Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz zostać SuperW, czyli wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Rozpoczęła się rekrutacja

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Choć akcja ta kojarzy się głównie z zimowym przedświątecznym czasem, to rozpędu nabiera właśnie teraz - latem. Rekrutacja wolontariuszy rozpoczyna właśnie kolejną, 18. już edycję Szlachetnej Paczki. Dołączysz i pomożesz poprawić los rodzin z najbliższej okolicy?

- To jedyny taki wolontariat w Polsce i szansa na zdobycie wyjątkowego doświadczenia - podkreśla Marta Subel, liderka Szlachetnej Paczki w Koszalinie. Wyjątkowy, bo uczy mądrej pomocy, jak mówi pomysłodawca akcji, ksiądz Jacek Wiosna Stryczek, pozwala wziąć na siebie ciężar zmiany i tworzyć nową rzeczywistość, a jednocześnie pozwala spotkać się ludziom, którzy choć żyli obok siebie, wcześniej się nie dostrzegali.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki docierają do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określają, jaki rodzaj pomocy da im szansę na realną poprawę jakości życia - mówi Marta Subel. - W Koszalinie chcemy zrekrutować nawet trzydziestu wolontariuszy. Pierwszym zadaniem będzie właśnie spotkanie z rodzinami, które zostaną w tym roku objęte programem pomocy. Wolontariusz musi być otwarty, empatyczny. Musi być gotowy na trudne rozmowy w różnych środowiskach - słyszymy.

Po spotkaniach będzie czas na chwilę oddechu, a później kolejna praca - sponsorzy będą przywozić dary dla wybranych rodzin. W jednym miejscu utworzony zostanie centralny magazyn, z którego wolontariusze będą zawozić paczki bezpośrednio do rodzin.

Kto i jak może się zgłaszać?
Oczywiście, pierwsze kryterium to odpowiedzialność. Jeśli zadeklarujesz pomoc - pomóż. Drugie to wiek - musisz mieć ukończone 18 lat. I to tak naprawdę wszystko. Formalności? Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę www.superw.pl. Trzeba wypełnić formularz. Rekrutacja trwa do 30 września.

17. edycja akcji
Rok temu w regionie koszalińskim pomoc trafiła do pięćdziesięciu jeden rodzin. Byli to mieszkańcy Koszalina, Sianowa, Bonina, Mielna, Gąsek. Wśród darczyńców były zarówno osoby prywatne, jak i szkoły, przedszkola, lokalne firmy, politycy. W paczkach najwięcej było żywności. To o nią prosili potrzebujący. Jeszcze o środki czystości i zimową odzież. Darczyńcy ufundowali też zabawki, sprzęt AGD, meble.

- Pomaganie naprawdę sprawia przyjemność i daje dużo satysfakcji. Poświęcamy swój czas, a dzięki temu komuś możemy zmienić życie na lepsze - usłyszeliśmy 10 grudnia 2017 roku od Moniki Bary, jednej z wolontariuszek.

A co o akcji mówią inni wolontariusze, zwani „SuperW”? Sebastian: „Szlachetna Paczka to projekt, dzięki któremu poznaje się wielu wspaniałych ludzi. To dzięki nim ten projekt jest tak magiczny i tak wspaniały.” Karolina: „Tak naprawdę uczysz się rzeczy, o których w życiu byś nie pomyślał, że wolontariat tyle może w ogóle dać. Możemy się sprawdzić w promocji, logistyce, wdrożeniach, szkoleniach.” Jeszcze więcej opinii znajdziecie na stronie akcji.

O Paczce
Szlachetna Paczka łączy tych, którzy mają otwarte serca i chcą mądrze pomagać, z rodzinami, które potrzebują wsparcia. W ubiegłym roku w całym kraju wsparciem objętych zostało ponad 20 tysięcy rodzin, a wartość materialna pomocy przekazanej im w ramach Paczki wyniosła prawie 54 mln zł. Nie byłoby to możliwe bez pracy i energii drużyny ponad 11 tys. wolontariuszy SuperW. Dołączysz do tej armii? Zajrzyj na www.superw.pl.

Zobacz także: Koszalin / Karnieszewice: Dzień Pszczoły w Arboretum nadleśnictwa Karnieszewice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo