Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muszą być pieniądze na walkę z rakiem

Bogna Skarul
Z roku na rok wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory. W leczeniu najważniejsze są wczesna diagnoza i szybkie zastosowanie nowoczesnych metod. Niestety, w Polsce nie jest z tym najlepiej.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające: w Polsce zaledwie 30 proc. chorych na nowotwory udaje się całkowicie wyleczyć. A na przykład w Rumunii i Bułgarii odsetek ten wynosi już 60 proc. Dlaczego? Zdaniem prof. Nilsa Wilkinga z Instytutu Karolinska w Sztokholmie i Instytutu Onkologii i Hematologii, zasadnicze przyczyny są dwie. Pierwsza to jedne z najniższych w Europie wydatki na leczenie onkologiczne w przeliczeniu na obywatela. Druga to dostępność nowoczesnych leków na rynku.

Brak pieniędzy na walkę z chorobami nowotworowymi powoduje, że u nas nie działają tak powszechne w innych krajach programy wczesnego wykrywania nowotworów. A do tego dochodzi jeszcze utrudniony dostęp do nowoczesnego leczenia farmakologicznego oraz ciągłe traktowanie chorób nowotworowych jako swoistego tabu.

Zdaniem wielu lekarzy często nie mają oni wyboru i muszą stosować dostępne terapie, a nie leki, które byłyby pożądane w indywidualnych przypadkach.

Dlaczego? - O tym piszemy w papierowym wydaniu Głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!