Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Koszalińskiej badają jakość powietrza. Uruchomiono stację za pół miliona złotych [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
To jeden z pierwszych efektów realizacji - zapoczątkowanego w 2021 roku - projektu Pionier-Lab, czyli Krajowej Platformy Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji.
To jeden z pierwszych efektów realizacji - zapoczątkowanego w 2021 roku - projektu Pionier-Lab, czyli Krajowej Platformy Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji. Radosław Brzostek
Na terenie kampusu uczelni przy ulicy Śniadeckich uruchomiono stację badania jakości powietrza.
Na terenie kampusu uczelni przy ulicy Śniadeckich uruchomiono stację badania jakości powietrza.

Na Politechnice Koszalińskiej uruchomiono stację badania jak...

To jeden z pierwszych efektów realizacji, zapoczątkowanego w 2021 roku, projektu Pionier-Lab, czyli Krajowej Platformy Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji. Wartość całego projektu, dofinansowanego ze środków unijnych, wynosi ponad 330 milionów złotych. Z tej puli Politechnice przyznane zostanie blisko 9 milionów złotych. Sama stacja pogodowa, będąca częścią większego systemu pomiaru jakości powietrza, kosztowała 500 tysięcy złotych.

- W projekt Pionier-Lab zaangażowanych jest 21 partnerów, głównie są to uczelnie wyższe z Polski - uzupełnił dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej.

- To część atrakcyjnej i innowacyjnej infrastruktury, która znajduje się, lub niedługo powstanie, na naszej uczelni - mówił z kolei dr hab. inż. Robert Suszyński, prof. PK.

- Sprzęt, który tu instalujemy nie jest dedykowany tylko dla środowiska naukowo-badawczego, ale ma też wymiar społeczny. Z tych wyników pomiarów, które stacja będzie dostarczała, korzystać będą nie tylko nasi naukowcy, ale też każdy z mieszkańców, bo ci będą mogli po prostu zajrzeć na stronę internetową i tam zapoznać się z aktualnymi danymi dotyczącymi jakości powietrza w Koszalinie, jakim powietrzem oddychają i z czym to się wiąże. Samych usług sieciowych (z bardzo wysoką transmisją przesyłania danych, rzędu nawet 800 Gbit/s), w ramach projektu Pionier-Lab jest więcej, budujemy sześć laboratoriów - dodał.

O celach nowej stacji i metodach pomiarowych mówił zaś dr Łukasz Szparaga.

- W porównaniu do innych województw, liczba stacji pomiarowych w Zachodniopomorskiem jest stosunkowo niewielka, więc dobrze, że ta infrastruktura się rozwija - mówił.

- Na szczęście nasze województwo, pod względem jakości powietrza, jest na bardzo dobrym poziomie - zaznaczył.

Możliwości techniczne stacji przedstawiał dr inż. Paweł Poczekajło.

- Stacja pozwala ustalić między innymi ciśnienie, temperaturę, czy wilgotność, ale przede wszystkim służy do pomiaru jakości powietrza - wskazywał.

- Cały system pozwala na bieżąco monitorować dostarczane dane, ale też przywołać informacje wcześniejsze i na tej podstawie dokonywać porównań. Jeśli określone wartości przekroczą normy, włączy się alarm - dodał.

Co ciekawe, cząsteczki pyłu nie są wyłapywane i mierzone, a fotografowane i poddawane obróbce statystycznej na podstawie obrazu tego, co jest w powietrzu.

Na stronie internetowej pomiarpowietrza.tu.koszalin.pl każdy może sprawdzić te dane. Z czasem strona zostanie rozbudowana o nowe funkcjonalności, będzie m.in. podawać wykresy. Stacja umożliwi też studentom i pracownikom uczelni prowadzenie badań naukowych związanych z klimatem, czy jakością powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera