Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody im. kardynała Ignacego Jeża. Dziś wręczenie

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Koszalińska Szkoła Katolicka świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. To była jedna z pierwszych placówek wyznaniowych w kraju. W podstawówce uczy się tu około 200 dzieci
Koszalińska Szkoła Katolicka świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. To była jedna z pierwszych placówek wyznaniowych w kraju. W podstawówce uczy się tu około 200 dzieci Radek Koleśnik
Po raz kolejny zostaną wręczone nagrody im. kardynała Ignacego Jeża.

Nagroda ustanowiona została przez biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajcza-ka, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Diecezjalną Fundację im. Księdza Kardynała Ignacego Jeża.

Patronem nagrody jest kardynał Ignacy Jeż, który tworzył i kształtował zręby życia religijnego i społecznego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w latach 1972-1992.

W tegorocznej edycji kapituła wskazała trzech nominowanych do nagrody. Ogłoszenie odbędzie się podczas niedzielnej gali w Filharmonii Koszalińskiej (godz. 16). Galę uświetni występ zespołu „Dzień Dobry”. Uroczystość poprzedzi msza św. w intencji śp. kardynała Ignacego Jeża, którą odprawi w koszalińskiej katedrze o godz. 10 proboszcz katedry ks. infułat dr Dariusz Jastrząb.

Nominowani w tym roku do nagrody to: Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. św. Jana Pawła II (Koszalin), Alicja Kuczkowska (Wałcz) oraz Zofia Langowska (Czaplinek).

- Nasza Szkoła Katolicka obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. To jubilatka, która ma wiele osiągnięć i prowadzi kształcenie na wysokim poziomie - mówi Ryszard Pilich, sekretarz kapituły.

- Szkoła powstała na fali przemian społeczno-politycznych w 1989 r. W rejestrze Ministerstwa Edukacji wśród szkół wyznaniowych zajmuje pozycję numer 1. Na wzór tej szkoły powstawały w kraju kolejne, podobne. Dodajmy, że założycielem szkoły był obecny proboszcz parafii pw. Ducha Świętego ks. Kazimierz Bednarski.

Alicja Kuczkowska z Wałcza to - jak mówi Ryszard Pilich - z zawodu pedagog z wieloma sukcesami. W lokalnym środowisku znana przede wszystkim jako prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jest m.in. organizatorką Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Natomiast Zofia Langowska z Czaplinka jest znana w regionie z tego, że „remontuje pałace i oddaje je młodzieży” - pani Zofia tworzy ośrodki dla młodzieży, która potrzebuje wsparcia. Zofia Langowska była m.in. inicjatorką remontu dwóch zespołów pałacowych - w Trzcińcu koło Czaplinka i w Rzepczynie koło Świdwina. Od blisko 20 lat działa jako wolontariuszka na rzecz młodych ludzi. Ci, którzy ją znają, mówią o niej: „skromna, nieprzeciętna, niepozorna, ale tyle w niej siły i wytrwałości”.

Zobacz także Światowe Dni Młodzieży. Niemieccy pielgrzymi przyjechali do Koszalina

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!