Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Szczecinku kupiło na berlińskiej aukcji portret "Kobiety w zielonej sukni", autorstwa Paula Stubbe

Rajmund Wełnic, [email protected]
Piątkowa uroczystość przekazania portretu "Kobiety w zielonej sukni” - od lewej dyrektor Jerzy Dudź oraz Tadeusz Grygo z POM EKO i Józef Słupek z Eko Investu.
Piątkowa uroczystość przekazania portretu "Kobiety w zielonej sukni” - od lewej dyrektor Jerzy Dudź oraz Tadeusz Grygo z POM EKO i Józef Słupek z Eko Investu. Fot. Rajmund Wełnic
Niezwykle cenny dla Szczecinka obraz Paula Stubbe zasilił w piątek zbiory Muzeum Regionalnego. Zakup sponsorowały szczecineckie firmy.

PAUL STUBBa - malarz dawnego szczecinka

PAUL STUBBa - malarz dawnego szczecinka

Żył w latach 1874-1950. Był jednym z nielicznych malarzy profesjonalistów malujących dawny Szczecinek. Zachowały się do naszych czasów wizerunki najbardziej znanych oryginałów szczecineckiej ulicy z przełomu XIX i XX wieku. Z każdą z postaci - burmistrza Sasse, sklepikarza Michowa, doktora Kirschsteina, czy ulicznika Poggenante - wiąże się jakaś zabawna historia, anegdota. Zostali na kartce papieru.
Z okazji 600-lecia nadania prawa miejskich Szczecinkowi w roku 1910 na zlecenie ratusza Paul Stubbe namalował cykl obrazów przedstawiających miasto. Do naszych czasów zachowało się jedenaście obrazów - osiem w Muzeum Regionalnym i trzy w prywatnej kolekcji. W tym czasie Stubbe był już lekarzem praktykującym w Szczecinku, do którego wrócił po studiach malarskich, nauczycielskich i medycznych. Służył też w marynarce wojennej jako lekarz okrętowy. Do marynarki wróciłw czasie I wojny światowej. Po jej zakończeniu zamieszkał w Hamburgu.

SZTUKA "Kobieta w zielonej sukni" przybyła do Szczecinka
Oto nowe dzieło

Na dzieła Paula Stubbe, niemieckiego malarza z początków XX wieku, szczecineccy muzealnicy polowali od dawna. Nie bez powodu, bo to twórca związany z miastem nie tylko miejscem zamieszkania, ale też tematyką prac.

- W kolekcji mamy osiem nastrojowych widoków Szczecinka Paula Stubbe zamówionych z okazji 600-lecia miasta - mówi Jerzy Dudź, dyrektor muzeum. - Właściwie przez kilkadziesiąt lat udało nam się zdobyć tylko jeden nowy obraz jego autorstwa.

Teraz do zbiorów trafi portret "Kobiety w zielonej sukni", którą Paul Stubbe namalował w roku 1917.

- Wytropiliśmy go na aukcji w Berlinie, ale bez pomocy sponsorów nie moglibyśmy sobie pozwolić na zakup - przyznaje Jerzy Dudź.
Z pomocą pośpieszyły dwie związane ze sobą kapitałowo firmy Eko Invest i POM EKO, znani szczecineccy producenci kontenerów i przyczep.

Firmy wspomogły zakup obrazu.
- Czasy są dość trudne dla przedsiębiorstw, zwłaszcza tych produkujących na eksport, ale jak tyko możemy, to staramy się wspierać nie tylko muzeum, ale też lokalne organizacje pozarządowe - mówi prezes Eko Investu Józef Słupek. Cieszy się, że tym razem udało się do Szczecinka coś "zaimportować". - Byliśmy w kontakcie w panem dyrektorem dużo wcześniej i deklarowaliśmy, że gdy tylko na rynku antykwarycznym pojawi się coś ciekawego, to na pewno pomożemy.
Od lat dzięki pomocy sponsorów-mecenasów szczecineckie muzeum może sobie pozwolić na wzbogacanie kolekcji.

- Staramy się, aby każdy nasz zakup wsparł jakiś sponsor - przyznaje szef muzeum i dodaje, że tym bardziej się cieszy z wsparcia firm, bo wie, że i one boleśnie odczuwają skutki kryzysu gospodarczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!