamorfozę. Przestał pełnić funkcję tylko techniczną, stając się dekoracyjnym elementem wystroju zarówno rustykalnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Ceglana ściana przy odpowiednim wyeksponowaniu faktury i kolorystyki budulca oraz podświetleniu tworzy niepowtarzalny klimat. Inwencja inwestorów i pomysłowość projektantów nie znają granic. Modne są ścianki dzielące funkcjonalnie pomieszczenie na dwie części, zabudowy kuchenne, obudowy kominków czy też ceglane domowe biblioteczki.

Do murowania ścianki można wybrać cegłę tradycyjną o grubości 6,5 cm lub 12 cm, albo nietypową, która wygląda na robioną ręcznie. Pamiętać należy, że cegły mogą różnić się grubością, dlatego wysokość kolejnych warstw musimy kontrolować poziomnicą. Na obrysowanych wcześniej miejscach układamy pierwszą warstwę, zaczynając od połówki cegły, a kończąc na całej (bądź na odwrót), aby uzyskać stabilne wiązanie.

Zaprawę należy nakładać kielnią równomiernie na poziomą płaszczyznę wcześniej wykonanej warstwy. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm.

W przypadkach, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona, np. półkami, konieczne jest jej uzbrojenie prętami stalowymi o średnicy 6 mm, ułożonymi w spoinach poziomych. Nie zaszkodzi uzbroić także styk posadzki oraz sufitu z nowobudowaną ścianą. W zależności od upodobań, spoiny poziome i pionowe można pozostawić z widoczną zaprawą murarską lub wypełnić je szybkowiążącą fugą.

Do aranżacji wnętrz stosowany jest również klinkier. Ze względu na swoje właściwości, jest trwały, mało nasiąkliwy, nie ulega przebarwieniom, łatwo utrzymać go w czystości. Na rynku dostępny jest w bogatej kolorystyce - w tradycyjnych kolorach, ale także w odcieniach żółci, brązu i zieleni czy też mieszanej kolorystyce (melanż). Ścianę można zbudować z cegły klinkierowej bądź istniejącą już powierzchnię wyłożyć klinkierową okładziną ceramiczną.

Do murowania cegieł klinkierowych używa się zapraw specjalistycznych. Są to gotowe suche mieszanki, produkowane na bazie spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. Murowanie można wykonać na pełną spoinę, a następnie po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach (w zależności od szybkości wiązania zaprawy) można przystąpić do jej profilowania. Wykonujemy je drewnianym lub plastikowym narzędziem o zaokrąglonym kształcie. Grubość spoiny, przy murowaniu na tzw. pełną spoinę, powinna być jednakowa dla całej warstwy.

Drugą metodą jest połączenie cegieł zaprawą tynkarską z pozostawieniem miejsca na spoinę. Wzdłuż brzegów cegieł układamy listewki grubości 10-12 mm, a zaprawą wypełniamy jedynie przestrzeń między listewkami. Po upływie ok. 7 dni można przystąpić do spoinowania, stosując tę samą zaprawę.
W przypadku, gdy zdecydujemy się zastosować płytkę klinkierową, jako ścienny materiał okładzinowy, do jej przyklejenia warto użyć elastycznego kleju o zwiększonej przyczepności. Należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu podłoża - powinno ono być nośne, czyste, wolne od zanieczyszczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!