Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msza święta w czasie epidemii koronawirusa w Polsce. Nowe ograniczenia dotyczące nabożeństw. A co z pierwszymi komuniami świętymi?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Msza święta w czasie epidemii koronawirusa w Polsce
Msza święta w czasie epidemii koronawirusa w Polsce Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób (nie licząc osób sprawujących posługę przy mszy) – czytamy w komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego. To ograniczenie wiąże się z zakazem wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, który wprowadził rząd. Msze święte można oglądać online. A co z pierwszymi komuniami świętymi w tym roku?

- W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia - pisze abp Stanisław Gądecki.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Msza święta online. Transmisje nabożeństw w TV i internecie

Przewodniczący episkopatu jednocześnie zachęca wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji medialnych, zwłaszcza w niedziele oraz podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

- Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach. Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca – napisał abp Gądecki.

Wielki Tydzień 2020. Ograniczenia podczas uroczystości Triduum Paschalnego

Kilka dni temu watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, w którym informuje, że nie ma możliwości przeniesienia terminu Wielkanocy, ponieważ jest ona centrum Roku Liturgicznego. Kongregacja zaleca jednak wprowadzenie wielu ograniczeń w kościołach. Biskupi dla swoich diecezji wydadzą (niektórzy w kraju już to zrobili) własne instrukcje z zaleceniami i prawdopodobnie wielu z nich uwzględni dekret watykański.

  • Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek, według dekretu watykańskiego, kapłani będą mogli koncelebrować mszę w kościołach katedralnych i parafialnych, ale bez udziału wiernych. Opuszcza się także obmywanie stóp i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.

  • Wielki Piątek i Wielka Sobota

W podobny sposób będzie wyglądała liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Liturgia Wigilii Paschalnej. Opuszczone ma zostać poświęcenie ognia. Po zapaleniu paschału kapłan zacznie śpiewać hymn Exsultet, a następnie przejdzie do Liturgii Słowa. W trakcie Liturgii Chrzcielnej dojdzie jedynie do ponownego wyznania wiary. Watykan daje też możliwość „przeniesienia na późniejszy termin procesji i wszelkich innych przejawów pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego”. Jako możliwą datę wskazano 14 i 15 września.

Pierwsze Komunie Święte w czasie epidemii koronawirusa. Czy zostaną odwołane?

Sprawą otwartą pozostaje kwestia pierwszych komunii. Tradycyjnie są one w parafiach organizowane w maju.

Większość biskupów czeka na to, jak potoczy się sytuacja. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna w komunikacie stwierdził, że nie należy obecnie podejmować decyzji o odwoływaniu uroczystości pierwszokomunijnych lub zmianie ich daty. Wskazał, że planowanie i organizowanie uroczystości na terenie diecezji będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

Ale w niektórych diecezjach w kraju już wiadomo, że komunii nie będzie - np. archidiecezja szczecińsko-kamieńska nie widzi możliwości organizacji pierwszych komunii w maju. Na Pomorzu Zachodnim mają one zostać zorganizowane dopiero wtedy, gdy zostanie zniesiony zakaz dotyczący zgromadzeń.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera