MŚ w szachach kobiet. Remis Ju z Lei w 11. partii, w meczu 5,5:5,5

OPRAC.: Filip Bares
pap
Broniąca tytułu Chinka Wenjun Ju zremisowała w Chongqingu ze swoją rodaczką Tingjie Lei w 11. partii meczu o szachowe mistrzostwo świata kobiet. Na dzień przed zakończeniem rywalizacji zaplanowanej na 12 rund wynik także jest nierozstrzygnięty - 5,5:5,5.

Piątkowa partia chińskich szachistek, rozgrywana po ostatnim w meczu dniu przerwy, przyniosła już dziewiąty remis w tej konfrontacji. Aktualna mistrzyni świata grała czarnymi. Pojedynek zakończył się po 48 posunięciach.

Urodzona w Szanghaju, gdzie rozgrywano pierwszą część meczu, 32-letnia Ju broni tytułu wywalczonego w styczniu 2020 roku we Władywostoku. Przy remisie 6:6 po 12 rundach pokonała wówczas Rosjankę Aleksandrę Goriaczkinę 2,5:1,5 w dogrywkowych partiach szachów szybkich.

O sześć lat młodsza Lei, pochodząca z innego miasta-gospodarza – Chongqingu, zakwalifikowała się do meczu o szachową koronę jako zwyciężczyni turnieju kandydatek, w finale którego pokonała inną reprezentantką Chin, byłą mistrzynię świata Zhongyi Tan 3,5:1,5.

Na sobotę zaplanowano ostatnią rundę meczu. W przypadku remisu 6:6 po 12 partiach, w niedzielę odbędą się dogrywki w przyspieszonym tempie gry.

W puli nagród organizatorzy zagwarantowali 500 tysięcy euro, z czego 60 procent dla zwyciężczyni, a 40 - dla pokonanej.