Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wirtualnej mapie zaznaczamy miejsca niebezpieczne w Koszalinie i powiecie. Co i gdzie zgłaszamy?

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 2016 roku
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 2016 roku archiwum
Coraz chętniej korzystamy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazując policjantom miejsca niebezpieczne i powód zagrożenia. Co najczęściej zgłaszamy? I skąd płyną sygnały mieszkańców?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 2016 roku. Daje możliwość anonimowego zgłoszenia uciążliwej bądź niebezpiecznej sytuacji w konkretnej lokalizacji - od podrzucania odpadów, spożywania alkoholu, nieprawidłowego parkowania czy przekraczania przez kierowców dozwolonej prędkości po problemy z infrastrukturą drogową czy organizacją ruchu. Zadaniem policjantów jest weryfikowanie zgłoszeń, a jeśli okażą się prawdziwe - pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Zobacz także: Policjanci z Koszalina wzięli udział w akcji Road Safety Days

W połowie ubiegłego roku liczba naniesionych zagrożeń w całej Polsce przekroczyła 1,5 mln. W powiecie koszalińskim w całym 2020 roku odnotowano 1446 sygnałów. - To o 363 więcej niż rok wcześniej. Niewątpliwie wpływ na to miało rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19, wymuszającej ograniczenie osobistych kontaktów społeczeństwa z policją – informuje kom. Monika Kosiec, rzeczniczka koszalińskiej policji. - W tej sytuacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako jedno z narzędzi powiadamiania Policji, okazała się niezwykle pomocna.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie podsumowali liczbę i charakter zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku. Ze wszystkim zgłoszeń z powiatu 787 zostało przez mundurowych potwierdzonych. Najwięcej, bo 377 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 336 nieprawidłowego parkowania, 31 niewłaściwej infrastruktury drogowej i 9 spożywania alkoholu w miejscach niewyznaczonych.

- W 2019 r. w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dodano nową kategorię zdarzenia, która ma bardzo duży wpływ na ratowanie życia bądź zdrowia drugiego człowieka. Dotyczy ona bowiem zgłoszenia miejsca przebywania osoby bezdomnej, wymagającej pomocy. W 2020 roku nie zabrakło i takich zgłoszeń. Dzięki temu policjanci mogli dotrzeć do osób potrzebujących pomocy i przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej oraz służbami ratunkowymi, udzielić im niezbędnego wsparcia – dodaje kom. Kosiec. - Temperatura na dworze jest coraz niższa, w nocy sięga nawet poniżej zera. Trwa trudny okres dla osób bezdomnych, starszych i samotnych. Nie pozostawajmy obojętni, alarmujmy Policję kiedy wiemy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

Skąd płyną zgłoszenia? Problemy z parkowanie w Koszalinie zgłaszamy m.in. w śródmieściu, sporo sygnałów jest z rejonu ulic Kotarbińskiego, Krzyżanowskiego, Staszica, Piłsudskiego. Przekroczeniu prędkości przez kierowców wskazywane jest m.in. na ulicach Władysława IV, Franciszkańskiej, Holenderskiej, Chałubińskiego. O spożywających alkohol w miejscach niedozwolonych informacje płyną z ul. Gałczyńskiego, Śniadeckich, Orlej. Akty wandalizmu zgłoszone zostały m.in. z ulic Armii Krajowej i Partyzantów.

Należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje dotychczasowych form zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Na podstawie zgłoszonych i przeprowadzonych interwencji koszalińską mapę zagrożeń stworzyć mogą również strażnicy miejscy. – Wciąż najwięcej zgłoszeń otrzymujemy przez telefon, coraz chętniej mieszkańcy korzystają również z poczty mailowej. Smartfony umożliwiają wysłanie maila wraz ze zdjęciem dokumentującym wykroczenie – mówi Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. Jakie miejsca w Koszalinie można uznać za zagrożone konkretnymi wykroczeniami? – Jeśli chodzi o zgłoszenia dotyczące nieprzepisowego parkowania, wskazać należy zabudowę wysoką, czyli osiedla Przylesie i Na Skarpie oraz ulice Nowowiejskiego i Chałubińskiego. Z problemem bezdomności spotykamy się przy ul. Powstańców Wielkopolskich, interweniujemy też przy ul. Ratajczaka – wylicza komendant Simiński.

Sygnały o osobach spożywających alkohol dotyczą najczęściej placu zabaw 3 Misie przy ul. Lechickiej oraz ul. Dworcowej. Na podrzucających odpady skarżą się często mieszkańcy ul. Sarzyńskiej, a sygnały o szkoda wyrządzonych przez dziki płyną z ulic Sybiraków, Paderewskiego i Batalionów Chłopskich. – Liczba i przedmiot zgłoszeń zależą od pory roku. W sezonie grzewczym dostajemy sygnały o spalaniu odpadów w domach i warsztatach na Rokosowie. Wiosną zaś do takich przypadków dochodzi w ogrodach działkowych – podsumowuje Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

Przypominamy adres mailowy strażników: [email protected] oraz nr tel. Zgłoszeniowego – 986.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo