Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modny ogród: dodaj stylu za pomocą kamienia

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu
Coraz bardziej modne staje się ozdabianie ogrodu kamieniami. Wystarczy trochę wyobraźni i możemy uzyskać efekt, który przejdzie nasze najśmielsze wyobrażenia.

- Obecnie głównym źródłem inspiracji dla właścicieli ogrodów jest natura. Oczka wodne, strumyki, ogródki skalne, fontanny oraz tarasy to tylko część pomysłów bezpośrednio z niej zaczerpniętych. Kamień jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w ogrodzie. Dla wielu ludzi jest on symbolem mocy, piękna i solidności - mówi Sławomir Erkiert, redaktor naczelny IN PLUS publishing Mouse, wydawca m.in. czasopism z branży ogrodniczej.

W zależności od specyfiki, kamień wykorzystywany jest do różnych elementów dekoracyjnych, które wraz z roślinami tworzą atrakcyjną całość. Ścieżki w ogrodzie warto ułożyć z kamieni o chropowatej powierzchni. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, gdyż kamienie tego typu zachowują przyczepność, także i gdy są mokre. Idealny do tej funkcji będzie granit, który jest dostępny w formie kamiennych kostek oraz większych płyt o nieregularnych kształtach.

Występuje w różnych odcieniach szarości, czerwieni, różu i żółci. Odznacza się sporą trwałością na ścieranie. Łatwo podlega obróbce oraz nie wymaga pielęgnacji. Do nawierzchni ogrodowych nadają się również łupek kwarcytowy, który idealnie sprawdza się jako budulec tarasów, ścieżek i podjazdów oraz wyglądający naturalnie kamień polny świetnie komponujący się z innymi nawierzchniami.

Do budowy oczek wodnych i strumyków stosuje się kamienie o specyficznych właściwościach. Należy unikać wapieni, dolomitów i marmurów, gdyż łatwo podlegają one niszczeniu, a wapno, które jest z nich wypłukiwane szkodzi roślinom i rybom. Idealne do tego typu dekoracji będą kamienie łupane, srebrno-rude łupki serycytowe, żwir kwarcytowy czy biały kamień.

Miłośnicy ogródków skalnych do realizacji swoich fantazji mogą wykorzystać zarówno olbrzymie głazy, jak również mniejsze otoczaki, kamienie łamane i łupane oraz kwarcyty dostępnych w różnych kolorach. Nie ma żadnych trudności ze zdobyciem mniejszych kamieni. Problem stanowi odnalezienie kilkutonowych głazów, które oferują tylko nieliczni. Można je przykładowo znaleźć w kopalniach węgla brunatnego.
reklama

Kamienne serca ogrodu

- Podczas naszej podstawowej działalności, jaką jest wydobywanie węgla brunatnego, często głęboko pod ziemią natrafiamy na ważące kilka do kilkudziesięciu ton głazy. Są nimi zainteresowane są firmy projektujące ogrody, ale mamy także sporo telefonów od klientów indywidualnych. Cena głazów jest zależna od ich wielkości, specyfiki i oryginalnego kształtu - mówi Rafał Tomaszewski, dyrektor ds. handlu i marketingu KWB "Sieniawa".

Kamienie w ogródkach skalnych należy układać zachowując mały spad, dzięki czemu woda będzie spływała z ich powierzchni.

- Do skalniaków wykorzystuje się zwykle rośliny wysokogórskie. Należy pamiętać o tym, by ich układ nie był zbyt monotematyczny, a taki efekt można osiągnąć poprzez użycie różnych typów roślin, których kwiaty pojawiają się w różnych porach roku. Dzięki temu nasz skalniak przez długi czas będzie cieszył oczy magią barw - opowiada S. Erkiert.

Idealnym miejscem dla ogródków skalnych jest okolica oczka wodnego. Takie umiejscowienie sprawi, że efekt naszych starań będzie zbliżony do naturalnego pierwowzoru. Oczka wodne, fontanny, ogródki skalne, tarasy i ścieżki są często najbardziej eksponowaną częścią naszego ogrodu. Dodają uroku i stają się tym, co wyróżnia nasz zieleniec spośród innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!