Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu pierwszą polską elektrownię jądrową zbudujemy z Amerykanami

PAP
PAP
Premier poinformował, że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce powstanie w oparciu o technologię firmy Westinghouse z USA. Pixabay
Premier poinformował, że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce powstanie w oparciu o technologię firmy Westinghouse z USA. Pixabay Pixabay
Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear (Westinghouse Nuclear - PAP) - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Elektrownia atomowa na Pomorzu

- Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear. Dziękuję USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę - napisał na Twitterze premier.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w rozmowie z PAP, że przyjęcie oferty amerykańskiej, to bardzo ważny moment.

- Energia atomowa będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówił.

Poinformował jednocześnie, że w środę, 2 listopada, Rada Ministrów przyjmie stosowną uchwałę w tym zakresie.

Rzecznik pytany o rozmowy z innymi krajami powiedział: „Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową. O możliwych projektach rozmawiamy również z naszymi pozostałymi krajami partnerskimi”.

Amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. Rozmowy odbyły się 23 października w Waszyngtonie.

- Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata – powiedziała Anna Moskwa po zakończeniu rozmów.

- Ogłoszony przez Polskę wybór amerykańskiej firmy Westinghouse do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to wielki krok ku wzmocnieniu relacji z Polską i jasny sygnał dla Rosji, że nie pozwolimy na używanie energii jako broni - powiedziała amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm.

- Premier Polski Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że Polska wybierze rząd USA i firmę Westinghouse dla pierwszej części swojego projektu nuklearnego wartego 40 mld dol., tworząc lub utrzymując 100 tys. miejsc pracy dla amerykańskich pracowników - napisała na Twitterze Granholm, komentując tę decyzję.

- To jest OGROMNY krok ku wzmocnieniu naszych relacji z Polską, by stworzyć bezpieczeństwo energetyczne dla przyszłych pokoleń. (...) Ten komunikat wysyła też jasny sygnał dla Rosji: Nie pozwolimy jej więcej na używanie energii jako broni. Zachód będzie zjednoczony przeciwko tej niesprowokowanej agresji, jednocześnie dywersyfikując łańcuchy dostaw energii i wzmacniając współpracę w sprawie klimatu - dodała.

W październiku 2020 r. zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. Ostatnim elementem tej umowy jest podjęcie decyzji, czy polski rząd przyjmie końcowy raport strony amerykańskiej ws. budowy elektrowni jądrowej. Amerykanie mieli 18 miesięcy na przygotowanie odpowiednich dokumentów i oferty.

W połowie września br. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes Westinghouse Polska przekazali "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej". Jak informowało wówczas MKiŚ, raport "jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię".

Oprócz Amerykanów swoje oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Gdzie i kiedy powstanie polska elektrownia jądrowa?

Przypomnijmy, że zgodnie z polskim programem energetyki jądrowej w naszym kraju mają powstać dwie elektrownie atomowe po trzy reaktory każda, oparte na sprawdzonych, bezpiecznych technologiach i wytwarzające od 6 do 9 GWe mocy. Budowa pierwszego reaktora ma ruszyć w 2026 r., a jego uruchomienie – w 2033 r. Jak na razie prace idą zgodnie z harmonogramem. Wybrano już lokalizację pierwszej polskiej elektrowni atomowej – miejscowość Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Trwają też niezbędne procedury biurokratyczne (powstał już np. raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko) oraz projektowanie (m.in. dróg dojazdowych do elektrowni).

(PAP)

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Pomorzu pierwszą polską elektrownię jądrową zbudujemy z Amerykanami - Głos Szczeciński