Nabór do wojska w Koszalinie. Ochotnicy chcą do armii

Piotr Polechoński

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
260 ochotników, w tym 86 kobiet, rozpoczęło naukę w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Przyjechali z całego kraju, większość z nich liczy na stałą pracę w wojsku.

To już trzeci taki nabór w tym roku i ostatni. Ochotnicy przejdą intensywne, maksymalnie czteromiesięczne szkolenie w ramach służby przygotowawczej, która w przyszłości - dla części z nich - będzie przepustką do zasilenia Narodowych Sił Rezerwowych, a w efekcie - szeregów zawodowej armii.

- Ten rodzaj szkolenia jest prowadzony już od kilku lat jako oferta dla kobiet i mężczyzn, którzy wcześniej nigdy nie mieli nic wspólnego z wojskiem, a teraz chcą odbyć szkolenie i zdobyć podstawowe umiejętności związane z profesją żołnierza - mówi kpt. Jarosław Barczewski z koszalińskiego Centrum Szkolenia Sił Powietrznych.

Służba ma charakter zupełnie dobrowolny, a spróbować swoich sił mogą te osoby, które posiadają polskie obywatelstwo, nie były karane, mogą się pochwalić kategorią zdrowia A, wykształcenie mają co najmniej na poziomie gimnazjalnym i są pełnoletnie.
- My tutaj nie prowadzimy rekrutacji, tym zajmuje się Wojskowa Komenda Uzupełnień, od której dostajemy informację o tym, kto do nas trafi. Naszą rolą jest zorganizowanie szkolenia, które odbywa się codziennie, czasem nawet w niedzielę i święta - dodaje kpt. Barczewski.

W czasie szkolenia ochotnicy otrzymują tytuł elewa.

- Każdy z nich zdobywa podstawową, a następnie specjalistyczną wiedzę i umiejętności niezbędne dla szeregowego żołnierza w konkretnej specjalności wojskowej - przypomina nasz rozmówca.

Elewi w czasie służby przygotowawczej korzystają z bezpłatnego zakwaterowania, wyżywienia i umundurowania. Dostają nawet wynagrodzenie w wysokości 30 procent najniższego uposażenia żołnierza zawodowego, to jest 750 złotych brutto.

- Motywacja tych, najczęściej młodych ludzi, jest różna, ale dominuje jedna: celem jest zakotwiczenie się na stałe w wojsku, związanie z armią swojej kariery zawodowej - podkreśla kpt. Barczewski. - Często jednak ci ludzie mylą swoje wyobrażanie o armii z wojennymi filmami, które widzieli. Są przekonani też, że stać ich na więcej niż stać w rzeczywistości i nie mają żadnych wątpliwości, że szybko i bezboleśnie odnajdą się w wojskowych realiach. Tymczasem nierzadko jesteśmy świadkami sytuacji, gdy dzieje się zupełnie inaczej, a prawda jest taka, że ten czy inny ochotnik z różnych przyczyn do wojskowej służby się nie nadaje i rezygnuje.

Jarosław Barczewski dodaje, że nikogo się tu nie pociesza i nie zatrzymuje, bo celem służby przygotowawczej między innymi jest też naturalna selekcja i ona się za każdym razem odbywa. - Dzięki niej do Narodowych Sił Rezerwowych, a tym bardziej do zawodowej służby wojskowej, trafiają ludzie, którzy wiedzą, dlaczego chcą być w wojsku i czy wojskowa rzeczywistość im pasuje - podkreśla kpt. Barczewski.

Narodowe Siły Rezerwowe

NSR to obywatelska ochotnicza formacja wojskowa powstała w Polsce w drugiej połowie 2010 roku. Narodowe Siły Rezerwowe tworzą żołnierze rezerwy, którzy ochotniczo zawarli kontrakt na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostają w dyspozycji do wykonywania zadań w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych, zarówno w kraju, jak i poza granicami państwa. Jest to wyselekcjonowany, ochotniczy zasób żołnierzy rezerwy, posiadających przydziały kryzysowe na określone stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych.

Podstawowe zadania NSR wynikają z przeznaczenia Sił Zbrojnych i realizacji przez nie konstytucyjnych zadań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa kraju i potrzeb obronnych państwa. Narodowe Siły Rezerwowe stanowią także wzmocnienie potencjału jednostek wojskowych, realizujących zadania z zakresu zarządzania kryzysowego, tj. biorących udział w: zwalczaniu klęsk żywiołowych, ochronie mienia oraz zdrowia i życia ludzkiego, akcjach poszukiwawczych oraz ratowniczych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

F
FAKTY O FAKTACH

DO WOJSKA PRZYJMUJĄ KOBIETY TYLKO W TEDY GDY JEST DOBROWOLNE I ATRAKCYJNE.....

ALE GDY TE WOJSKO JEST W BREW WOLI DLA DARMOWEGO WYKORZYSTYWANIA I GDIE SIE LUDI JESZCZE DO TEGO ZLE TRAKTUJE....TO WSZYSCY CHOWAJA GŁOWE W PIASEK PRZED KONSENKWENCJAMI I UDAJĄ ZE SIE NIC NIE ZMIENIŁO...ZEBY TYLKO BABIE TAK SAMO NIE WCISKAC NA SIŁE CZEGOS [wulgaryzm]OWEGO...

G
Gość
W dniu 03.09.2015 o 11:13, adam napisał:

nie pchajcie sie tam po 12 latach dostaniecie kopa niech te nieroby ze sztabu wraz z ministerem MON sami sobie słuza  

Masz rację. Wystarczy pogadać z zawodowymi. Taka jest powszechna praktyka. Po 12 latach delikwent dostaje kopa i zostaje z niczym.

J
Jony B
W dniu 03.09.2015 o 19:57, kapral napisał:

Szukają lekkiego chlebka i pobór kobiet to dodatkowa frajda dla chłopaków. I jeszcze więcej porzuconych żon i dzieci

Święta prawda , w wojsku kobiet byc nie powinno. Przynajmniej takich które ida tam szukac męza, albo mają swędzenie

J
JJ

Porażka , przymują samych "plecaków" taki program rodzina na swoim. I znowu baby, które i tak nic nie potrafią a póżniej płaczą , że cięzkie dni mają i biegać nie mogą , no i męza szukać ida, puszczają się tam na potęgę tępe dzidy. Wojskiem tego się nazwać nie da. W razie wojny tylko pakować się i uciekać bo NSR raczej nas nie obroni

W
W. S. I. RIP

Dzwon dzwoni bo...
I tak jest z ponad połową komentarzy. Wyjaśnię wam niedoinformowani wszech wiedzacy NSR Narodowe Siły Rezerwy. Rezerwy czyli byłych żołnierzy służby czynnej lub zasadniczej, odbywajace 30 dni ćwiczeń rocznie (zazwyczaj poligony jesienne i zimowe) co za tym idzie oni odbywają szybkie szkolenie i stają się rezerwistami czekającymi na poligon. Co do podjecia pracy w wojsku to wcale nie tak hop ponieważ brakujące kontrakty co 3 lata rozpisuje sie na NSR tak jednostka uzupełnia braki kadrowe więc nikogo nie zatrudnia na pełny etat bo ma NsR jak Nikt nie weźmie kontraktu NsR na dany etat wtedy wraca pełny na jednostkę i dopiero ktoś ma szansę.

R
Rainbow Now !
W dniu 03.09.2015 o 19:36, wojak Szwejk napisał:

No jawny skandal tylko 100 kobiet na 300 facetów.... czyli 3 strzela do jednej bramki , Jak żyć pani premier jak żyć ?  :o

reszta to geje ?

c
ciekawska
W dniu 03.09.2015 o 20:03, sami napisał:

Tak bardzo przyjmują do wojska.... tylko szkoda,że za pośrednictwem  rodziny,znajomych... Mój znajomy nie miał tak zwanych "pleców" i tyle się starał i odesłali go z kwitkiem chociaż miał predyspozycje..

