Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można wyprzedzić raka

Anna Miszczyk [email protected]
Wstyd powstrzymuje wielu Polaków przed poddaniem się badaniu przewodu pokarmowego.
Wstyd powstrzymuje wielu Polaków przed poddaniem się badaniu przewodu pokarmowego. Fot. Radosław Brzostek
- Aby sprawdzić stan swego jelita, wystarczy przebadać się raz na 10 lat - mówi prof. Jarosław Reguła. Ruszyły bezpłatne badania wykrywające nowotwór jelita grubego.

60-letniemu panu Władysławowi badania profilaktyczne jelita grubego uratowały życie. Był 2006 r. Żeby dostać się na kolonoskopię, pan Władysław musiał zdobyć skierowanie. Jednak nawet się o nie nie starał. Wypisał je lekarz rodzinny.
- Odłożyłem je - przyznaje pan Władysław i dodaje, że gdyby nie zachęta jego kolegi, raczej by się nie zgłosił na badanie.

Bez skierowania

Dla Polaków poddanie się badaniu przewodu pokarmowego jest wciąż problemem. Po prostu się wstydzą, bo badanie to ma bardzo intymny charakter. Raka jelita grubego, wykrywa się dzięki nowoczesnej metodzie - kolonoskopii.

Oprócz diagnozy umożliwia ona natychmiastowe usunięcie zagrożenia chorobą w większości przypadków wystąpienia polipów w jelicie grubym. Zabieg polega na wprowadzeniu do jelita grubego długiego i giętkiego endoskopu. Jest on wyposażony w kamerę, a także w narzędzia chirurgiczne. Lekarz śledzi przebieg badania na ekranie monitora i od razu usuwa widoczne polipy, jako potencjalne stany przedrakowe.

- Chodzi głównie o osoby pomiędzy 50. a 65. rokiem życia, nie chorujące na raka jelita grubego oraz osoby pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, jeśli w ich rodzinie występowały nowotwory jelita grubego - informuje dr Michał Kamiński z Biura Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego - Centrum Onkologii w Warszawie.
Raz na 10 lat

- Dane zebrane w latach 90-tych wskazują, że wczesne usuwanie polipów zmniejsza występowanie raka jelita grubego nawet o 90 proc. Oznacza to, że dzięki profilaktyce można uratować życie kilku tysiącom osób rocznie - mówi prof. Jarosław Reguła, koordynator programu badań. - Warto wiedzieć, że ze względu na powolny rozwój polipów powodujących chorobę wystarczy przebadać się raz na 10 lat. W szczególności każda osoba po przekroczeniu 50. roku życia powinna przejść badanie przesiewowe.

Zła dieta, brak ruchu, papierosy

Polacy lekceważą takie badania. Niewiele też wiedzą o raku jelita grubego. Tymczasem co roku umiera u nas ponad 8 tys. osób. Liczba nowych zachorowań wynosi ponad 13 tys. rocznie i stale rośnie.

Z przeprowadzonych przez polskich lekarzy badań wynika, że w jelicie grubym co czwartej osoby powyżej 50. roku życia występują polipy, z których może rozwinąć się rak. Nowotwór rozwija się powoli (7 - 12 lat) z polipów-gruczolaków guzowatych, zwyrodnień wyrastających z błony śluzowej nabłonka jelita grubego. Grupą podwyższonego ryzyka są osoby powyżej 50. roku życia, a szczyt zachorowań występuje po 60. roku.

Rak jelita grubego jest chorobą cywilizacyjną. Na jej rozwój ma wpływ brak ruchu, zła dieta i palenie papierosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!