Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mróz zabija, bądźmy czujni

Iwona Marciniak
Gdy widzisz osobę bezdomną, sięgnij po telefon, poinformuj odpowiednie służby.
Gdy widzisz osobę bezdomną, sięgnij po telefon, poinformuj odpowiednie służby. Michał Świderski
W tym tygodniu mrozy w naszym regionie sięgnęły kilkunastu stopni poniżej zera. Osobom bezdomnym, starszym, pozostającym bez pomocy, może grozić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Do końca zimy daleko, a prognozy już przewidują nie tak odległą powtórkę silnego ochłodzenia. W mijającym tygodniu zdecydowanie więcej pracy mieli pracownicy socjalni ośrodków pomocy społecznej naszego powiatu, policja oraz straże miejskie i gminne. W poniedziałek i wtorek w noclegowni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, uruchamianej co roku pierwszego listopada, był niemal komplet: nocowało tu ok. 20 osób bezdomnych. Noclegownia działa na innych zasadach niż całoroczne MOPS-owskie schronisko: - Noclegownia jest czynna od godz. 22 do 8 rano - mówi Danuta Majchrzak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołobrzegu.

- Jednak gdy temperatury na zewnątrz spadają i dłuższe przebywanie na powietrzu może grozić nawet śmiercią z wyziębienia, noclegownia pozostaje otwarta całą dobę. Na miejscu można się posilić, wypić gorącej herbaty. MOPS jest przygotowany na przyjęcie nawet większej liczby osób: - Przy takiej aurze nikomu nie odmówimy miejsca do przespania się, ogrzania. Co ważne, w noclegowni, inaczej niż w schronisku, nikt nie zamknie też drzwi przed osobą znajdującą się pod wpływem alkoholu. W Kołobrzegu zimą, trwa akcja „śniegowiec”. Pracownicy socjalni, wsparci przez policję i strażników miejskich, dwa razy w tygodniu odwiedzają bezdomnych, którzy prowizoryczne lokum urządzili sobie na działkach. Najczęściej w opuszczonych altanach. - Takich osób jest w tej chwili ok. 10 - mówi Danuta Majchrzak. Dostają ciepłe napoje, jeśli tego potrzebują także okrycia i komplet informacji na temat np. codziennej ciepłej, darmowej zupy z chlebem, serwowanej w magazynie Sezam przy ul. Unii Lubelskiej, możliwości umycia się i przebrania w czystą, ciepłą odzież.

Wzmożony monitoring osób bezdomnych trwa w całym powiecie. W gminie Rymań dwie bezdomne osoby znalazły ciepłe miejsce w schronisku w Gryficach. W gminie Siemyśl, oficjalnie osób bezdomnych brak, ale GOPS czuwa nad kilkoma osobami, które pomieszkują kątem, by zwłaszcza przy tak silnych mrozach ten ciepły kąt miały. W gminie Ustronie Morskie i Dygowo jest podobnie. W gminie Gościno trzy osoby bezdomne są zabezpieczone - tu ktoś w pilnej potrzebie może przetrwać najtrudniejszy czas w mieszkaniu chronionym. Wszędzie formułowane są apele o czujność i alarmowanie o sytuacjach niebezpiecznych. Wystarczy zawiadomić policję.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!