Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rynku nieruchomości powoli nadchodzi stabilizacja

Fot. Jerzy Szych
Fot. Jerzy Szych
Zdecydowane wyhamowanie w maju spadków cen mieszkań w największych miastach polski oraz stabilizacja na rynku kredytów mieszkaniowych - to najważniejsze wnioski z najnowszego raportu serwisu szybko.pl i firmy doradczej Expander Advisors.

Przeciętna marża dla kredytów w złotych wynosi obecnie 2,8% i utrzymuje się na tym poziomie już trzeci miesiąc z rzędu - mówi Katarzyna Siwek, analityk Expander Advisors. W przypadku kredytów w euro i we frankach przeciętne marże wynoszą odpowiednio 3,6% i 3,75%.

Ponad jedna trzecia banków w zestawieniu Expandera gotowa jest udzielić kredytu w złotych maksymalnie na 100% wartości nieruchomości. Przeciętnie wymagają jednak 10-proc. wkładu własnego. W przypadku kredytów w euro i we frankach jest to przeciętnie 12%. Wymagania banków w zakresie wkładu własnego są zbliżone do tych z początku maja.

Jest też jednak zła wiadomość dla kredytobiorców - banki obniżyły na przestrzeni miesiąca maksymalną kwotę kredytu, jaką gotowe są udzielić kredytobiorcom o określonych parametrach. - Gdyby chodziło tylko o kredyty w złotych można byłoby tłumaczyć to nieznacznym wzrostem oprocentowania. Zaostrzenie warunków wyliczania zdolności kredytowej dotyczy jednak przede wszystkim kredytów walutowych - mówi Katarzyna Siwek. W największym stopniu zmiany warunków dotyczą singli.

Na rynku mieszkaniowym brakuje na razie sygnałów ożywienia. Po raz pierwszy od kilku miesięcy nie spadła średnia cena metra kwadratowego w Krakowie i Sopocie. - Średnia obniżka cen w 15 największych miastach, w maju wyniosła 0,5%, podczas, gdy w kwietniu ceny spadły średnio o 1%.
Po raz pierwszy od pół roku nie mamy również do czynienia ze znacznym wzrostem podaży na rynku wtórnym, a to może być przejaw nadchodzącej stabilizacji - mówi Marta Kosińska, ekspert serwisu nieruchomości szybko.pl.

Zdecydowanie dobre wiadomości znajdą w raporcie osoby poszukujące mieszkań do wynajęcia. Koszty wynajmu w porównaniu z majem 2008 roku nie są znacząco wyższe, a w ostatnich miesiącach mieliśmy nawet do czynienia z ich spadkiem. W Krakowie w maju 2009 każdy rodzaj mieszkania można było wynająć taniej niż przed rokiem.

We Wrocławiu znacznie taniej można wynająć kawalerkę, a w Gdańsku mieszkania 2 i 3 pokojowe. W Warszawie tylko za mieszkania dwupokojowe trzeba zapłacić więcej, a kawalerki i 3 pokojowe są w tej samej cenie jak przed rokiem. W skali roku odmiennie zachowywały się czynsze w Katowicach i Poznaniu, gdzie koszty wynajmu wzrosły średnio o 8,6% w Poznaniu i 7,9% w Katowicach.

Od stycznia 2009 roku zdecydowanie przeważają obniżki czynszów za wynajem: w Warszawie i Krakowie średnio o 6,6%, w Poznaniu i Katowicach o około 2,5%, w Gdańsku o 1,6%. Jest to efekt ogromnego wzrostu liczby nieruchomości przeznaczonych na wynajem. W maju 2009 jest ich niemal 2,4 razy więcej niż przed rokiem.

Dla wynajmujących to oczywiście większa możliwość wyboru zarówno, jeśli chodzi o lokalizację jak i standard mieszkania, ale także pole do negocjacji ceny. Racjonalne podejście do kwestii wynajmu powinno skłaniać właścicieli do obniżek, gdyż utrata miesięcznych przychodów rozłożona na pozostałe miesiące roku może przekładać się na obniżki rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.
Ze strony studentów, którzy są ogromną grupą (kilkaset tysięcy osób) tworzącą popyt na wynajem, pojawia się pytanie nie tylko za ile wynająć, ale także kiedy. W tym roku nie powinniśmy mieć do czynienia ze znacznym podbijaniem cen w sierpniu i wrześniu, ze względu na dużą podaż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera