Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Koszalinie: historia i lekcja rękodzieła

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Warsztaty przybliżą zasady haftu konturowego. Prace utrzymane będą w monochromatycznej kolorystyce
Warsztaty przybliżą zasady haftu konturowego. Prace utrzymane będą w monochromatycznej kolorystyce Muzeum w Koszalinie
Etnograficzne Warsztaty Rękodzielnicze i spotkanie z historią w ramach cyklu W Samo Południe - to weekendowe propozycje muzealników z Koszalina.

W sobotę, 17 lutego, o godz. 12 w Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39 rozpocznie się spotkanie zatytułowane „Trudne dziedzictwo. Pomorskie muzea w polskiej rzeczywistości po 1945 r.” (wstęp bezpłatny). Wystąpi archeolożka Joanna Iwaszkiewicz, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Joanna Iwaszkiewicz prowadzi badania w zakresie strat kultury niemieckiej na Pomorzu po 1945 roku, koncentrując zainteresowania badawcze na działalności Urzędu Likwidacyjnego i stratach kultury niemieckiej na Pomorzu po 1945 roku oraz stosunku władz polskich do poniemieckich dóbr kultury.

- Los dóbr kultury w czasie wojny zawsze budził zainteresowanie badaczy, podobna rzecz ma się z muzealiami pomorskimi - informuje Bogna Buziałkowska. - Historyczna zmiana, jaka dokonała się w dziejach Pomorza w 1945 r. w znaczącym stopniu wpłynęła na zmianę podstaw ideowych funkcjonowania regionu. Zmiana ta dotknęła także muzea i muzealia, gdyż gromadzone do 1945 r. zbiory często były w głębokiej ideowej sprzeczności z nową rzeczywistością polityczną regionu.

Dla muzeów i muzealnictwa oznaczało to przede wszystkim działania na rzecz udowodnienia słowiańskich korzeni Pomorza. O szczegółach posłuchać będzie można już jutro na wystawie Pradzieje Pomorza.

W sobotę i poniedziałek w Muzeum odbędą się też kolejne Etnograficzne Warsztaty Rękodzielnicze. Warsztaty rodzinne: sobota, 17 lutego, godz. 12-13.30; warsztaty dla dorosłych, sobota, godz. 10-11.30; warsztaty dla seniorów, poniedziałek, 19 lutego, godz. 11-14. Zajęcia przybliżą zasady haftu konturowego używanego dawniej np. przy sporządzaniu makatek kuchennych. - Zaproponujemy uczestnikom wykonanie małych, płóciennych saszetek zapachowych lub serwetek do koszyczków wielkanocnych. Tradycyjnymi metodami przenosić będziemy na płótno wybrane motywy z wzornika haftu jamneńskiego, które po napięciu na tamborek wyhaftowane zostaną odpowiednim ściegiem hafciarskim - zapowiadają organizatorzy zajęć. - Tym razem prace utrzymane będą w monochromatycznej kolorystyce. Używać będziemy białego, czarnego lub szarego płótna a jednobarwny ścieg podkreślający linię rysunku pozwoli uzyskać oryginalne efekty.

Naukę podstaw technik hafciarskich muzealnicy proponują także starszym dzieciom w wieku szkolnym. Na zajęciach rodzinnych zapoznają się z montażem materiału na tamborkach, będą mogły wypróbować własnych sił w zdobieniu płóciennej zakładki lub płóciennego serduszka.

Dzieci w wieku przedszkolnym będą uczyć się wycinanki - barwnej techniki ludowego zdobnictwa. Kwadraty, koła i prostokąty wycięte z kolorowego, błyszczącego papieru zwanego dawniej „glansowanym” zagięte wzdłuż osi symetrii , nacinane w rozmaite ząbki, półkola po rozłożeniu zadziwią każdego przedszkolaka.

Odpłatność: 5 zł od osoby. Zgłoszenia zainteresowanych przyjmuje Dział Oświatowy tel. 94 343 20 11, e-mail: [email protected].

POLECAMY:

Studniówki 2018. Tak się bawią maturzyści [ZDJĘCIA]

Śmiertelny wypadek między Podczelem i Bagiczem. Nie żyje jedna osoba

Wataha wilków na dobre zadomowiła się w okolicy Mostowa

Kamery na dworcu PKP są, ale obraz nie jest nagrywany. Sprawę ujawniła ofiara złodzieja

Nietypowe zatrzymanie pijanego kierowcy na krajowej "11" [ZDJĘCIA]

Cmentarz w Koszalinie zostanie rozbudowany. Miasto inwestuje 2,5 mln zł

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Muzeum w Koszalinie. Konferencja prasowa ws. skarbu z Białego Boru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo