Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, objawy i leczenie. Cechy...

  Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, objawy i leczenie. Cechy dobrego ciśnieniomierza

  .

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, objawy i leczenie. Cechy dobrego ciśnieniomierza
  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą nadciśnieniową i inaczej nazywane jest hipertensją. To choroba o charakterze przewlekłym. O chorobie mówi się, gdy ciśnienie przez dłuższy czas ma tendencję do skakania ponad normę. Tendencję zauważyć się da przy minimum 3 pomiarach. W takiej sytuacji serce pracuje mocniej, aby zdołać wypompować odpowiednią ilość krwi. Istnieją dwa rodzaje nadciśnienia tętniczego – w pierwszym przypadku górne ciśnienie jest zbyt wysokie, a w drugim dolne, co oznacza, że kolejno: serce bije zbyt mocno oraz naczynia krwionośne są zwężone i hamują przepływ krwi do góry. Aby mówić o nadciśnieniu, jego wartości musza przekroczyć normy, czyli górne być wyższe od 140 a dolne wyższe od 90.
  Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, objawy i leczenie. Cechy dobrego ciśnieniomierza
  Przyczyny nadciśnienia tętniczego
  Nadciśnienie tętnicze może być pierwotne albo wtórne. Częściej spotykany jest pierwszy rodzaj. Dotyczy ono 95% pacjentów. To osoby, których choroba wynika z dziedziczenia, czyli uwarunkowań genetycznych. Przyczynami mogą być również: menopauza, niewłaściwa dieta, stres, otyłość oraz stany nerwicowe i nadużywanie alkoholu. Co więcej, powodami nadciśnienia mogą być antykoncepcja hormonalna a także przyjmowanie sterydów.
  Z kolei nadciśnienie wtórne spotyka się o wiele rzadziej, dotyczy zaledwie 5% osób. To przypadek, w którym nadciśnienie jest objawem innej choroby. Często u takich pacjentów diagnozuje się choroby nerek, wady serca a także problemy z krążeniem. Nadciśnienie kojarzone jest nierzadko ze schorzeniami gruczołów wydzielniczych: tarczycy, nerek oraz ze zmianami w obrębie układu nerwowego np. udarem czy nowotworem mózgu. Nadciśnienie tętnicze pojawia się również w ciąży, w stresie oraz podczas zażywania twardych narkotyków.
  Nadciśnienie wtórne jest spotykane o wiele rzadziej, ponieważ dotyczy tylko 5 osób na 100. W tym wypadku nadciśnienie tętnicze jest symptomem innej, groźniejszej choroby. W rozpoznaniu często diagnozuje się choroby nerek, wady serca oraz dolegliwości związane z naczyniami krwionośnymi. Ponadto nadciśnienie często towarzyszy schorzeniom gruczołów wydzielniczych: tarczycy, nerek a także pojawia się w zmianach w układzie nerwowych obejmujących mózg, np.: udar, rak mózgu. Inne stany, przy których może pojawić się nadciśnienie tętnicze to ciąża, stres i zażywanie twardych narkotyków.
  Kolejnym czynnikiem ryzyka jest dziedziczność – istnieje większe prawdopodobieństwo choroby, jeśli pojawiła się już ona u rodziców, dziadków lub rodzeństwa. Do czynników ryzyka nadciśnienia zaliczamy wiele przyczyn, w tym te, które można wyeliminować samodzielnie: palenie tytoniu, nadwaga, siedzący tryb życia, stres, nadużywanie alkoholu, spożywanie soli kuchennej, wysoki poziom cholesterolu.

  Objawy nadciśnienia tętniczego
  Nadciśnienie tętnicze jest objawem samo w sobie. Często chory długo nie zdaje sobie sprawy ze schorzenia. Objawy, które towarzyszą zwiększonemu ciśnieniu to: bóle serca, zawroty głowy, szumy w uszach, szumy w głowie, duszność, kołatanie serca, zasłabnięcia, krwawienie z nosa, przekrwienie gałek ocznych, uczucie ucisku w klatce piersiowej, potliwość, pobudzenie, uczucie senności i zmęczenia, zaburzenia widzenia, wymioty i nudności. Niestety, często objawy zostają zauważone bardzo późno a ich nieleczenie może prowadzić do poważnych sytuacji takich jak np. rozwój miażdżycy, powstawanie tętniaków, nasilenie rozwoju miażdżycy, zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, nerek czy choroba wieńcowa.

  Leczenie nadciśnienia tętniczego
  Leczenie we wczesnym stadium nadciśnienia tętniczego to zmiana trybu życia na zdrowy. W dużym stopniu zmniejsza to ryzyko powikłań spowodowanych nadciśnieniem. Do takich powikłań zaliczamy choroby serca, nowotwory oraz osteoporozę. Następnym krokiem jest redukcja wagi. Osoby borykające się z nadwagą mają podwójne ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze. |W tym celu zwiększyć należy poziom aktywności fizycznej. To jedna z najprostszych metod zapobiegania chorobom. Wystarczy wdrożyć do swojej codzienności spacery, rower, chodzenie po schodach i tym podobne. Jeśli jednak martwimy się o możliwość nadciśnienia, najlepszym sposobem na kontrolowanie swojego stanu zdrowia będzie jego regularne mierzenie. Umożliwi nam to ciśnieniomierz. Kontrola stanu zdrowia polega na wielokrotnych pomiarach ciśnienia tętniczego na obydwu kończynach górnych. Należy mierzyć ciśnienie co 10 minut i pół godziny po wypiciu kawy. Jeśli stan podwyższonych pomiarów utrzymuje się i zostaje odnotowywany regularnie, świadczy to o nadciśnieniu. Wówczas określa się jego charakter: pierwotny lub wtórny oraz ustala czynniki ryzyka i możliwe przyczyny.

  Cechy dobrego ciśnieniomierza
  Kiedy decydujesz się na kupno ciśnieniomierza, warto, żeby miał wszystkie niezbędne funkcje, pomiar był wygodny i prosty, a wynik rzetelny. Przy wyborze swojego ciśnieniomierza kieruj się cechami takimi jak:
  •Mankiet – ważna jest jego szerokość. Standardowa szerokość to ok 25 cm. Osoby z większymi mięśniami górnej kończyny powinny zakupić ciśnieniomierz z szerszym mankietem
  •Ekran – dobrze, gdy ciśnieniomierz ma duży wyświetlacz, co ważne jest dla osób starszych lub niedowidzących, na ekranie powinien wyświetlać się nie tylko wynik, ale też komunikaty
  •Zasilanie – ciśnieniomierze zasilane są bateriami, ale lepiej gdy aparat da się ładować sieciowo, ponieważ przy częstych pomiarach jest to tańsza opcja
  •Pamięć pomiarów – dobrze, gdy ciśnieniomierz posiada możliwość zapamiętywania jak największej liczby pomiarów, ponieważ dzięki temu można poznać historię choroby oraz postępy w leczeniu a także analizować różne stany
  •Wykrywanie arytmii – nowoczesne aparaty posiadają możliwość wykrywania arytmii. Jeśli komunikat pojawia się często, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem
  •Wskaźnik baterii – to funkcja ważna przy zasilaniu bateryjnym, ponieważ dobrze, aby użytkownik wiedział, kiedy wyczerpuje się bateria i był przygotowany na nagłe trudności z wykonaniem pomiaru.
  •Wykrywanie błędów w pomiarze – ciśnieniomierz powinien informować o błędzie pomiaru i o konieczności ponownego wykonania pomiaru.


  Przeczytaj również:
  Zasady diety niskotłuszczowej - http://myslowianki.pl/dieta-niskotluszczowa-zasady-zalety-wady/

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo