Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Koszalinie zaprasza

Joanna Krężelewska
Wystawa „Kolędować Małemu...” pokazuje przebrania i rekwizyty kolędnicze o rodowodzie typowo chrześcijańskim oraz sięgającym w odleglejszą przeszłość
Wystawa „Kolędować Małemu...” pokazuje przebrania i rekwizyty kolędnicze o rodowodzie typowo chrześcijańskim oraz sięgającym w odleglejszą przeszłość archiwum Muzeum
Miecz z epoki żelaza, historia kolędników. To ułamek styczniowych propozycji koszalińskiego Muzeum.

Do 10 stycznia w Muzeum, które działa przy ul. Młyńskiej, można oglądać wystawę z okazji jubileuszu sześćdziesięciolecia okręgu koszalińsko-słupskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawą „In memoriam…” środowisko składa hołd tym twórcom, którzy w 1955 r. w Koszalinie powołali do życia Związek Polskich Artystów Plastyków, przyczyniając się do odnowy ruchu plastycznego w Koszalinie i regionie.

Do 10 lutego oglądać można wystawę „Kolędować małemu...”. Opowiada ona o kolędnikach z dwóch regionów: Kaszub i Żywiecczyzny. Od 1 stycznia dla zwiedzających dostępny będzie ciekawy Zabytek Miesiąca. Tym razem będzie to miecz żelazny z brązowym jelcem i głowicą z wczesnej epoki brązu. Jest to unikatowy egzemplarz; w zachodniej Polsce mamy tylko cztery egzemplarze tego typu miecza (w tym dwa w koszalińskich zbiorach). Dodatkową ciekawostką jest historia odnalezienia brązowego miecza - w 2011 roku w Miechęcinie. Był on wbity pionowo w ziemię, a obok niego w tej samej pozycji znajdował się żelazny nóż. Co to oznacza? Czy należał do wojownika, który poległ na polu bitwy? Więcej o historiach, które kryć może w sobie miecz, od stycznia w Muzeum.

9 stycznia w godz. 11-14 w Muzeum potrwa Giełda Kolekcjonerska, a 10 stycznia Koszalińska Kompania Rycerska zagra z Muzeum w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (godz. 10-18). Chętni będą mogli przymierzyć zbroję i spróbować sił w rycerskim rzemiośle. Na dziedzińcu Muzeum zorganizowane zostaną pokazy sprawności rycerskiej. Na 14 stycznia na godz. 17 zaplanowano wernisaż wystawy malarstwa Gabrieli Trynkler. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 lutego. Artystka zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem. Swoje prace prezentowała na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i prawie w stu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą. Ceny biletów: od 5 do 10 złotych. W środy wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny (na ekspozycje czasowe obowiązuje opłata za wstęp). Wstęp na wernisaże wystaw jest bezpłatny. Na koniec przypominamy - Muzeum będzie nieczynne w okresie świątecznym oraz zamknięte będzie też 1 i 6 stycznia.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!