Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mózg lubi słodycze, bo poprawiają humor i pomagają myśleć

SN
Fot. sxc.hu
Bywają takie sytuacje, kiedy kawałek czekolady czy kilka cukierków mogą nam pomóc, poprawiając nastrój, łagodząc stres i wzmacniając siły witalne.

- Nie ulega wątpliwości, że istnieje ścisły związek między tym, co jesz, a twoim samopoczuciem. Istnieją takie potrawy, którymi można poprawić sobie nastrój, ratując się przed lękiem i depresją - mówi Judith Wurtman z Massachusetts Institute of Technology w Bostonie (USA). Wspólnie z mężem Richardem, również naukowcem z MIT, prowadziła ona badania nad tym, jak mózg człowieka reaguje na niedobór lub nadmiar w organizmie podstawowych związków organicznych, takich jak białka, tłuszcze i węglowodany.

Dla mózgu największe znaczenie mają substancje z ostatniej wyżej wymienionych grup. Węglowodany, czyli cukry, są dla neuronów głównym źródłem energii. Szare komórki, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebują przede wszystkim stałych dostaw glukozy. Pokrywa ona aż 90 proc. ich zapotrzebowania energetycznego. Z pokarmem nasz organizm otrzymuje dziennie od 100 do 250 gramów glukozy. W tym samym czasie zużywa około 150 gramów.

Podczas wysiłku fizycznego i umysłowego zapotrzebowanie na cukry znacznie wzrasta. Organizm bardzo sprawnie zagospodarowuje nadwyżkę glukozy, magazynując ją w wątrobie w postaci glikogenu.

Dlatego stężenie cukrów we krwi zdrowego człowieka jest w miarę stałe, a mózg może na bieżąco korzystać z tych wątrobowych zapasów. Inaczej nie mógłby funkcjonować.
Wurtmanowie opublikowali w prasie fachowej wiele artykułów, w których dowodzą, że dzięki odpowiednio ułożonej diecie można znacznie zwiększyć sprawność umysłu, przy okazji wzmacniając też psychikę.

Doświadczenia, które małżonkowie przeprowadzali w swoim laboratorium w MIT, wykazały między innymi, że po posiłku bogatym w węglowodany (glukozę, fruktozę, skrobię lub inne cukry) mózg zaczyna produkować więcej serotoniny - jednego ze związków chemicznych, od których zależy odczuwanie przez nas przyjemności.

- Ludzie znajdujący się w złym stanie psychicznym, przemęczeni pracą umysłową lub zestresowani, chętnie sięgają po produkty bogate w węglowodany. Z naszych obserwacji wynika, że zjawisko to występuje często u ludzi podatnych na zimową depresję, a także u kobiet cierpiących na ostre stany napięcia przedmiesiączkowego - mówi Judith Wurtman. Jej badania sugerują, że w chwilach stresu i podczas spadku formy fizycznej chętnie sięgamy po wyroby czekoladowe, owoce, warzywa, produkty zbożowe i makarony. Działają one uspokajająco, dostarczając węglowodanów, dzięki którym mózg łatwiej się relaksuje.

Badania Wurtmanów sugerują także, że również produkty bogate w białko, takie jak mleko, jogurt, biały ser, fasola, groch, soja i inne, przyczyniają się do uwolnienia w organizmie związków chemicznych działających pobudzająco.

Po spożyciu takich produktów stajemy się żwawsi, czujniejsi, sprawniej myślimy, poprawia się nam refleks. Jeden z przeprowadzonych przez naukowców eksperymentów polegał na tym, że grupa ochotników konsumowała codziennie rano produkty, w których znajdowało się łącznie około 40 gramów węglowodanów. Tak potężna dawka cukrów na pusty żołądek wpływała, jak się okazało, bardzo korzystnie na usposobienie. Silnym "polepszaczem" nastroju jest czekolada, która poza dużą ilością cukrów zawiera też sporo korzystnych dla mózgu tłuszczów roślinnych.

- Węglowodany powinny być dla nas głównym źródłem energii. Wyłączywszy osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, które zużywają ogromne ilości kalorii, spożycie tłuszczów zwierzęcych należy ograniczyć do minimum. Ich miejsce powinny zająć cukry i białka, dzięki którym łatwiej utrzymamy prawidłową wagę ciała, a także będziemy sprawniejsi umysłowo oraz spokojniejsi - podsumowuje Judith Wurtman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!