Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Koszalińskiej rozmawiali o inwestycjach i klimacie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Konferencję organizowali Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie, Politechnika Koszalińska, Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział Koszalin.
Konferencję organizowali Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie, Politechnika Koszalińska, Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział Koszalin. Krzysztof Marczyk
W auli kampusu przy ulicy Kwiatkowskiego zorganizowano konferencję pod nazwą "Rozwój Regionalny z Klimatem". Rozmawiano między innymi wpływie inwestycji na rozwój, zielonej energii, innowacjach i nowych trendach w energetyce, czy transformacji energetycznej.

Na początek głos zabrał Paweł Szefernaker - sekretarz stanu w MSWiA. - Nasz region jest obecnie wielkim placem budowy, w związku między innymi z realizacją inwestycji na drogach S6 i S11. W okolicy Biesiekierza i Koszalina te drogi będą się krzyżowały, co oznacza, że już teraz trzeba myśleć o zagospodarowaniu tej przestrzeni, o inwestycjach, o przyciągnięciu przedsiębiorców i o rozbudowie strefy ekonomicznej. Z drugiej strony wkrótce ruszy budowa Cognitarium przy Politechnice Koszalińskiej oraz utworzona zostanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Bo region jest tak silny, jak jego infrastruktura i baza naukowa - podkreślił wiceminister.

- Dostępność komunikacyjna Koszalina i regionu ulegnie w tym i przyszłym roku poprawie - mówił z kolei Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - Prawie cały teren nowej strefy ekonomicznej został sprzedany, została jedna działka. Widzimy, że przedsiębiorcy decydują się tu inwestować choćby ze względu na to, ze wkrótce będą ukończone drogi szybkiego ruchu. Jesteśmy w czołówce polskich miast na prawach powiatu z najczystszym powietrzem. Wraz z miejskimi spółkami, czy z Politechniką, staramy się, by inwestycje, między innymi w energię odnawialną, nie były oderwane od rzeczywistości - dodał prezydent.

- Realizujemy program Czyste Powietrze, czy udzielamy wsparcia w formie dotacji i pożyczek na różne inwestycje, np. termomodernizację komisariatu policji w Polanowie i Tychowie, czy samochód elektryczny dla Straży Miejskiej w Koszalinie - wyliczał Marek Subocz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

- Dla tych wszystkich procesów rola uczelni jest fundamentalna - przyznała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor uczelni. - Współpraca z partnerami z otoczenia gospodarczego zaczyna determinować nasze dwa inne obszary działalności, czyli naukę i badania. To od przedsiębiorców otrzymujemy sygnały, jakich ludzi, w jakich obszarach należy kształcić, by przesłużyli się rynkowi pracy - powiedziała pani rektor.

Konferencję organizowali Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie, Politechnika Koszalińska, Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział Koszalin.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera