Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do gimnazjów w Koszalinie. Niż likwiduje klasy

Sylwia Zarzycka
W Gimnazjum nr 5, którego uczniom towarzyszyliśmy podczas niedawnego egzaminu, od września będą dwie pierwsze klasy
W Gimnazjum nr 5, którego uczniom towarzyszyliśmy podczas niedawnego egzaminu, od września będą dwie pierwsze klasy Radosław Brzostek
W poniedziałek rusza nabór do dziesięciu koszalińskich gimnazjów. Zapowiada się zacięta walka o każdego ucznia

W poniedziałek rozpocznie się rekrutacja uczniów do miejskich koszalińskich gimnazjów.

Wiadomo, że w porównaniu z rokiem ubiegłym w ogólnym rozrachunku zniknie jedna klasa. Łącznie zaś w dziesięciu gimnazjach zamiast 36 oddziałów będzie ich 35. - Demografia - rozkłada ręce Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina, dodając, że gdyby okazało się, że z koszalińskich szkół chce skorzystać więcej uczniów z ościennych gmin niż założono, to liczba klas w każdej chwili może wzrosnąć.

- Ile konkretnie będzie klas w konkretnym gimnazjum, będziemy wiedzieli 3 lipca, po zakończeniu naboru - stwierdza Krzysztof Stobiecki, dyrektor Wydziału Edukacji w koszalińskim Urzędzie Miejskim. Czy w związku z niżem w gimnazjach nauczyciele powinni obawiać się zwolnień?

- Nie są planowane. W tym przypadku nie mówimy o nauczycielach przedszkola czy nauczania początkowego, ale o nauczycielach pojedynczych przedmiotów, więc w grę wchodzi co najwyżej ograniczenie godzin pracy poszczególnych pedagogów, a nie strata pracy - mówi Przemysław Krzyżanowski. Przy naborze do gimnazjów obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że uczeń, który mieszka w obwodzie danej szkoły, musi zostać do niej przyjęty. Jednak w przypadku wyboru gimnazjum pozaobwodowego, decyzja należy do dyrektora danej placówki, który - gdy ma wolne miejsca - może danego ucznia przyjąć albo nie. W przypadku obleganych szkół, które z naborem nie mają problemów, m.in. Gimnazjum nr 11 , 6 i 9, opracowane zostały regulaminy naboru. Chętni spoza rejonu otrzymywać będą punkty przede wszystkim za wyniki ze sprawdzianu szóstoklasisty oraz ocen na świadectwie ze szkoły podstawowej.

Coraz częstszą praktyką jest też przemeldowywanie dzieci do dziadków, cioć i wujków, tak by formalnie mieszkały w obwodzie wymarzonej szkoły. Uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności, m.in. ruchowej, będą przyjmowani do integracyjnego Gimnazjum nr 4.

Ważne jest to, że nawet w przypadku szkoły obwodowej dziecko musi do niej zostać zapisane.

Rekrutacja odbywać się będzie po części drogą elektroniczną. Wszystkie informacje oraz oferta szkół dostępna jest na stronie www.nabory. eduportal.koszalin.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!