Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Można się zapisywać do szkół średnich w powiecie szczecineckim. Ósme klasy w gotowości [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
I LO Szczecinek
I LO Szczecinek Rajmund Wełnic
We wtorek (9 maja) oficjalnie startuje rekrutacja do szkół średnich. W szkołach podległych szczecineckiemu starostwu czeka na kandydatów około tysiąca miejsc w 33 oddziałach.

Zaraz po maturach pisemnych we wtorek (9 maja) rozpoczyna się nabór do liceów, techników i szkół branżowych. Wnioski o przyjęcie można składać do 16 czerwca, później (od 23 czerwca do 10 lipca) trzeba je uzupełnić od świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ośmioklasisty.

Tegoroczny nabór będzie – drugi raz z rzędu i ostatni – wyjątkowy i rekordowy. To pokłosie reformy oświaty, gdy w roku 2014 i 2015 w klasach pierwszych podstawówek „upchnięto” trzy roczniki. Wprowadzono wówczas obowiązek szkolny dla sześciolatków. W efekcie we wrześniu 2014 roku do szkół pomaszerował cały rocznik 2007 i pół starszego (urodzeni od stycznia do czerwca) rocznika 2008. A rok później pół rocznika młodszego (urodzeni od lipca do grudnia) 2008 i cały rocznik 2009.

W efekcie w 42 oddziałach utworzonych w zeszłym roku w szkołach średnich powiatu szczecineckiego – jest ich w sumie sześć - przyjęto 1170 pierwszaków. Gdy wcześniej w ostatnich latach nabór nie zbliżał się nawet do tysiąca.

- W tym roku wstępnie planujemy przyjąć około tysiąca osób i utworzyć 33 oddziały –

mówi Zofia Kosicka, dyrektor wydziału edukacji starostwa w Szczecinku. Zastrzega jednak, że to wstępna decyzja, dość ostrożna i – w razie większej liczby kandydatów – może się jeszcze zmienić.

Wiele bowiem zależy, jak wiele osób spoza powiatu szczecineckiego zdecyduje się kształcić w szkołach powiatowych. Zwykle jest to około 30 procent. Także listy zakwalifikowanych lub nie, które zostaną podane do wiadomości, 17 lipca nie będą jeszcze ostateczne. Uczniowie bowiem mogą zmienić decyzje. Zresztą już na etapie składania wniosków deklarują szkołę swojego pierwszego, drugiego lub trzeciego wyboru – bywa, że składają podania do kilku szkół i wszędzie wstępnie deklarują chęć nauki w pierwszej kolejności. Potem – gdy ewentualnie dostaną się do wybranych placówek – zmieniają decyzje.

Jedno wiadomo na pewno – w tym i w zeszłym roku było i będzie trudniej dostać się na wymarzone kierunki. Właśnie z uwagi na wspomniany sztuczny wyż w tych rocznikach. Np. w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczeicnku w zeszłym roku roku limit przyjęć zaczynał się od 116 punktów (na 200 możliwych do zdobycia za oceny ze świadectwa, egzaminu i inne osiągnięcia), a przed dwoma laty wystarczała „setka”, aby się dostać. Oddziały były też często tworzone ponad limit, bo liczyły nawet po 30 uczniów.

Ewentualne zwiększenie naboru ograniczone może też być warunkami lokalowymi szkół, które po prostu nie pomieszczą już więcej klas. - Wiele zależy od warunków organizacyjnych każdej ze szkół – dodaje Zofia Kosicka.
W obecnych 8. klasach w szkołach gmin powiatu szczecineckiego jest 892 dzieci. To wyraźny wzrost – rzędu nawet 200 uczniów - w porównaniu do lat poprzednich – przed dwoma laty w powiecie szczecineckim było 678 absolwentów podstawówek, dwa lata wcześniej 730, a w roku 2018 ósme klasy kończyło 702 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto