Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum bursztynu w Jarosławcu - otwarcie w czerwcu [zobacz wizualizacje]

Rafał Nagórski
Takie okazy będzie można obejrzeć w Muzeum Bursztynu w Jarosławcu.
Takie okazy będzie można obejrzeć w Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. Max Kwiatkowski
Wkrótce rozpocznie się montaż bursztynowych ekspozycji w muzeum powstającym w nadmorskim Jarosławcu. - Wszystko przebiega zgodnie z planem. W lutym zamykamy stan surowy i rozpoczynamy montaż ekspozycji. Otwarcie muzeum bursztynu planuję w czerwcu - informuje Max Kwiatkowski z Jarosławca w gminie Postomino, gdzie trwa budowa obiektu, w którym będziemy mogli poznać historię skrywaną w żywicy. O tej niecodziennej inwestycji informowaliśmy już na łamach Głosu Koszalińskiego w ubiegłym roku. - Na szczęście nic w tych planach się nie zmieniło. Budynek rośnie z każdym dniem, a postępy z prac można obserwować na bieżąco na Facebooku - dodaje student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który podjął się tej niecodziennej inwestycji.

Muzeum będzie miało 350 metrów kwadratowych powierzchni i zobaczymy w nim ponad 400 eksponatów. - Nie będziemy zanudzać zwiedzającego rzędami gablot i setkami opisów. Każde kolejne pomieszczenie to przeniesienie zwiedzającego w inny świat - mówi inwestor. - Zaczynamy od rekonstrukcji prastarego, bursztynowego lasu, który rósł na terenie dzisiejszej Skandynawii ponad 40 milionów lat temu. To tam, z żywicy tych drzew, narodził się bursztyn bałtycki.

W kolejnym pomieszczeniu przeniesiemy się głęboko pod ziemię i dowiemy się co robi tam bursztyn (który na terenie Polski występuje nawet 120 metrów pod ziemią!). Poznamy sposoby wydobycia bursztynu oraz miejsca jego występowania. Ale nie tylko. Muzeum w Jarosławcu opracowuje ogromną mapę świata, na której, w odpowiednich miejscach, umieszczone zostaną bryłki bursztynów z całej planety! Od najświeższych, jeszcze niemal miękkich żywic, które liczą sobie 500 lat, przez niebieski bursztyn z Dominikany (20 mln lat), bursztyn bałtycki (40 mln lat) aż po prastary bursztyn triasowy z Dolimitów, który liczy sobie 230 mln lat. W sumie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt rodzajów okazów z całego świata.

Ostatnim etapem zwiedzania będzie komnata inkluzji. Inkluzje to według wielu, największa magia bursztynu. Nic innego tak dobrze jak bursztyn nie przenosi wymarłych miliony lat temu gatunków roślin i zwierząt do naszych czasów. Przez bursztynowe okienko, możemy je oglądać dokładnie takimi, jakimi były 40 milionów lat temu. Dla porównania, człowiek na Ziemi żyje 2 miliony lat. Dlatego bursztyn często nazywany jest kapsułą czasu. Wszystkie komnaty łączą się w spójną, naprawdę niesamowitą opowieść o bursztynie. Muzeum ma za zadanie przedstawić ten niesamowity minerał zupełnie od nowa, od podstaw.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!