Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda dla I Kliniki Okulistyki szpitala na Pomorzanach

Anna Folkman
Anna Folkman
I Klinika Okulistyki szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie została doceniona i wyróżniona przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO). Znalazła się w gronie laureatów ogłoszonego przez PTO konkursu wspierającego dostępność do Programu Lekowego AMD. Nagrodą jest sprzęt medyczny, który już trafił do kliniki.

AMD (ang. age-related macular degeneration), czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem stanowi jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego pogorszenia widzenia centralnego u osób po 50. roku życia. Choroba dotyczy obszaru na dnie oka, zwanego plamką - to miejsce odpowiedzialne za widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności jak np. czytanie, rozpoznawanie twarzy czy znaków drogowych.

- Od listopada 2015 r. finansowanie leczenia pacjentów z wysiękowym AMD znacznie się zmieniło - mówi Bogna Bartkiewicz ze szpitala na Pomorzanach. - Dzięki przeznaczeniu na ten cel dodatkowej puli pieniędzy pacjenci mogą korzystać z leczenia AMD w ramach tzw. Programu Lekowego, niezależnie od ryczałtu, co realnie zwiększyło dostępność do terapii doszklistkowej (to zastrzyki do oka).

ZOBACZ TEŻ: Szczecin: Choroby oczu leczy się u nas jedynym takim laserem w Polsce. Zabiegi są znacznie szybsze

Aktywny udział w Programie Lekowym bierze I Klinika Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie (SPSK-2). Wyodrębniona z kliniki Pracownia AMD działa niezależnie od pracy oddziału i pozostałych poradni. Gabinety pracowni wyposażono w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Utworzono dodatkowe stanowiska pracy dla lekarza specjalisty oraz pielęgniarki.

W nowych pomieszczeniach diagnostycznych pacjenci są badani w warunkach zapewniających intymność oraz możliwość indywidualnej rozmowy z lekarzem. Dzięki wprowadzonym zmianom znacznie skrócił się czas oczekiwania na iniekcję. Obecnie leczeniem objętych jest ponad 230 chorych. Rocznie wykonywanych jest ponad 1000 iniekcji doszklistkowych. Pacjentami pracowni są osoby z województwa zachodniopomorskiego, ale również lubuskiego i pomorskiego.

POLECAMY: Kulisy zdrowia: Dbaj o wzrok dziecka. Ograniczaj korzystanie z tabletów i telefonów

- Realizowany jest także program edukacji i profilaktyki AMD – wykorzystywane są pomoce multimedialne i organizowane spotkania edukacyjne ze specjalistą dietetykiem - dodaje Bartkiewicz. - Celem spotkań jest przekonanie pacjentów, że sposób odżywiania odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu dobrostanu plamki żółtej i zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Pacjenci otrzymują dostosowane do wieku i stanu zdrowia zalecenia żywieniowe i są informowani o korzystnym wpływie suplementacji karotenoidów (naturalnych przeciwutleniaczy) na przebieg choroby.

Wszystkie te działania I Kliniki Okulistyki SPSK-2, mające na celu poprawę dostępności pacjentów do leczenia AMD, zostały dostrzeżone i dobrze ocenione przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Wyrazem uznania jest przyznana nagroda – nowoczesny aparat wytwarzający napływ laminarny jałowego powietrza Operio Mobile. Aparat poprawia jakość powietrza zarówno w sali zabiegowej, jak i w okolicy pola operacyjnego, znacząco redukując ryzyko najgroźniejszego i najbardziej destrukcyjnego powikłania iniekcji doszklistkowych, jakim jest zapalenie wnętrza gałki ocznej. I Klinika Okulistyki szpitala na Pomorzanach została uhonorowana jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce wykazujący ogromne zaangażowanie w pomoc chorym w walce z „epidemią ślepoty”.

Grypa a przeziębienie - nie czekaj, sprawdź na co wskazują twoje objawy!

AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. Ujawnia się ok. 50.-60. roku życia, a po 70. prawie 30% osób jest dotkniętych tą chorobą. Zwykle zmiany dotyczą obu oczu, choć nie muszą pojawiać się jednocześnie i ich zaawansowanie może być różne. Do najważniejszych czynników ryzyka AMD zalicza się wiek, palenie papierosów oraz predyspozycje genetyczne. Spośród innych, o mniej udokumentowanym znaczeniu, wymienia się płeć żeńską, rasę kaukaską, otyłość, nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca oraz czynniki dietetyczne. Inwalidztwo w zakresie narządu wzroku jest szczególnie uciążliwe dla pacjenta, w znacznym stopniu upośledza jego komfort życia i wymaga bezwzględnej opieki osoby sprawnej. Z uwagi na stale wydłużającą się średnią długość życia AMD stanowi poważny problem zdrowotny i społeczny, także z ekonomicznego punktu widzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nagroda dla I Kliniki Okulistyki szpitala na Pomorzanach - Głos Szczeciński