A co napisali na kwitku ?

r
rniski
W dniu 03.09.2015 o 19:56, Jerzy napisał:

 ..to chyba byłes gaciowym albo chydraulikiem w kompani remontowej. Bo akurat za PRL-u to było jeszcze WOJSKO.  

Hydraulikiem obywatelu szeregowy, baczność przed porucznikiem, salut, spocznij i krokiem marszowym zasuwaj do szkółki.

s
sami

Tak bardzo przyjmują do wojska.... tylko szkoda,że za pośrednictwem  rodziny,znajomych... Mój znajomy nie miał tak zwanych "pleców" i tyle się starał i odesłali go z kwitkiem chociaż miał predyspozycje..

k
kapral
W dniu 03.09.2015 o 19:56, Jerzy napisał:

..to chyba byłes gaciowym albo chydraulikiem w kompani remontowej. Bo akurat za PRL-u to było jeszcze WOJSKO.


Hudraulik mondralo uczony pisze się przez sam HHHHHH
k
kapral

Szukają lekkiego chlebka i pobór kobiet to dodatkowa frajda dla chłopaków. I jeszcze więcej porzuconych żon i dzieci

J
Jerzy
W dniu 03.09.2015 o 17:10, rniski napisał:

Byłem w kamaszach, odsłużyłem swoje w PRLu. To było przedszkole życia, taka zabawa. Człowiek postrzelał trochę, miał jakieś dziwne obowiązki ale na pewno nie musiał specjalnie myśleć. Wiadomo wikt i opierunek, wszystko na rozkaz, w sumie nudziarstwo.

 

 

..to chyba byłes gaciowym albo chydraulikiem w kompani remontowej. Bo akurat za PRL-u to było jeszcze WOJSKO.

 

w
wojak Szwejk
W dniu 03.09.2015 o 18:36, Jurek napisał:

 To prawda , to jest jakas kpina żeby na 300 chłopa było 100 kobiet, nasuwaja sie dwa wnioski, albo mamy chłopów bez jaj albo baby z jajami, oczywiście to żart, bo tak naprawde to jaki normalny chłop pójdzie za 750 zł do tych poronionych NSR-ów, a baba jak to baba, utrzymywana przez meza może sie bawić w wojsko, chyba że singiel to sobie jakos da rady, a ,,nóż widelec,, jedna z druga się dostaną , zaraz pójdą na maciezyńskie a kasa i emeryturka leca do kabzy. Porażka systemu RP. Kiedys to było wojo, bo była jako taka zasadnicza i porządna zawodowa. teraz jest po prostu kupa.  

No jawny skandal tylko 100 kobiet na 300 facetów.... czyli 3 strzela do jednej bramki , Jak żyć pani premier jak żyć ?  :o

l
lebasz

Prawda jest taka, że połowa z tych osób to ma kogoś w rodzinie wojskowego i dla tego się dostali. A reszta bedzie próbowac sie starać zosdtać w wojsku, ale na te etaty już sa miejsca, córki , synowie, znajomi... Kto nie ma znajomości ten długo poczeka...

J
Jurek
W dniu 03.09.2015 o 07:35, J.W. napisał:

Z biedy i be4zrobocia to nawet dudusie z platfusem pojda do armii zeby z glodu nie zdychac..Polska buhahaha

 


To prawda , to jest jakas kpina żeby na 300 chłopa było 100 kobiet, nasuwaja sie dwa wnioski, albo mamy chłopów bez jaj albo baby z jajami, oczywiście to żart, bo tak naprawde to jaki normalny chłop pójdzie za 750 zł do tych poronionych NSR-ów, a baba jak to baba, utrzymywana przez meza może sie bawić w wojsko, chyba że singiel to sobie jakos da rady, a ,,nóż widelec,, jedna z druga się dostaną , zaraz pójdą na maciezyńskie a kasa i emeryturka leca do kabzy. Porażka systemu RP. Kiedys to było wojo, bo była jako taka zasadnicza i porządna zawodowa. teraz jest po prostu kupa.

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3