MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Morskie farmy wiatrowe 50 kilometrów od Ustki. Nowa lokalizacja dla PGE Baltica

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wizualizacja bazy serwisowej MFW PGE Baltica
Wizualizacja bazy serwisowej MFW PGE Baltica PGE Baltica
Jeszcze jedna morska farma wiatrowa powstanie w polskiej strefie Bałtyku. Tym razem wiatraki zostaną wzniesione 50 kilometrów na północ od Ustki. Inwestycję prowadzi spółka PGE Baltica.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki postępowania, które dotyczyło pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów uzyskała PGE Polska Grupa Energetyczna.

- Jest to równoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na zagospodarowanie tego obszaru - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Koncern będzie tam budować kolejną morską farmę wiatrową.

- Obszar ten znajduje się blisko realizowanych przez nas innych morskich projektów wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce - dodaje Dąbrowski.

Spółką odpowiedzialną za te projekty w Grupie PGE jest PGE Baltica. Według prezesa Dąbrowskiego, nowa lokalizacja - obok realizowanych trzech projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej zainstalowanej mocy ok. 3,4 GW - jest kolejnym krokiem do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, czyli posiadania do 2040 r. co najmniej 6,5 GW energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku.

Obecnie Grupa PGE przygotowuje trzy projekty budowy morskich farm wiatrowych. Dwa z nich to elektrownie Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy około 2,5 GW. To przedsięwzięcie jest realizowane z duńskim partnerem, firmą Ørsted. Z tych elektrowni wiatrowych prąd do polskich gospodarstw domowych ma popłynąć jeszcze w tej dekadzie. Trzeci projekt, Baltica 1, o mocy około 0,9 GW, zostanie zrealizowany po 2030 roku.

PGE prowadzi również inwestycję w porcie w Ustce, w którym powstanie baza techniczna oraz centrum kompetencyjne do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. Rozpoczęcie robót budowlanych jest planowane na rok 2024, zaś ich zakończenie to rok 2026, gdy zostanie oddana do użytku Morska Farma Wiatrowa Baltica na etapie pierwszym.

Przypomnijmy, że na wysokości Łeby i Choczewa - 23 km od brzegu - jest zlokalizowana farma Batlic Power, na której inwestycje będzie prowadzić Grupa Orlen wspólnie ze spółką Northland Power. Budowa siłowni wiatrowych w tym miejscu ma się rozpocząć już w 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest na 2026 r. Powstanie 76 turbin, każda o mocy 15 MW. W sumie Baltic Power wygeneruje łączną moc 1,2 GW, co pozwoli zasilić energią elektryczną ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Ponadto Grupa Orlen wybuduje w Świnoujściu terminal instalacyjny dla farm wiatrowych, a w Szczecinie powstanie fabryka turbin firmy Vestas. Zakład zatrudni nawet 700 osób, ma być gotowy w 2024 roku. Natomiast terminal instalacyjny rozpocznie pracę w 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Morskie farmy wiatrowe 50 kilometrów od Ustki. Nowa lokalizacja dla PGE Baltica - Głos Pomorza