Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Drawsko. Z wieży widokowej możesz zobaczyć wiele rzadkich gatunków ptaków [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Na terenie parku występuje 35 gatunków drzew, 30 gatunków krzewów a na terenie zalewu zaobserwowano 38 gatunków ptaków. Cześć z nich można wypatrzyć z wieży widokowej.
Na terenie parku występuje 35 gatunków drzew, 30 gatunków krzewów a na terenie zalewu zaobserwowano 38 gatunków ptaków. Cześć z nich można wypatrzyć z wieży widokowej. Fot. Joanna Krężelewska
94 proc. powierzchni Nadleśnictwa Drawsko zajmuje największy w Europie poligon wojskowy. Pozostałe 6 proc. to tereny o dużych wartościach przyrodniczych. Znajduje się tu m.in. rozlewisko, które jest miejscem lęgowym i żerowiskowym wielu gatunków ptaków. Można je obserwować z wieży widokowej.

Ścieżka edukacyjna „Łąki Studnickie” powstała 16 lat temu, w 80. rocznicę istnienia Lasów Państwowych. Na jej przejście zarezerwujcie sobie godzinę. Trasa ma około 2 km długości, z czego 1,2 km wytyczono w parku Ziemsko, gdzie zaczyna się ścieżka. Wędrówkę zaczynamy na parkingu w Ziemsku, a kończymy na wieży widokowej nad Zalewem Sudnickim. Zarówno początek, jak i koniec trasy oznaczone są barwnymi tablicami informacyjnymi z mapą terenu. Można się z nich dowiedzieć m.in. tego, że po drodze zobaczymy lipę szerokolistną w odmianie strzępolistnej, czy dąb bezszypułkowy.

Park w Ziemsku powstał prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak czytamy w materiałach udostępnionych przez Informację Turystyczną, osłaniał zabudowania wsi i folwarku od strony północno-wschodniej. Do jego budowy wykorzystano kępę starego lasu na pagórku opadającym w stronę łąk, pól i torfowisk. W koncepcji planistycznej był to park w stylu angielskim. Po roku 1945 majątek Ziemsko upaństwowiono, tworząc PGR na gruntach rolnych a park włączono do Nadleśnictwa Drawsko.

W momencie tworzenia parku teren przyległy stanowiły podmokłe łąki, bagna i torfowiska. Wody powierzchniowe zostały ujęte w system melioracyjny, który wraz z rzeką Studzienicą odwodnił ten obszar. Do lat 80-tych XX wieku teren ten był trwale użytkowany w formie gruntów ornych i łąk. Jednak krach w gospodarce rolnej po 1990 roku, brak użytkowania i zaniechanie konserwacji urządzeń melioracyjnych stworzyły możliwość utworzenia w 1996r. płytkiego zbiornika wodnego o pow. ok. 20 ha.

Tak zróżnicowany teren jest chętnie wykorzystywany przez liczne ptaki, zarówno te na przelotach, jak i gniazdujące. Rozlewisko, znajdujące się przy ścieżce przyrodniczej „Łąki Studnickie”, jest miejscem lęgowym i żerowiskowym wielu gatunków ptaków, w tym gatunków zagrożonych wyginięciem. Występują tu m.in.: bąk, bekasy, bielik, błotniak stawowy, bocian biały, bocian czarny, brodźce, czapla biała, czapla siwa, derkacz, dzięcioł czarny, gągoł, gąsiorek, gęgawa, kania czarna, kania ruda, łabędź krzykliwy, łabędź niemy, mewy, orlik krzykliwy, perkozy, puchacz, rybitwy, rybołów, rycyk, siewki, tracz nurogęś, trzciniak, zimorodek i żuraw.

Przy rozlewiskach znajduje się najciekawszy element trasy - punkt widokowy z wieżą obserwacyjną. Wybudowana została w pobliżu utworzonego w połowie lat 90-tych XX wieku sztucznego zbiornika „Zalewy Studnickie”. Jest doskonałym punktem obserwacyjnym dla ornitologów, tworzy też doskonałe warunki do prowadzenia zajęć edukacyjnych – wykorzystują to szkoły, prowadząc w terenie lekcje przyrody czy biologii. Leśnicy z Nadleśnictwa Drawsko przybliżają wówczas uczniom tajniki przyrody z uwzględnieniem gospodarki leśnej. Kto woli poznawać przyrodę solo lub w rodzinnym gronie, powinien zabrać ze sobą lornetkę i zarezerwować trochę czasu, który spędzi na wieży. Kto będzie miał szczęście, może zobaczyć żubra. Od 12 lat stado żubrów zajmuje obszar w granicach Nadleśnictwa Drawsko.

Do Ziemska można dostać się bez przeszkód samochodem drogą asfaltową zarówno z Drawska Pomorskiego przez Oleszno (14 km) jak i z Ińska przez Studnicę (14 km). Turyści lubiący turystykę rowerową i pieszą mają do dyspozycji o wiele więcej możliwości dotarcia do ścieżki za pomocą oznakowanych malowniczych szlaków turystycznych.

Zobacz także Koszaliński Bieg Górski 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo