MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możesz otrzymać nawet 40 tys. zł dotacji. Musisz tylko złożyć jeden wniosek! Zyskaj wsparcie na montaż pompy ciepła lub fotowoltaiki

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jeszcze tylko kilka tygodni pozostało na skorzystanie z dotacji na odnawialne źródła energii. Do końca kwietnia 2024 roku można wnioskować o nawet 40 tys. zł dofinansowania na montaż pompy ciepła, fotowoltaiki, a nawet kolektorów słonecznych. Kto może ubiegać się o wsparcie finansowe i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy, jak otrzymać dotację na OZE w 2024 r.!

Spis treści

Nowe dotacje na OZE – kto może skorzystać?

W Warszawie od 1.03.2204 można składać wnioski o dofinansowanie do OZE. Osoby zainteresowane dotacjami muszą się spieszyć, bowiem wnioski przyjmowane są tylko do 30.04.2024. Budżet stolicy na ten cel jest spory, bo do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł. Pierwszy nabór zakończył się w styczniu br., a do urzędu wpłynęło ponad 600 wniosków.

montaż paneli słonecznych
Tylko do końca kwietnia 2024 r. będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie do instalacji OZE. Zobacz, gdzie można starać się o dofinansowanie do montażu m.in. pompy ciepła i kolektorów słonecznych. 123RF

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na OZE w Warszawie?

Jak czytamy na oficjalnym portalu miasta o miejskie wsparcie na OZE mogą ubiegać się m.in.:

 • osoby fizyczne,
 • przedsiębiorcy,
 • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
 • fundacje.

Trzeba pamiętać o tym, że nieruchomość nie może być ogrzewana kotłami lub paleniskami na paliwo stałe bądź olej opałowy. Ponadto planowanych inwestycji nie wolno rozpocząć przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji.

Gdzie złożyć wniosek, aby otrzymać dotacje na OZE?

Wniosek należy pobrać ze strony eko.um.warszawa.pl/-/instalacje-oze, a następnie wraz z wymaganymi załącznikami wydrukować i wypełnić. Tak przygotowane dokumenty należy złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców dowolnego Urzędu Dzielnicy lub przesłać pocztą do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa). Pamiętajmy, że wnioski przyjmowane są tylko do 30.04.2024, a za datę złożenia uznaje się datę wpływu wniosku do Urzędu m.st. Warszawy.

Na co można dostać dofinansowanie? Ile wynosi kwota dotacji?

Dotację można otrzymać na montaż pompy, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Wysokość dotacji waha się od 15 do nawet 40 tys. zł i zależy od wyboru konkretnej instalacji:

 • powietrzna pompa ciepła – do 30 tys. zł, ale nie więcej niż 1 tys. zł/kW,
 • gruntowa pompa ciepła – do 40 tys. zł, ale nie więcej niż 2 tys. zł/kW,
 • kolektory słoneczne – do 15 tys. zł, ale nie więcej niż 1 tys. zł/m kw.,
 • fotowoltaika – do 15 tys. zł, ale nie więcej niż 1,5 tys. zł/kW,
 • turbiny wiatrowe – do 15 tys. zł, ale nie więcej niż 1,5 tys. zł/kW.

Jak podaje portal Warszawa, spośród dotacji przyznanych w latach 2019-2023, najwięcej – bo ponad 3,5 tys. – dotyczyło dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych.

Jakie jeszcze dotacje przyznaje Warszawa?

Mieszkańcy stolicy mogą także składać wnioski na miejskie dotacje na:

 • likwidację azbestu,
 • podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej,
 • tzw. małą retencję.

Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego dla tych inwestycji muszą pamiętać o złożeniu wniosków do 31.03.2024. Z kolei przez cały rok przyjmowane są wnioski o dofinansowanie likwidacji źródeł ogrzewania na paliwo stałe albo olej opałowy. Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet do 70 proc.

Źródło:
um.warszawa.pl

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Możesz otrzymać nawet 40 tys. zł dotacji. Musisz tylko złożyć jeden wniosek! Zyskaj wsparcie na montaż pompy ciepła lub fotowoltaiki - RegioDom.pl

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński