Morskie Centrum Nauki - perełka turystyczna województwa...

  Morskie Centrum Nauki - perełka turystyczna województwa zachodniopomorskiego

  Marzena Sutryk

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Obiekt będzie miał taras widokowy na dachu; całość ma mieć wysokość 14 metrów

  Obiekt będzie miał taras widokowy na dachu; całość ma mieć wysokość 14 metrów ©urząd marszałkowski szczecin

  To ma być najnowocześniejszy obiekt w regionie, a zarazem nowoczesne centrum nauki. Rozpoczął się przetarg na wyłonienie wykonawcy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
  Obiekt będzie miał taras widokowy na dachu; całość ma mieć wysokość 14 metrów

  Obiekt będzie miał taras widokowy na dachu; całość ma mieć wysokość 14 metrów ©urząd marszałkowski szczecin

  Do 21 marca firmy mogą składać oferty w postępowaniu przetargowym na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Realizacja inwestycji potrwa do 20 miesięcy. To inwestycja pod nadzorem marszałka województwa.

  MCN im. prof. Jerzego Stelmacha ma być multimedialną placówką naukowo-edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Znajdzie się tu ponad 200 eksponatów związanych z morzem i wodą. Dodatkowo 3 pracownie: biologiczno - chemiczna, fizyczno - mechatroniczna i modelarnia, planetarium i ogólnodostępny taras.

  - Mamy montaż finansowy, projekt, niezbędne pozwolenia. Teraz wkraczamy w kolejny, kluczowy etap. Wybór solidnego wykonawcy zagwarantuje skuteczną realizację inwestycji, która całkowicie zmieni serce Szczecina - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

  Budowa zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Koszt to ok. 80 mln złotych. Budynek swoim kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 m i długości 122 m, z tarasem widokowym na dachu. Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia Piotra Płaskowickiego. Finalnie MCN będzie miało powierzchnię całkowitą ponad 10 tys. mkw. Obiekt będzie składał się z 3 naziemnych kondygnacji, piętra technicznego oraz szatni w podziemnej części.

  MCN powołane zostało przez radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego 12 września 2017 roku. Centrum odwołuje się do dziedzictwa i działalności profesora US, Jerzego Stelmacha - astrofizyka i kosmologa. Był profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. fizyki, popularyzator nauki, współtwórca pierwszej w Polsce interaktywnej wystawy „EUREKA”. Zmarł 3 marca 2012 w Szczecinie.

  Zobacz także: Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie 2019

  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.