Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitoring w Koszalinie. Sprawdziliśmy, jak i gdzie... Was widać!

Joanna Krężelewska [email protected]
Na mapie Koszalina zaznaczyliśmy punkty, w których już działają lub wkrótce zaczną działać kamery.
Na mapie Koszalina zaznaczyliśmy punkty, w których już działają lub wkrótce zaczną działać kamery.
Wkrótce w Koszalinie zacznie działać nowoczesny system monitoringu. Część kamer jest już podłączona do policyjnego Centrum Nadzoru. Sprawdziliśmy, jak i gdzie... Was widać!

Do końca roku w Koszalinie będzie łącznie 21 kamer. Brzmi imponująco? W planie na przyszły rok znalazło się kolejnych pięć miejsc, na które oko będą mieć policjanci. Jak dziś wygląda obsługa monitoringu?
Wchodzimy do policyjnego centrum dowodzenia, miejsca, które żyje przez całą dobę - stanowiska dyżurnego Komendy Miejskiej przy ul. Słowackiego w Koszalinie. Sprzętu tu więcej, niż u niejednego informatyka. Komputery, klawiatury, kilka telefonów. Dla nas najważniejsze są jednak monitory. Obraz na jednym można podzielić na kilka mniejszych, by jednocześnie kontrolować, co dzieje się w paru miejscach.
Nowoczesne cyfrowe kamery, które są właśnie po kolei podłączane do systemu nadzoru, przekazują policjantom obraz doskonałej jakości. Obsługuje się je joystickiem, który z pozoru tylko przypomina te, podłączane do Atari czy Commodore C64. Urządzenie jest czułe, wystarczy delikatny ruch, by obrotowa kamera ożyła.

Policjanci zaprezentowali działanie monitoringu na przykładzie kamery zainstalowanej na ul. H. Modrzejewskiej. Obraca się ona o 360 stopni. Można sprawdzić, co dzieje się przy wejściu do teatru, ruch joystickiem i obserwujemy plac przy przychodni, po chwili ulicę w kierunku Centrali Artystycznej. Możliwości przybliżenia obrazu i ustawienia jego ostrości są zaskakujące. Na "cel" policjant bierze samochód, który jest zaparkowany około 150 metrów od kamery. Z daleka nie jesteśmy w stanie określić nawet jego marki. Ale... Zbliżenie. Automat ustawia ostrość i bez najmniejszego problemu możemy już odczytać numery z tablicy rejestracyjnej fiata. - Gdyby ktoś, stojąc w pobliżu kamery, wyciągnął dowód osobisty, jesteśmy w stanie odczytać z niego dane osobowe - mówi dyżurny. I widząc nasze niedowierzanie przełącza obraz na stadion ABC. Kieruje kamerę w dół. Na ekranie widać pojedyncze źdźbła trawy. Między nimi spacerują... mrówki. To daje pogląd, jak wyraźnie może być widoczna na nagraniu twarz potencjalnego przestępcy, czy wandala.

System pozwala na robienie zdjęć z poszczególnych klatek filmu. Można też zaprogramować kamery tak, by przez wyznaczony czas obracały się w dowolny sposób - dwa obroty w lewo, stop, trzy w prawo itp.
Co ważne, nocą widoczność jest równie dobra, jak za dnia. Jedyna różnica to... nasycenie barw. Ale to nie film z wesela, a system monitoringu.

Na komendzie szykują się zmiany, związane z nowoczesnymi kamerami. Do niedawna dwa monitory w dyżurce wystarczyły, by podglądać, co dzieje się w Koszalinie. Teraz to za mało. - Obsługę monitoringu przejmuje Centrum Nadzoru. W osobnym pomieszczeniu kamery i monitory obsługiwać będą już przeszkoleni pracownicy cywilni. Będą oni pracować w systemie zmianowym przez całą dobę - mówi st. sierż. Monika Kosiec, rzeczniczka koszalińskiej policji. - W razie ujawnienia wykroczenia bądź przestępstwa na miejsce natychmiast skierowani zostaną funkcjonariusze.

Już widać efekty działania monitoringu. - Maja one przede wszystkim charakter prewencyjny - tłumaczy policjantka. - Od czasu, kiedy zainstalowano kamery na stadionie ABC oraz w Sportowej Dolinie, nie otrzymujemy zgłoszeń o przypadkach chuligaństwa czy aktach wandalizmu z tych miejsc. Informacja o tym, że są monitorowane, a obraz nagrywany szybko się rozprzestrzeniła. Dzięki temu jest tam teraz bardzo bezpiecznie i spokojnie.

Spokojnie, bo panowie, imprezujący niedawno z piwem na stadionie ABC, nie zdążyli jeszcze trunku dopić, gdyż dyżurny podesłał do nich... nieproszonych gości, czyli patrol.

- Osobom, które zostały pokrzywdzone, ofiarom przestępstw czy wykroczeń nagrań nie udostępniamy, a wykorzystujemy je w prowadzonych postępowaniach. Udostępnić nie możemy ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych - tłumaczy Monika Kosiec.

Koszt budowy Systemu Monitoringu Wizyjnego (11 kamer) to 470 tys. złotych. Monitoring na stadionie ABC kosztował dodatkowo 60 tys. złotych. Miejsca, na które oko już mają, bądź w najbliższym czasie mieć będą policjanci, to: Połczyńska (bramowica), Stawisińskiego / Zwycięstwa, Zwycięstwa / Traugutta, Władysława IV / Akademicka / Kwiatkowskiego, Władysława IV / Jana Pawła II, Sportowa Dolina (2 kamery), Połtawska / TORG, Modrzejewskiej / Skłodowskiej, Łużycka / Klolejowa, Plac Wolności / Andersa, Park ABC - stadion, plac zabaw, skate park (4 kamery), Zwycięstwa / 1-go Maja, Zwycięstwa / Armii Krajowej, Armii Krajowej przy dworcu PKS, Dworcowa.

Jeszcze w tym roku monitorowany będzie Park Książąt Pomorskich (okolice fontanny). Wstępne plany na przyszły rok zakładają montaż kamer w Misiowej Dolinie, na placu zabaw przy ul. Matejki

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!